1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. NASIL OLUNUR?

 4. Nasıl CEO Olunur? Görevleri Nelerdir?
Nasıl CEO Olunur? Görevleri Nelerdir?

Nasıl CEO Olunur? Görevleri Nelerdir?

CEO’nun açılımı Chief Executive Officer’dır. CEO, yönetim kurulunun kararlarını planlayan, strateji yapan ve uygulayan kişidir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

CEO Nedir?

Şirketin bugününü ve yarınını planlayan, aynı zamanda şirketteki yöneticilerin başı olan ve sadece yönetim kuruluna hesap veren kişidir. CEO’lar kurumsal firmalarda çalışır. Çok ortaklı yapıya sahip olan firmalarda (holdingler, anonim şirketler vs.) çalışırlar.

Genelde CEO’lar yönetim kurulunun bir parçası olurlar. Özellikle çok alt firmalara, markalara veya iş yapısına sahip olan holdinglerde sıklıkla CEO unvanına sahip kişilerle karşılaşmak mümkündür. Tüm firmadan haberdar olan, tüm firma yapısına, departmanların nasıl çalıştığına hakim olan CEO’ları, yönetim kurulu ile diğer çalışanlar arasındaki köprü olarak da adlandırabiliriz.

Nasıl CEO Olunur?

Hemen hemen her beyaz yakalı holding yöneticisinin hayali ve isteğidir CEO olmak. CEO olmak için birçok etken var. Genelde baktığınızda elli yaşını aşmış ve tecrübesi yüksek kişileri CEO olarak görmekteyiz. Fakat 2005 yılından sonra firmaların hem hedef kitleleri hem de çalışanların kuşakları değiştiği için genç yaşta CEO olarak çalışmaya başlayan insanlar da olmaya başladı. Az deneyim ile CEO olan bir kişinin tecrübesinden ziyade, bilgisine ve pratik zekasına bakıldığını da vurgulamak gerekir. CEO olmak isteyenler için küçük maddeler halinde nasıl CEO olunur yazısını aşağıda bulabilirsiniz.

 • Eğitimli Olmak

CEO olmak istiyorsanız öncelikle okulda başarılı olmanız gerekmektedir. Lisans ve lisansüstü eğitimleri tamamlamalı ve hangi sektörde çalışmak istiyorsanız o sektöre hakim olmanız gerekmektedir. Genelde CEO’lar ilk önce lisans eğitimlerini tamamlar ve çalışmak istediği sektörde yıllarca eleman olarak çalışır. İşinde gittikçe yükselir ve hem sektöre hem de piyasaya hakim olduktan sonra MBA (Master Business Administration) programına katılarak lisansüstü eğitimi tamamlamış olur. Ayrıca genelde CEO’ların mezun oldukları okulların da prestijli okullar olduğunu ve seçimlerinizi ona göre yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Bazı CEO’ların üniversite diploması olmadığını bile görebilirsiniz ki bu durum oldukça azdır. Eğer kendi işinizi geliştirir ve birçok ortaklı firmaya çevirirseniz siz de kendi işinizin CEO’su olabilirsiniz. Her ne olursa olsun eğitimin önemini unutmayın.

 • Finans Yönetimini Bilmek

Bir CEO’nun bilmesi gereken en önemli bilgidir finans. Finans bilgisi olmayan CEO’ların çalışma alanları oldukça kısıtlı olsa da genel de tüm CEO’ların finans bilgileri vardır. Şirketi yönetirken nereye ne kadar maliyet gittiği, en az maliyetle en iyi işin nasıl yapılacağını finans bilgisiyle bulabilirsiniz. Hayatınızın her dönemi finansı öğrenebileceğinizi düşünseniz de; üniversite yılları ekonomi, muhasebe ve finans öğrenmek için oldukça etkili bir dönem. Eğer bu bölümlerde de okumuyorsanız ek ders alabilir veya çift ana dal yaparak, çift diploma alabilirsiniz. Eğer hali hazırda iş hayatına girdiyseniz, özel dersler alabilir veya kurumunuzun sağlayacağı seminerlere katılarak bu durumu kapatabilirsiniz.

 • Bağlantı Oluşturmak ve Bağlantıları Güçlü Tutmak

CEO olma yolunda en etkili yöntemlerden biri, daha üniversitedeyken iş hayatıyla alakalı seminerlere, kurslara ve diğer iş çevresiyle ilgili bağlantılar kurabileceğiniz etkinliklere katılabilirsiniz. Liderlik yeteneklerinizi ve sıkı çalışmaya ne kadar istekli olduğunuzu göstereceğiniz yerlerde stajyerlik yapabilirsiniz.

 • Büyük Hedefler

Bir iş yerinde ister stajyer, ister eleman, ister departman yöneticisi olarak çalışın, eğer aklınızda CEO olmak varsa, hedefiniz her zaman yüksek olmalı. Bir takım oyuncusu ve şirketin enerjisini yükselten biri olmanızda fayda vardır. CEO olma yolunda ilerlerken yüksek hedeflerinizin arasında sadece iyi bir eğitim değil, çalışanları da iyi tanıyıp, onlarla iyi bir iletişim içinde olmanız gerekmektedir.

Kariyerinizde her zaman üst düzey yöneticlerle tanışmaya, konuşmaya, toplantılarına katılmaya çalışmanızda da fayda var. Onları iyi gözlemlemeniz gerekmektedir ve hatta içlerinde birisine size akıl hocalığı yapmasını da isteyebilirsiniz. Size “hayır” dese de, üst düzey yöneticiler atılgan kişileri severler.

 • Atılım Yapmak

İş yerinde hırslı olmak önemlidir. Hırslı olursanız, karşınıza çıkacak olan fırsatları daha net görebilirsiniz. Hırslı, atılgan ve girişken olmak size yeni kapılar açacaktır. En azından, bir terfiyi garantileyebilecek fırsatlara karşı her zaman açık olursunuz. Uzak bir yerde bulunan bir şube müdürlüğüne atıldığınızda, bu müdürlük için düşünülen isimlerin önüne geçmiş olursunuz. Bir şirkette bir veya iki yıl çalıştıktan sonra, işinizde yükselme ihtiyacı hissettiğinizde size uygun iş ilanlarına bakabilir ve bunlara başvuru yapabilirsiniz. Genelde CEO’lar kendi şirketlerinde CEO görevine gelmeden önce başka şirketlerde genel müdür veya genel müdür yardımcısı olarak çalışmışlardır. Ayrıca girişimci olmaktan da korkmamanız gerekir. Girişimciler ve CEO’ların ortak özellikleri vardır. En önemli ortak özellikleri ise risk almaktır.

 • Yönetim Kuruluna Girmek

Yapabilirseniz, saygıdeğer bir şirketin yönetim kuruluna girin. Bu size, kendi şirketinizin CEO’su olduğunuzda, yönetim kurulu üyeleri ile iletişimde bulunmakta kullanabileceğiniz değerli tecrübeler kazandırır. Bu aynı zamanda iftihar edebilecek bir durum olur. Dünyadaki CEO’ların yarısı, CEO olmadan önce yönetim kurulu üyesi olmuşlardır.

CEO’nun Görevleri Nelerdir?

Yayın anlayışına göre CEO’nun temel görevi şirketi kâra geçirmektir. Fakat değişen dünya ve şirket anlayışlarına göre, CEO’ların da görevleri değişmiştir. Günümüzde CEO’lardan beklenenler; şirketi sadece kâra geçirmek değil, çalışanlara ve tedarikçilere liderlik etme, insanlara ilham verme rollerini üstlenmeleri istenmektedir. CEO’ların diğer görev tanımları ise şu şekildedir;

 • Yönetim kurulunun verdiği görevleri belirlenen süre ve kriterde hayata geçirmek
 • Verilen görevleri uygulamak için şirketin vizyon, misyon ve değerlerini hayata geçirmek. Şirketin hedefine ulaşmak için bir şirket kültürü oluşturmak
 • Şirketin hedefleri doğrultusunda bir strateji belirlemek ve bu stratejiyi hayata geçirmek
 • Şirketin finansal kaynaklarını yönetmek, geliştirmek ve iyileştirmesini sağlamak
 • Şirketin hisse ve marka değerini arttırmak, ortaklara karşı olan sorumlulukları yerine getirme
 • Şirketin itibarını korumak ve yönetmek. Bu doğrultuda gerekli adımları atmak
 • Şirketin üst düzey yöneticilerini seçmek ve birbirleri ile uyum içinde çalışmalarını sağlamak
 • Şirketin risk analizini yapmak, bu konuda gerekli önemli aksiyonları gerçekleştirmek
 • Şirketin tüm faaliyet ve sonuçlarını, belirli aralıklarla düzenlenen yönetim kurulu toplantılarında, yönetim kurulu üyelerine sunmak.

CEO’lar Ne Kadar Maaş Alır?

CEO’ların tüm ülkelerde maaşları oldukça yüksektir. Genelde yıllık olarak hesaplanan CEO’ maaşları, şirketin faaliyet alanına ve şirketin büyüklüğüne göre değişmektedir. ABD’de CEO maaşları büyük şirketlerde yıllık 5-10 milyon dolar arasında değişirken, Türkiye’ de bu miktar yıllık 2-3 milyon dolar arasında değişmektedir. Yine Türkiye’de büyük şirketlerde çalışan bir CEO’nun maaşı aylık 20 bin TL ile 30 bin TL arasında değişmektedir.

Nasıl İyi Bir CEO Olunur?

 • İyi bir CEO olmak için öncelikle yapılması gereken ilk şey, diğer CEO’ların nasıl çalıştığını öğrenmek. Başarılı CEO’ların nasıl çalıştığını gözetirseniz, siz de işinizde başarıyı yakalayabilir ve hatta onları sollayabilirsiniz.
 • Bazen çalıştığınız şirkette veya sektörde bilmediğiniz durumlar veya iş akışı olabilir. Size bu durumları aktaracak tecrübeli birisini bulmanızda fayda var. Her ne kadar tecrübeli olursanız olun, başkalarının tecrübesine de itibar etmeniz gerekmektedir.
 • Başarılı bir CEO olup, şirketi büyütmek istiyorsanız, kulenin tepesinde oturan ve ulaşılmaz bir kişi olarak tanınmayın. İnsanların size ulaşması, hem işlerin daha iyi yürümesi hem de daha kolay ilerlemesini sağlayacaktır. Gerektiğinde sürücü koltuğunda sizin oturmanızda da fayda var.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.