1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. Mühendislik Tamamlama 2019 Tercih İşlemleri Ne Zaman Bitiyor? Tercih Ücreti Nasıl Yatırılır
Mühendislik Tamamlama 2019 Tercih İşlemleri Ne Zaman Bitiyor? Tercih Ücreti Nasıl Yatırılır

Mühendislik Tamamlama 2019 Tercih İşlemleri Ne Zaman Bitiyor? Tercih Ücreti Nasıl Yatırılır

ÖSYM 2019- Mühendislik tamamlama tercih kılavuzunu yayınlayarak Mühendislik tamamlama Programlarına yerleştirme işlemlerini 11 Eylül 2019 tarihinde başlatmış oldu. Peki, tercih İşlemleri ne zaman bitiyor? Tercih ücreti nasıl, hangi bankaya yatırılır?

A+A-

Mühendislik tamamlama tercihlerinin alınacağı tarih adaylar tarafından merakla bekleniyordu. Üniversite giriş sınavının sonuçlanmasının ardından gözler tekrar ÖSYM’ye çevrildi. YKS kayıt işlemleri 23 Ağustos 2019 tarihine kadar devam edip, yerleştirme işlemlerinin yapılması ile birlikte boş kalan kontenjanlar belirlendi. ÖSYM 2019-YKS sonuçlarına göre dolmayan kontenjanlara merkezi olarak ek yerleştirmesini yaptı.

Mühendislik tamamlama programı nedir? Programa kimler başvurabiliyor? Mühendislik tamamlama programlarının kontenjanları ise yine ÖSYM tarafından belirleniyor. Teknik Eğitim fakültelerinden mezun olmuş olan Teknik Öğretmenler programa başvuru yapabiliyorlar. Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programlarına (2019-Mühendislik Tamamlama) yerleştirme işlemleri ise yine ÖSYM tarafından yürütülüyor. ÖSYM tarafından yayımlanan Mühendislik tamamlama tercih kılavuzu, 2019-Mühendislik Tamamlama yerleştirme esaslarını kapsamaktadır. Ayrıca yerleştirme işleminde bu kılavuzda yer alan ilke ve kurallar uygulanmaktadır.

Mühendislik Tamamlama tercihleri, 11-18 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak internet aracılığıyla elektronik ortamda yapacaklar. ÖSYM’ye gönderilecek tercih listeleri ve bu amaçla gönderilen dilekçeler işleme alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır. Tercih ve yerleştirme işlemlerinde adayların YÖKSİS’teki eğitim bilgileri esas alınacaktır.

2014 Sonbahar, 2015 İlkbahar-Sonbahar, 2016 İlkbahar-Sonbahar, 2017 İlkbahar-Sonbahar, 2018 İlkbahar-Sonbahar, 2018-ALES/2 veya 2019-ALES/1 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavlarının (ALES) herhangi birinde en az 50 ALES-SAY puanı alan teknik öğretmenlik programından mezun olan adaylar tercih yapabileceklerdir.

Hangi teknik öğretmenlik programından mezun olan adayların hangi mühendislik programlarını tercih edebilecekleri kılavuzda yer alan Tablo-2’de verilmiştir. Adayların, tercihlerini sadece bu tabloda verilen ilgili alanları göz önünde tutarak Tablo-1’deki mühendislik programlarından yapmaları gerekmektedir. Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, mezun olunan alan bulunarak hangi alanlardaki programların tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler ise geçersizdir.

Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1’de yer alan programların koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı halde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.

Adaylar, tercihlerini sisteme kaydettikten sonra kılavuzda belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında “e-İŞLEMLER”de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı /banka kartı ile yerleştirme ücretini (20,00 TL) yatıracaklardır. Yerleştirme ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 3 19 Eylül 2019 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin internet sayfasında “e-İŞLEMLER”de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için 19 Eylül 2019 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Bu süre içinde yerleştirme ücretini yatırmayan adayların bu yerleştirme için yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılacak, sistemden silinecek ve bu tercihler, yerleştirme işlemine alınmayacaktır.

Tercih bildirim işlemi gerçekleştirildikten sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Tercihlerde değişiklik/iptal talep eden dilekçeler Merkezimizce işleme alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.

Mühendislik tamamlama yerleştirme sonuçları, adayların puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır. Adaylar arasından, bir tamamlama programını tercih edenler puan sırasına koyularak ve en yüksek puan alandan başlanmak üzere kontenjan sayısı kadar aday programa yerleştirilecektir. Yerleştirmede; 2014 Sonbahar, 2015 İlkbahar-Sonbahar, 2016 İlkbahar-Sonbahar, 2017 İlkbahar-Sonbahar, 2018 İlkbahar-Sonbahar, 2018-ALES/2 veya 2019-ALES/1 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) SAYISAL puan türünde alınan (50 puandan az olmamak kaydıyla), en yüksek puan herhangi bir kesinti yapılmadan kullanılacaktır.

TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler