1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Nakil Yoluyla Atama Nedir?
Nakil Yoluyla Atama Nedir?

Nakil Yoluyla Atama Nedir?

Naklen veya nakil yoluyla memur ataması ne anlama gelir? Nakil yoluyla kurumlar arası geçiş nasıl yapılabilir? Detaylar mymemur.com.tr’de!

A+A-

Devlet Memurları ile ilgili olarak açıklanmış olan tüm hükümler 657 Devlet Memurları Kanunu’na göre yapılır ve bu kanunun dışına çıkılamaz. Nasıl ki Devlet Memurları kadrolu, sözleşmeli, geçici ve mevsimlik olarak bu kanunla tanımlanıyorsa da atamaları da yine 657 DMK'ya göre yapılır.

Halen bir kurumda 657 Sayılı Kanuna tabi kurum ve görevlerde çalışırken, yine aynı kanunla bir başka kuruma geçmek isteyen kişilerin atamasına “naklen atama” ismi verilmektedir. Yani özet olarak bir devlet memurluğu kadrosunda görev almış olan personelin başka bir devlet memurluğu kadrosuna geçişi işlemine verilmiş olan isimdir.

Eğer gerçekleştirilecek olan atama kişinin personel durumunda bir değişiklik meydana getirecek ise; yapılacak olan atama işlemi naklen atama kapsamına girmeyecektir. Örnek verecek olursak; 2547 Sayılı Kanun kapsamında görev yapmakta olan Akademik Personelin, 2802 Sayılı Kanun kapsamında Hakimlik/Savcılık görevini yapan, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na (DMK) dahil olmakla birlikte; Sözleşmeli olarak çalışan personel veya Kamu İşçisi kapsamında görev alan kişilerin bir devlet memurluğu kadrosuna atanmaları naklen atama kapsamında değerlendirilmemektedir.

Naklen atamaya dair yapılmış olan bu düzenleme 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 74. Maddesi incelendiği zaman görülebilir.

Burada bulunan özellikler şu şekilde ön plana çıkmaktadır;

  • Kurumların muvafakati (uygun bulması)
  • Öğrenim durumunun uygunluğu
  • Memurun isteği
  • Derece koşulu.

Burada bizim incelememiz gereken “muvafakati” konusudur.

Muvafakat ve atanma süreci şu şekilde işler;

  • Atanılacak olan kuruma gerekli evrakların verilmesi.
  • Atamanın gerçekleştirilmesine uygun bulunduğu zaman ise, kişinin ayrılacağı kuruma, kurumca muvafakat talebi verilecektir. Çalışılan kurumun muvafakat vermesi halinde atama yapılabilir.
  • Çalışılan kurumun ilişik kesme yazısını kişiye vermesi göreve başlama imkanı sağlayacaktır. (Aynı il içerisinde onu izleyen iş günü, farklı il olması durumunda ise 15 günlük süre dahilinde)

Aday Memurlar için Naklen Atama

Kural: 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 54.maddeye göre, memuriyete ilk defa başlayacak olanlar için 1 yıldan kısa, iki yıldan uzun olmamak üzere 'aday memur' olarak isimlendirilirler ve buna dair hükümler ile birlikte muamele görürler. Bu noktada ilgili madde gereğince aday olan memurların, asaletleri tasdik olmadıkça, naklen atamaları yapılmazlar.

İstisna: Ancak burada bulunan hususta DPB'nin daha önce yayımlamış olduğu görüş yazılarını dikkate alacak olursak, aday memur iken naklen atamanın, 'sınav kazanarak' talep de bulunulması durumunda ise, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 54.maddesindeki hükmün dışında olacağı değerlendirilir. Yani bir kurumda çalışırken, bir başka kurumun yazılı ve/veya sözlü sınavını geçerek, atanma hakkı kazanan aday memurlar, yine kurumundan muvafakat alınması ile birlikte aday memur iken de naklen atama yapılması istenebilecektir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.