Muhtarlık Bölgesi Askı Listelerine Kimler Yazılabilir

Yüksek Seçim Kurulu 24 Haziran 2018 erken seçim takvimini açıkladı ve tüm detaylar belli oldu. Yurt içi seçmenler askı listelerinde yapabilecekleri işlemler ve düzenlemeler nelerdir? Muhtarlık bölgesi askı listelerine seçmen bilgisi nasıl eklenir?

42223
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YSK’nın 24 Haziran 2018 erken seçimine sair takvimi ve muhtarlık bölgelerinde askı listeleriyle ilgili iş ve işlemleri açıklamasının ardından tüm detaylar belli oldu. Aşağıdaki durumlarda ve belirtilen askı tarihleri arasında muhtarlık bölgesi askı listelerine seçmen bilginizi ekletebilirsiniz

Hangi seçmenlerin hengi koşullarda muhtarlık bölgesi askı listelerine ismini ekleteceğine dair usul ve esaslar şu şekildedir.

Askı süresi içinde muhtarlık bölgesi askı listelerine yazılacak olanlar; Askıya çıkarılan muhtarlık bölgesi askı listelerine yazılmak veya bu listelerde düzeltme yapmak ve eksikliği gidermek için 2-12 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapacakları sıralandı.

Seçmen niteliğine sahip olduğu halde, muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayan, Birinci oylama için 24/06/2000,seçimin ikinci oylamaya kalması halinde 08/07/2000 tarihinde ve daha önce doğanlar oy kullanabilir ve seçmen listesine eklenme talebinde bulunabilir. (Yıl, ay ve günü gösteren, nüfus müdürlüğünce verilen, T.C. Kimlik numarası bulunan ve kimlik bilgilerini içeren belgenin ibrazı gereklidir.)

Başka bir muhtarlık bölgesi askı listesinde yazılı olup da sürekli olarak oturmak amacı ile listenin askıya çıkarıldığı muhtarlık bölgesine gelenler yazılabilir. (Nüfus idaresince yerleşim yerleri değişikliği kontrol edilir.)

Öğrenci olup, seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyenler yazılabilir.

Muhtarlık bölgesi askı listesinde kendisine ait kimlik veya adres bilgilerinde yanlışlık yahut eksiklik bulunanlar yazılabilir.

Nüfus olay bilgisi değişen (Vatandaşlığın kazanılması, gaipliğin iptali gibi), Türk vatandaşları, adres kayıt sistemine kayıt olmaları ve yukarıda belirtilen işlemleri yapabilmeleri için önce nüfus müdürlüğüne, sonra ilgili ilçe seçim kurulu başkanlığına, Birinci oylamanın yapılacağı 24 Haziran 2018, seçimin ikinci oylamaya kalabileceği ihtimali dikkate alındığında ise 8 Temmuz 2018 tarihi itibariyle askerlikten terhis olan ya da asteğmenliğe nasbedilen ancak silahaltında bulunmaları nedeniyle askı listesinde kaydı bulunmayan ve yine aynı nedenle kayıtları dondurulmuş bulunanlar yazılabilir. (Terhis belgesi veya askerlik şubesince verilen belgenin veya görev belgesinin ibrazı gereklidir.),

Kasıtlı suç nedeniyle haklarında verilen mahkûmiyet kararları kesinleşmekle birlikte henüz ceza infaz kurumuna alınmayanlar, koşullu ya da denetimli serbestlikten yararlanarak salıverilenler ile uzun süreli hapis cezası ertelenen veya 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 16. maddesinin ikinci fıkrası gereğince infazı geri bırakılan hükümlülerin kayıtları dondurulmaz. (Cumhuriyet başsavcılıklarından alınacak belgeyi ibraz etmek zorundadırlar.),

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 408. maddesinde belirtilen ve ayırt etme gücü olan ilgilinin yaşlılığı, engelliliği, deneyimsizliği veya ağır hastalığı sebebiyle işlerini gerektiği gibi yönetememesi sebeplerine bağlı olarak kendi istekleri üzerine verilen kısıtlama kararı kesinleşenler yazılabilir. (Kararı veren mahkemeden alınacak onaylı karar örneğinin ibrazı gereklidir.),

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 407. maddesinde belirtilen; “Bir yıl veya daha uzun süreli özgürlüğü bağlayıcı bir cezaya mahkûm olan her ergin kısıtlanır.” hükmü uyarınca kısıtlanan hükümlünün kısıtlılık hali, aynı Kanun’un 471. maddesindeki; “Özgürlüğü bağlayıcı cezaya mahkûmiyet sebebiyle kısıtlı bulunan kişi üzerindeki vesayet, hapis halinin sona ermesiyle kendiliğinden ortadan kalkar.” hükmü gereğince hapis hali sona ermekle kısıtlılık halinin de sona ermesi sebebiyle seçmen olabilecek olanlar yazılabilir. (Tahliyesine ilişkin Cumhuriyet başsavcılığından alacağı belgenin ibrazı gereklidir.),

Türk vatandaşları, listelere yazılmak veya seçmenlik durumunu oy kullanabilir duruma getirebilmek için ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına, Tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listesinde kendisine ait kimlik bilgilerinde yanlışlık veya eksiklik bulunanlar yazılabilir.

Tutuklu veya taksirli suçlardan hükümlü olarak ceza infaz kurumlarında bulundukları halde askıya çıkartılan tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listesinde yazılmamış bulunanlar yazılabilir. (Bu durumda olan kişiler hakkında öncelikle 5490 sayılı Kanun’un 50. Maddesi 6.fıkrası gereğince cezaevi idaresi tarafından nüfus müdürlüğüne kayıtlarının yaptırılması gerekmektedir.)

Türk vatandaşları, 5490 sayılı Kanun’un 50. maddesi hükmü gereği ceza infaz kurumları idaresi aracılığı ile yazılı olarak ilçe seçim kurulu başkanlığına başvurabilir. Bu kapsamda da Muhtarlık bölgesi askı listelerinde ismi bulunmayanların yazımı ile kayıtlarda değişiklik/düzeltme yapılması veya yerleşim yerini değiştirenlerin yazımı hükümleri geçerli olur.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 405 ve 406. maddelerindeki sebeplerle haklarında kısıtlama kararı bulunanlar, mahkemeden alacakları kısıtlılığın sona erme kararı ile müracaat etmeleri halinde seçmen listelerine eklenerek oy kullanabilirler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Muhtarlık Bölgesi Askı Listelerine Kimler Yazılabilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!