1. YAZARLAR

  2. Rad.Tek.Şeref Parıldar

  3. Mutlu Anne, Mutlu Baba ve Mutlu Çocuklar
Rad.Tek.Şeref Parıldar

Rad.Tek.Şeref Parıldar

Yazarın Tüm Yazıları >

Mutlu Anne, Mutlu Baba ve Mutlu Çocuklar

A+A-

Her anne ve babanın en çok istediği şey çocuğunu mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir birey olarak yetiştirmek. Ne var ki günümüz şartlarında pekte mümkün görünmüyor. O kadar çok çevresel faktör ve uyaran varken çocuğu mutlu etmenin yolunu bir türlü bulamıyoruz.Sorun işte tamda burada başlıyor.

Çocuğu sürekli mutlu etmeye çalışarak ,üzülmesine,öfkelenmesine izin vermeden ,tüm isteklerinin acilen yerine getirilmesini sağlayarak ona yardım mı etmiş oluyoruz? Ben cevaplamak istiyorum çocuğu sürekli mutlu etmeye çalışarak onu mutlu edemezsiniz. Daha küçük yaşlarda yani çevresini yeni algılamaya başladığı dönemlerde kendisininde öfke kontrolünü sağlaması,sinirlendiğinde ,üzüldüğünde bununla baş edebilmesini  öğrenmesi lazım. Peki bu nasıl olacak? Zor gibi görünen fakat basit bazı temel prensipler var.

-Öncelikle anne ve baba kendi öfke kontrolünü sağlamayı öğrenecek çünkü çocuğunuzun rol modeli sizsiniz.Elbette kötü örnek teşkil etmeden çocuğunuzun önünde tartışmanızda sakınca görmüyorum ,hayat birbiriyle  muhabbet kuşları gibi şakıyan  insanlardan ibaret değil. Fikir uyuşmazlıkları ,çatışmalar mutlaka olacak ve çocuk herkese boyun eğmeyeceğini işte tamda burada öğrenecek.Burada çocuğa verdiğiniz mesaj evet biz bazı konuları medeni bir şekilde hakaret etmeden de tartışabiliyoruz bu bizim için sorun değil ,halen seni ve birbirimizi seviyoruz.

-Her istediğini hemen yapmayın.Şunu unutmayın ki ona sürekli oyuncak alarak onu mutlu edemezsiniz.Onun istediği bu değil ?Peki ne istiyor; çok basit kaliteli zaman ayırmanızı istiyor.Onun öz bakımına ,ne kadar büyürse büyüsün yardımcı olarak onun annesi veya babası olduğunuzu hissettirmelisiniz. Bunu yaparken şefkatle ve sevgi dolu yapmanız ve bunu ona hissettirmeniz lazım.Şeker ve çikolatadan yapış yapış olmuş karmakarışık saçlarını tararken  yada halılara, üzerine döktüğü yemekleri temizlerken de lütfen bunu unutmayınEmoji
-Çevresi ile olan bağını kuvvetlendirin.Örneğin ona bir hayvanın bakımını üstlenmeyi öğretebilirsiniz..Aklınızdan eminim harika cins bir hayvan almak geçti öyle değil mi? Ama söylemek istediğim bu değil. Sokaklar bakıma muhtaç hayvanlar ile dolu.Pekala birinin bakımını üstlenebilirsiniz. Kendi anne ve babanız ile  kuvvletli bağlar kurun akrabalarınıza vakit ayırın  ve bunu ona hissettirin.Sizden insanlara değer vermeyi ,sosyal çevreyle ilişkileri kuvvetlendirmeyi öğrensin.

 -Yaptığı güzel şeyleri taktir etmeyi ,yanlış olanları ise fazla detaycı olmadan anlayabileceği şekilde neden yanlış olduklarını söylemeyi unutmayın. 
Ve tabi ki önce siz mutlu olun ,siz mutlu olursanız çocuğunuz bunu hissedecektir.Maliyeti olmayan bir deney. Deneyin ve görün.Siz öfkelenip sinirlenip sesinizi yükselttikçe o da aynı şekilde size karşılık verecektir.Kendinize zaman ayırın, bundan pişmanlık duymayın.Sizi mutlu edecek ise maça gidin ,kuaföre gidin,yada motorunuza atlayıp gezin.Siz mutlu olursanız çocuğunuzda mutlu olacaktır.
 Şunu asla unutmayın çocuklarımız bizim aynamız.Onları şekillendiren hayata hazırlayan bizleriz.Önce siz mutlu olun ve bundan asla utanmayın.
Sağlıklı ,mutlu günler dileğiyle...

Bu yazı toplam 580 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.