1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Mülakat Mağduru Öğretmenlerin Serzenişleri Sosyal Medyada Çığ Gibi Büyüyor
Mülakat Mağduru Öğretmenlerin Serzenişleri Sosyal Medyada Çığ Gibi Büyüyor

Mülakat Mağduru Öğretmenlerin Serzenişleri Sosyal Medyada Çığ Gibi Büyüyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2016’da tekrar başlattığı sözleşmeli öğretmen alımı ve mülakata tepkiler gittikçe büyüyor. Özellikle de mülakatta mağdur olan öğretmenler yeni ve mülakatsız atama bekliyor.

A+A-

Öğretmen adaylarından büyük serzeniş var! 2017 Şubatı için 30 bin öğretmen ataması olacak denildi. Fakat 2017 yılı için Nisan ve Mayıs aylarında sadece 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması  için mülakat başlatıldı.

Cumhurbaşkanımızın da katıldığı bir kongrede Ağustos'ta 10 bin atamanın daha olacağını söylendi. Geçtiğimiz hafta Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı da bu sözü hatırlatmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı da ataması yapılacak olan 20 bin sözleşmeli öğretmenin mülakatı devam ederken yaptığı bir açıklamada Cumhurbaşkanının 10 bin ek atama sözünü  de hatırlatıp ataması yapılacak olan 20 bin öğretmenden gitmeyenlerin yerine, ihtiyaca göre ek 10 bin atama daha yapıp atama sayısını  30 bine tamamlayacaklarını belirtmişlerdi.

Bu ek 10 bin atama için de Ekim, Kasım gibi olacak denildi. Fakat hiçbirinden bir sonuç çıkmayarak ilk atamanın Ocak 2018’de olacağı belirtildi.

Ayrıca yapılan mülakatlarda +5 - 5 kuralı şeklinde bir uygulamanın da olduğu belirtilmesine rağmen bu şekilde ne resmi bir açıklama ne de bir uygulama görüldü. Bu şekil bir kuralın olmaması ve uygulanmaması ile hak mağduriyeti oluştu.

Öte yandan 2016 Ekim’inde yapılan 15 bin atamanın 5 biniyle dershaneciler atandı ve bu kişiler KPSS puanları olmadan atamaları yapıldı. Genel Kültür ve Genel Yetenek ile Eğitim Bilimlerinden ve Alan Sınavından geçen öğretmen adayları bir de mülakatla atanma şansı ararken KPSS’siz atamaların olmasından rahatsız!

Aylarca hatta yıllarca bekleyen mağdur öğretmen adaylar maddi ve manevi  olarak mağdur edildiklerini ve verilen sözlerin tutulmasını beklediklerini belirttiler. Hakları olan 10 bin atamanın bir an önce MEB sayfasında görmek istediklerini belirten adaylar mülakat mağduriyetlerinin de önüne geçilerek MÜLAKAT puanlarının KPSS’nin önüne geçmemesini istedi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler