MTV Nedir?

MTV Nedir?

MTV Nedir? Ne Zaman ve Nasıl Ödenir? Nasıl Hesaplanır? Zamanında Ödenmezse Ne Olur? İşte detaylar..

A+A-

Motorlu Taşıtlar Vergisi kısaca şu şekilde tanımlanmaktadır; Kara yolları Trafik Kanunu tarafından belirlenen koşullar çerçevesinde trafik şubelerine kayıtlı olan motorlu taşıtlardan alınan, yılda iki defa ödenmesi zorunlu olan bir vergi türüdür.

Satın alınan herhangi bir araç için başta bakım masrafları olmak üzere, yıllık sigorta ve kasko masrafları, yakıt masrafı, arıza ve kaza masrafları gibi giderlere ek olarak Motorlu Taşıtlar Vergisi de yılda 2 defa olacak şekilde ödenmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi, yalnızca otomobil ve motosiklet için ödenmesi zorunlu kılınmış bir vergi türü değildir; uçak, tekne, helikopter gibi hava ve deniz taşıtları için de Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme zorunluluğu bulunmaktadır.

MTV Ne Zaman ve Nasıl Ödenir?

Araç sahibi olan kişinin trafik sicil kaydının başlangıcından itibaren vergi mükellefi olur. Araç üzerinden trafik sicil kaydı silinene kadar MTV ödemesi zorunludur. Araç sahibi kişi de vergi mükellefi olduğu andan itibaren zorunlu olarak vergisini ödemekle sorumludur.

Tüm araç sahipleri kişilerin ödemekle sorumlu olduğu MTV her yıl ocak ve temmuz aylarında iki eşit taksit halinde ödeniyor. Aracın üretildiği yıl ve silindir hacmine göre ödenecek vergi fiyatları değişiklik gösterdiğinden, önceden yapılmış olan hesaplama kişilerin yararına olacaktır. Belirlenen vergi tutarını iki eşit taksit halinde ödemek mümkündür. İkinci taksit ödemesi ise her zaman aynı yılın temmuz ayında yapılıyor. Aracın el değiştirmesi durumunda da aynı tarihler geçerliliğini sürdürmektedir.

MTV ödemesi, Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesinden online olarak ödeme yapılabileceği gibi anlaşmalı bankaların internet sitelerinden veya şubelerinden ödeme işlemleri yapılabiliyor. Ödemeler kredi kartı ile yapıldığı takdirde bankaların yapmış oldukları taksit seçeneklerinden de faydalanılabilir.
Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde her vergide olduğu gibi gecikme zammıyla karşı karşıya kalmamak için vergi zamanında ödenmelidir.

MTV Nasıl Hesaplanır?

MTV hesaplaması, otomobil, motosiklet, minibüs, otobüs, kamyon, tır, arazi aracı gibi araç türleri için ayrı ayrı hesaplama yapılarak bulunur. Aracın yaşı, motor silindir hacmi, otobüslerde oturma kapasitesi, kamyonlarda aracın yaşı ve maksimum ağırlığı dikkate alınarak bir miktar ortaya çıkarılır

MTV Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesinin gecikmesi durumunda şahısların primine her ay gecikme zammı ekleneceğinden daha büyük bir ücret ödemek zorunda kalınabilir. Ödemenin uzun süre aksatılması durumunda Maliye Bakanlığı vergi borcunu tahsil etmek için devreye girer ve ikaz gönderir. Bu ikaz sonucunda da herhangi bir ödeme gerçekleştirilmez ise şahısların banka hesaplarına haciz konulabilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.