1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. NACE Kodu Nedir Her İşyeri için Zorunlu mu?
NACE Kodu Nedir Her İşyeri için Zorunlu mu?

NACE Kodu Nedir Her İşyeri için Zorunlu mu?

NACE kodu, Avrupa Birliği’nde ki anlamı Ekonomik Faaliyetlerin ve İstatistiki Sınıflaması anlamına gelmektedir.

A+A-

Her işyerinin faaliyet gösterdikleri alana göre tehlike sınıflandırmasını belirleyen altı haneli bir koddur. NACE kodu altı haneli olduğundan dolayı aynı zamanda altılı faaliyet kodu olarak da bilinmektedir. Bu kod Avrupa’da ekonomik faaliyetlerle ilgili istatistiklerin öğrenilmesi amaçlanmaktadır. Yeni bir işyeri açacak olan kişiler Ticaret Odası’na kaydını yaptırmadan önce mutlaka NACE kodunu bilmesi önemlidir. NACE kodu belirlendiği zaman iş sağlığı ve güvenliği kanununca gereken tedbirlerin alınması önemlidir. NACE kodu öğrenildiği zaman açacağınız olan işyerinin de tehlike derecesini öğrenmiş olursunuz.

NACE Kodu Ülkemizde Kullanılıyor mu?

NACE kodu ülkemizde de bazı firmalar kullanmaktadır. Bu kodu Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları kapsamında kullanılmaktadır. NACE kodunu kullananlar arasında Maliye Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Gelir İdaresi Başkanlığı bu kodu kullanmaktadır.

NACE Kodu Ne İşe Yarar?

İşyerlerinin tehlike durumlarına göre zorunlu olarak iş sağlığı ve güvenliği uzmanları bulunmaktadır. Bu uzmanlar işyerinin tehlike derecesine göre farklı eğitimler alarak o derecedeki işyerinde çalışırlar. NACE kodu da işyerinizin tehlike sınıfını belirleyen koddur. Bu tehlike sınıfları; çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli olarak 3 sınıfa ayrılırlar. Bu sınıfın durumuna göre sertifikası yeterli olan iş güvenliği uzmanları bulunur.

NACE Kodunu Kim Belirliyor?

Ülkemizde NACE kodunu belirleme yetkisi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) liderliğinde Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, KOSGEB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu tarafından oluşturulmuş bir komisyon tarafından belirlenmektedir.

Firmalar daha sonra faaliyet alanlarını değiştirdiği zaman NACE kodunu değiştirebilirler.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.