1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Muhtarlar Evlendirme Yetkisi Alacak
Muhtarlar Evlendirme Yetkisi Alacak

Muhtarlar Evlendirme Yetkisi Alacak

İç Güvenlik Paketinde Muhtarlara Evlendirme Yetkisi Veren Yasa da Onaylandı

A+A-

İç Güvenlik Paketindeki Büyükşehirlerde köyden mahalleye dönüşen yerlerin muhtarlarına evlendirme yetkisi verildiğini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da belirtti. Daha önceden 2012 yılında 14 ilde Büyükşehir Belediyesi kurulması ve 27 ilçe kurulması ile ilgili bazı Kanun ve KHK’larda değişiklik ile köyden mahalleye dönüşen mahalle muhtarlıklarına da evlenme memurluğunun yetki ve görevlerinin verilebileceği vardı. Oysa bu yetkinin daha önceden olduğunu ve Büyükşehir yasası ile tekrar ellerinden alındığı belirtildi. Bu uzak mahallelerdeki muhtarların zaten yetkilerinin olduğunu, yasayla ellerinden alındığını ve şimdi de tekrar İç Güvenlik Yasası ile verileceği belirtiliyor.

Verilecek olan bu yetki tüm mahalle muhtarlarına değil, sadece köyden mahalleye dönüşen yerlerdeki muhtarlıklar için olması öngörülüyor ve İç Güvenlik Yasasında da bu şekilde görünüyor.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.