1. HABERLER

  2. EKONOMİ HABERLERİ

  3. Naci Ağbal: Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Ücret Artışı Vergi Adaleti İçin Getirildi
Naci Ağbal: Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Ücret Artışı Vergi Adaleti İçin Getirildi

Naci Ağbal: Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Ücret Artışı Vergi Adaleti İçin Getirildi

1 Ocak 2018'den itibaren araçlara yüzde 25'lik artışın yanı sıra yüzde 35 ve yüzde 45 oranlarında zam yapılacak. MTV ücretlerinde farklı artışların olması ile ilgili olarak Bakan Ağbal açıklama yaptı. 

A+A-

2018 yılı itibarıyla Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV ücretleri artışı % 15 ile % 45 arasında yapılmıştı. Daha önce % 68'e kadar çıkarılan artış oranları az da olsa düşürülmüştü. Maliye Bakanı Naci Ağbal da bugün yaptığı açıklamada MTV artışlarında yer alan ücretlerin araçların fiyatına göre belirlenmesi gerektiğini belirtti.

1600 silindir hacminde olan 50 bin TL değerindeki bir araçla 300 bin TL bir aracın MTV ücretlerinin aynı olmaması gerektiğini belirtti. Araçların değerlerine göre artış sağlanarak vergi adaletinin sağlandığını açıkladı.

Önceki sistemde MTV ücretleri belirlenirler aracın motor silindir hacmi ve aracın yaşı esas alınarak vergi miktarlarının belirlendiği açıklandı. Fakat araçların fiyatlarının birbirinden farklı olduğu dile getirildi.

50 bin TL'lik bir araçla 300 bin TL'lik bir aracın vergisinin aynı olmaması gerektiğini belirten Ağbal, vergi adaleti açısından 2018 yılı itibarıyla MTV ücret artışında bir de aracın değerine göre ücret alınacağı belirtildi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.