1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nakdi Ücret Desteği Nedir?
Nakdi Ücret Desteği Nedir?

Nakdi Ücret Desteği Nedir?

Nakdi ücret desteğinden yararlanmak isteyen kişiler iş akdinin sonlandırılması veya ücretsiz izne ayrılması durumlarında faydalanabilirler. İşte detaylar...

A+A-

Nakdi ücret desteğinden yararlanmak isteyen kişiler iş akdinin sonlandırılması veya ücretsiz izne ayrılması durumlarında faydalanabilirler. Ödemeler sistemde kayıtlı IBAN’lar üzerinden banka hesaplarına yatırılacaktır. Sistemde eksik ya da hatalı IBAN’ı olanlar için ise PTT şubeleri aracılığıyla yapılan bu ödemeleri alabilirler. Bu ödemeler yapılırken kişinin TC kimlik numarasının son hanesine bakılarak farklı günlerde yapılmaktadır. Nakdi yardım ücretlerinden yararlanma şartları olanlar ve bu yardımdan faydalanmak isteyen kişilerin TC kimlik numaralarındaki son hanelere dikkat ederek ücretlerini alabilirler. Bu yardımı ve şartları, kimlerin nasıl faydalanacağını ve nasıl alacağını Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı belirlemektedir. Bakanlığın açıkladığı şartlara uygun kişiler nakdi ücret desteğinden faydalanabilir.

Nakdi Ücret Desteğinde Hangi Şartlar Aranır?

17/4/2020 tarihinden sonra iş sözleşmesinin olduğu işveren tarafından 4857 sayılı Kanunun geçici 10. maddesi itibariyle ücretsiz izne ayrılması gerekir.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmamak için ise;

  • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlılık aylığı almamış olmak,
  • SGK’ya 01, 04, 05, 06, 12, 14, 20, 29, 32, 35, 39, 52, 53, 54 veya 55 sayılı belgelerini bildirim yapmış olmak,

İş akdi feshedilmiş olanlar için ise,

  • 15/3/2020 tarihinden itibaren 4447 numaralı Kanunun 51’inci maddesi nedeniyle iş sözleşmesinin feshi yapılmış kişiler ve yine aynı Kanunun diğer hükümlerince herhangi bir işsizlik ödeneğinden yararlanmamış olmak,
  • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlılık aylığı almamış olmak.

Bu şartları taşıyan kişiler nakdi ücret desteğinden faydalanabilmektedirler.

Nakdi Ücret Desteği Başvuruları Nereye ve Nasıl Yapılmaktadır?

Nakdi ücret desteğinden faydalanmak isteyen kişiler başvurularını nereye ve nasıl yapılır diye araştırma yapmaktadır. Nakdi ücret desteğinden faydalanmak isteyen kişiler SGK’nın işveren sisteminden bakılarak ücretsiz izin haklarını ve bu yapılacak olan nakdi ücret destek yardımını alıp alamayacağı incelenir. Ücretsiz iznin verilmiş olduğu ayın bir sonraki ayın 3’üne kadar işveren tarafından bildirilmesi gerekmektedir. Nakdi ücret yardım desteğini iş yerinin başvuru yapması gerekmektedir. Nakdi ücret desteği için başvuru yapacak olan işyeri başvuru ekranında çalışanın bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurması gerekmektedir.

Nakdi Ücret Desteği Ne Kadardır?

Nakdi ücret desteğinin şartlarına uygun olan kişilerin başvuruları olduğu takdirde 39,24 Türk Lirası nakdi yardım ücret desteğinden faydalanabilirler. Bu ücret desteğinden damga vergisi de kesilmektedir.

Nakdi Ücret Desteği Nasıl ve Nereden Ödeme Yapılacak?

Nakdi ücret desteği 30 gün olarak kişilerin IBAN numaralarına yatırılmaktadır. IBAN’ı olmayan veya hatalı IBAN bildirimi hatalı olan kişiler nakdi ücret desteğini PTT şubelerinden alabilmektedirler.

Nakdi Ücret Desteği Ne Zaman Kesintiye Uğrar?

Nakdi ücret desteğinin ne zaman kesintiye uğrayacağını araştıran kişiler işlerine geri döndüklerinde veya farklı bir işe başladıklarında kesintiye uğrar. Yaşlılık maaşı almaya başladıkları takdirde yine nakdi ücret desteği kesilmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.