Naci Ağbal’ın Taşerona Kadro Sorusuna Cevabı Sabredin Oldu

Taşeron İşçiler Sabırla kadroya Geçecekleri Günü Bekliyorlar. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın son açıklamasında aynı şekilde taşeron işçilerin biraz daha sabretmesini istedi. Taşerona kadroda ÖSP değil net kadro isteniyor. TYÇP’ye kadro verilecek mi?

featured

Maliye Bakanı Naci Ağbal Demirözü ilçesinde halka hitap etti ve vatandaşlardan gelen taşeron sorusu ile ilgili olarak kısa ve net yanıt verdi. Sabredin! Taşeron işçiler zaten 16 aydır sabretmekteler ve sürecin tamamlanması için sabır içerisinde bekliyorlar. Beklerken de isteklerini ve taleplerini yetkililere sürekli iletiyorlar.

Taşeron işçilerin talepleri nedir? Bilindiği üzere taşeron işçilere verilecek olan statü Özel Sözleşmeli Personel olarak açıklanmış ve bunun ardından taşeron işçiler net olarak kadro istemişlerdi. Çünkü her yıl veya 3 yılda bir yenilenecek sözleşmelerle nasıl bir çalışma sistemi içerisinde gireceklerini bilmediklerinden şikayetçiler.

Maaş ve özlük haklar konusunda kadrolu çalışanlarla aynı haklara sahip olunamayacağı için de bu ÖSP sisteminde hoşnut değiller. ÖSP’li olarak değil kadrolu olarak işçi statüsünde görev almak istediklerini belirten taşeronlar çalışmalarda son aşamanın açıklanmasını bekliyorlar.

ÖSP için sınav? Taşeron işçiler kadroya geçişte kurumların kendi bünyesinde yapacakları sınavlarla kadroya geçişleri sağlanacakları için de hoşnut değiller. Çünkü aday veya öğrenci değiller ki işleri ile ilgili bir sınava tabi tutulsunlar. Yıllardır geçici olarak çalıştıkları iş için söz verilen kadronun koşulsuz ve şartsız verilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

TYÇP’ye kadro var mı? Toplum Yararına Çalışan Personellerden yoğun mesajlar alıyoruz. Biz de taşeron yasası kapsamında kadroya alınacak mıyız diye. Bilindiği üzere 1 Kasım 2015’ten önce taşeron olarak çalışanlar kadroya alınacak ve TYÇP taşeron kapsamında değil mevsimlik olarak özellikle MEB’de ve bazı kurumlarda çalışmakta ve 6 ile 9’ar aylık sürelerde çalışmaktadırlar.

MEB’de çalışan geçici perosoneller ve güvenlik görevlilerine kadro verilmelidir! Bu kapsamda her ne kadar geçici olarak özellikle devlet kadrolarında çalıştırılmaları zaten ne kadar doğrudur! Kurumlarda ihtiyaç olan kadrolara her yıl geçici olarak değil de kadrolu olarak çalıştırılmaları daha doğru olacaktır. Özellikle MEB’te 9 ay taşeron gibi geçici çalıştırılan TYÇP kapsamındaki personellerin ve güvenlik görevlilerinin MEB kadrolarına personel olarak alınmaları doğru olacaktır. Özel sektörün taşeron olarak çalıştırılmasına son verilecekse MEB ve tüm kurumlar da buna son vererek koşulsuz kadroya geçirmelidir diye düşünüyoruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Naci Ağbal’ın Taşerona Kadro Sorusuna Cevabı Sabredin Oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 5 sene önce

  vermiyecekler kadro oyalıyorlar

 2. 5 sene önce

  21 mart dediniz bekliyoruz bakacik bizde size sabır dileriz sabır bizden de sabır bekleyin

2 Yorum

 1. 5 sene önce

  21 mart dediniz bekliyoruz bakacik bizde size sabır dileriz sabır bizden de sabır bekleyin

 2. 5 sene önce

  vermiyecekler kadro oyalıyorlar

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!