1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Müsteşar Açıkladı: 50 Bin Sağlık Personel Açığı Var
Müsteşar Açıkladı: 50 Bin Sağlık Personel Açığı Var

Müsteşar Açıkladı: 50 Bin Sağlık Personel Açığı Var

Sağlık Bakanı Müsteşarı Eyüp Gümüş tarafından yapılan açıklamada 2017 yılı itibarıyla sağlık personeli açığının 50 bin civarında olduğunu ve 2018'de 52 bin sağlık personeli alımı için talepte bulunulacağı açıklandı. İşte detaylar.

A+A-

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş tarafından atamalar ve alımlar ilgili olacak çok önemli açıklamalar yapıldı. 2017 yılı itibarıyla 50 bin sağlık personeli açığı bulunduğunu belirten Gümüş, Maliye Bakanlığı ile sürekli kavga halinde olunduğunu ve 50 bin açıkla hizmet edilmeye çalışıldığını belirtti. Geçen yıl 45 bin atama talebiyle gidildiğini belirten Müsteşar 2018 için 52 bin sağlık personeli almak için mücadele edileceğini belirtti.

2018 yılı itibarıyla yeni şehir hastaneleri ve yeni tesisler yapıldığı belirtildi ve buralar için hekim, hemşire, ebe ve ağlık personeli ihtiyacının daha da artacağı belirtildi. Bu kapsamda 2016 ve 2017 yılları için yeterli atama yapılması için henüz sayı yeterli olmasa da 2018 yılı için 52 bin sağlık personeli alımının gerçekleştirilmesi istendiği belirtildi.

Öte yandan lise mezunu hemşirelerin Sağlık Bakanlığında atanmalarının artık zor olacağına dair açıklama da yaptı. Lise mezunu hemşire ve ebe alınmayacağını belirten Müsteşar, özel sektörde ve kamuda iş bulamayan sağlık personeli sayısının 100 bini aştığı belirtildi. Daha önce lise mezunları sağlık sektöründe rahat iş bulabilirken artık bu durum da giderek zorlaştı. Koordineli çalışılmazsa da Türkiye'de işsiz sağlık personelleri daha da çoğalacak.

Sağlık Bakanlığı olarak Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu YÖK ile koordine içerisinde çalışılarak sağlık meslek liselerinin yeniden tanımlanması gerekliliğine vurgu yaptı ve bu çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.

Lise mezunu ebe ve hemşire ile önlisans mezunu hemşire ve ebe alınmayacağı belirtildi. Alımların lisans olacağını ve uzaktan eğitimle lisans almaları sağlanacağı belirtildi. Lisans alımlarının daha çok tercih edileceği belirtildi. Personel kalitesinin ve insan gücü kaynağının daha da nitelikli olması gerekliliği için lise ve önlisans mezunu ebe ve hemşire almamaya çalışılacağı belirtildi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
12 Yorum