1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. NASIL OLUNUR?

 4. Nasıl Astsubay Olunur?
Nasıl Astsubay Olunur?

Nasıl Astsubay Olunur?

Türkiye’de pek çok gencin hayali olan astsubaylık çok tercih edilen mesleklerden biridir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Liseden mezun olan kişiler astsubaylık için başvuru yapabilecekleri gibi aynı başvuruyu üniversite mezunları da yapabilir. Astsubay olmanın çeşitli alternatifleri vardır. Yazının devamından bu yollarla ilgili tüm detaylar öğrenilebilir. 

Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay alımları Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde gerçekleştirilir.

Astsubay alımları sırasında hangi kurum tarafından alım yapılacağı belirtiliyorsa o kuruma başvuru yapılır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde astsubay olarak görev yapmak isteyenler başvurularını askerlik şubelerine yaparlar. Bu rütbede görev almak üzere başvuru yapan adaylar sınavlara tabi tutulur.

Astsubay Adaylarında Aranan Şartlar Nelerdir?

Astsubay olmak üzere başvuru yapan kişilerin aşağıdaki şartlara uygun olması gerekir.

Astsubay başvurusu için Astsubay Temin Yönetmeliği’nin 6. Maddesinde yer alan Muvazzaf Astsubay Adaylarında Arana Nitelikler başlığında belirtilen tüm şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlar arasında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. Maddesinde belirtilen şartlar da bulunur.

 • En az lise ve dengi okullardan mezun olmak, üniversitelerin 2 yıllık ön lisans ya da 4 yıllık lisans programlarından mezun olmak
 • Lise ve ön lisans programlarından mezun olanların 26 yaşından gün almamış olması
 • Lisans programlarından mezun olan adayların 28 yaşından gün almamış olması
 • İskelet ve vücut yapısının düzgün olması, çene, ağzı ve dişlerin düzgün olması, yüzünde dikkat çekecek şekilde bir leke ya da yara izi olmaması, konuşmasının peltek olmaması
 • Vücudunun herhangi bir yerinde dövme olmaması
 • Gözünde şaşılık ve kekemelik sorununun olmaması
 • TSK Sağlık Yönetmeliğinde belirtilmiş olan kilo ve boy sınırlarına uygun olmak (kadınların en az 158 cm., erkeklerin en az 164 cm. boy ölçüsüne sahip olması
 • Vücut Kitle İndeksi’nin yönetmelikte belirtilen sınırlarda olması

Astsubay adayları başvuru sürecinde hastaneye sevk edilirler ve sağlık raporu almaları istenir. Raporda başvuru yapılan sınıf tarafından istene sağlık şartlarına tam olarak uygun olunduğunun belirtilmesi gerekir. Astsubay olabilmek için tüm başvuru şartlarını taşıyor olmanın yanı sıra girilecek fiziki yeterlilik sınavı ile yazılı ve sözlü sınavlarda başarı kaydedilmesi gereklidir.

Astsubay Alımlarında Sınav Süreci Nasıl İşler?

Astsubay başvurusu yapan adaylar üç farklı sınava girerler. Bir sonraki sınava girme hakkı kazanmak için önceki sınavda aşarı sağlamak gerekir.

İlk aşama yazılı sınavdır. Bu sınavda adaylara toplam 50 adet soru sorulur. Sorular Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Türkçe, Coğrafya, Tarih, Atatürkçülük gibi konulardan gelir. Yazılı sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürür ve en az 70 puan almak gerekir.

Yazılı sınavdan sonra sözlü sınav ve ilk sağlık muayenesi devreye girer. Sağlık şartlarını yerine getirenler karakter analizi testine tabi tutulur. Bu aşama sadece komisyonun adayla ilgili kanaatinin oluşması amacını taşır, puanlanmaz.

Bir sonraki aşamada fiziki yeterlilik sınavı yer alır. Bu sınavda mekik, koşu, şınav gibi spor hareketleri yaptırılır. En az 40 puan almak gerekir.

Son sınavda adaylar mülakatla değerlendirilirler. Sözlü sınavda adayın genel kültürüne, diksiyonuna, genel görünüşüne, kendini ifade etme şekline, özgüvenine bakılır. Sözlü sınavda başarılı sayılmak için en az 70 puan almak gerekir.

Tüm bu sınavların sonunda adayın yazılı sınav puanının yüzde 70’i, fiziki yeterlilik sınav puanının yüzde 15’i ve sözlü sınav puanının yüzde 15’i alınır, toplanır ve ortalaması alınarak başarı puanı hesaplanır. Başarı puanları sınavı kazanan adayların listesi hazırlanırken sıralamada baz alınır.

Aday listesinde adı yer alan astsubay adayları, astsubay meslek yüksekokullarında 2 yıl mesleki eğitim alırlar. Daha sonra astsubay çavuş olarak göreve başlarlar.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.