1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. Mülakatla Memur Alımları Mutlaka Bitmeli ve KPSS Adaylarının Talepleri Yerine Gelmeli
Mülakatla Memur Alımları Mutlaka Bitmeli ve KPSS Adaylarının Talepleri Yerine Gelmeli

Mülakatla Memur Alımları Mutlaka Bitmeli ve KPSS Adaylarının Talepleri Yerine Gelmeli

2018 yılı memur alımları kapsamında milyonlarca lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunu KPSS adayının önündeki mülakat engeli mutlaka kaldırılmalıdır. 5-10 dakikalık sınavla kamuya personel alımı ne kadar güvenilir ve geçerlidir!

A+A-

Milyonlarca lise, önlisans ve lisans mezunu Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS adayı kamuya alımların 2018 yılında ciddi sayıda ve mülakatsız yapılmasını istiyor. 1 milyondan fazla taşeron çalışan KPSS’siz kamuya kadrolu işçi olarak alındı, bu jestin KPSS adayları için de yapılması şart oldu!

Milyonlar 2018 yılı memur alımları için kolları sıvadı ve mülakatsız alımların yapılmasının şart olduğunu adeta haykırıyor. Çünkü mülakat KPSS’nin önüne geçtiği sürece ne sağlıklı personel alımları gerçekleştiriliyor ne de hak eden kamu personeli olarak hak ettiği yere gerebiliyor.

GYS ve UD’de bile sözlü sınav var! Kamuda gerek görevde yükselme gerekse unvan değişikliği sınavları dahi yazılı sınavın sonunda sözlü ile tamamlanıyor. Oysa sözlü sınavın güvenirliği ve geçerliliği ne kadar yüksektir. Maalesef 5’er 10’ar dakikalık bir mülakat ile kamuya ne personel alımı güvenilir ne de adildi.

Herkes mülakata karşı iken adım atılmalı! Tüm sendikalar bu sisteme karşı gelmesine rağmen geri adım neden atılmıyor? Gerek öğretmen alımlarında gerekse memur alımlarında mülakat KPSS’nin önüne geçti de gidiyor! Madem tüm sendikalar buna karşı, bununla ilgili ortak çalışma neden yapmıyorlar. Bu da manidardır!

Öte yandan bir de sözleşmeli memur alımları var. Sözleşmeli memur alımları da sanki asıl atama şekliymiş gibi yapılmakta ve kadrolu merkezi alımlar için kontenjan 5 bin olurken sözleşmeli tüm memur, personel alımları 100 binin üzerindedir.

Sözleşmeli personel alımı asıl istihdam modeline dönmemeli! Sözleşmeli memur alımları uzmanlık gerektiren ve özel ihtiyaç halinde yapılması gereken bir istihdam şekli iken tüm atamalar neredeyse sözleşmeliye dönüyor. Tıpkı taşeron sistem gibi ufak ufak başlayan sistem ileride daha da büyük sorun yaratacak istihdam modeline dönüşmektedir.

Kimler mülakat alımını ister? Sözleşmeli ve KPSS’nin etkisinin azaltıldığı bir mülakat sistemi ile kamuya memur alımlarının hiç kimse tarafından istenmediğini biliyoruz. En azından torpil araştırması içerisinde olmayan ve hakkı ile bir yere gelmek isteyenler için olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla sağlıklı bir personel istihdamı için gerek mülakat gerekse sözleşmeli istihdam gözden geçirilmesi şarttır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.