1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. MYK Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen meslekler
MYK Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen meslekler

MYK Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen meslekler

Mesleki yeterlilik kurumu mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen mesleklere ilişkin tebliğ bugünkü resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 24 Mart 2016 tarihli resmi gazete’de yayımladığı meslekî yeterlilik kurumu meslekî yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen mesleklere ilişkin tebliğle bazı mesleklere zorunluluk getirdi.

Aşağıda listelenen meslek mensuplarına ait kişilerin 24 Mart 2017 tarihine kadar bu belgeyi edinmeleri zorunluluğu getirildi.

Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu tebliğinin amacı, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, çalışanlar için MYK Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslekleri belirlemek ve yayımını sağlamaktır.

Belge zorunluluğu; tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve ekteki listede belirtilen mesleklerde, Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler işbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra çalıştırılamazlar.

5 Haziran 1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için bu belge şartı aranmaz.

İdari yaptırım nasıl? Denetimler iş müfettişlerince yapılır. Bu Tebliğ hükümlerine aykırı davranan işveren veya işveren vekillerine Çalışma ve İş Kurumu il müdürü tarafından her bir çalışan için beş yüz Türk lirası idari para cezası verilir. Bu Tebliğ hükümlerine göre verilen idari para cezaları tebligattan itibaren bir ay içinde ödenir.

Asansör Bakım ve Onarımcısı, Asansör Montajcısı, CNC Programcısı, Metal Sac işlemeci. Tüm ayrıntılarla meslek kodu ve seviyeleri için aşağıdaki bağlantıyı kullanınız.

Meslekler için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.