Nasıl Çevik Kuvvet Polisi Olunur?

Çevik kuvvet polisi kanunlarla belirlenmiş olan sınırlar kapsamında toplumsal hareketlilik oluşabilecek yerlerde görev yapar. Detaylar mymemur.com.tr'de!

62183
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de pek çok kişi tarafından çevik kuvvet polisinin tam olarak ne demek olduğu, nasıl  olunacağı, olma şartlarının nasıl olduğu ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiği merak edilir. Tüm bu soruların cevabı yazının devamındadır.

Çevik Kuvvet Polisi Nedir?

Nasıl Çevik Kuvvet Polisi Olunur?

İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapar. Sınırları kanunlarla belirlenmiş olmakla beraber toplumsal hareket olma ihtimali yüksek alanlarda o alanın güvenliğinin sağlanması, gerekmesi halinde çeşitli taktikler kullanarak olaylara müdahale edilmesi gibi görevleri vardır. Polisler suçluları yakalayabilmek için gerekli bilgiye, beceriye ve yetkiye sahiptirler. TOMA kısa adıyla bilinen Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı, kask, cop, göz yaşartıcı sprey, kalkan ve kelepçe gibi ekipmanlar kullanabilirler.

Çevik birimleri ilk olarak İstanbul, Ankara, Adana ve Zonguldak’ta kuruldu. Daha sonra 1983 yılında bu birimler Çevik Kuvvet Müdürlükleri oldu.

Çevik Kuvvet Birimleri Nelerdir?

Çevik Kuvvet Birimleri Nelerdir?
Çevik Kuvvet Birimleri Nelerdir?

Çevik Kuvvet Şube Müdürlükleri; Birlik Amirlikleri, Atlı Polis Grup Amirliği, Özel Tim Birlik Amirliği ve KEM Kısım Amirliği olarak ayrılır.

Çevik Kuvvet Birliklerinin birimleri ise Eğitim Birliği, İzinli Birlik, Nöbet birliği, Gece Birliği ve Destek Birliği’dir.

Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur?

Çevik kuvvet polisi olmak için POMEM yani Polis Mesleki Eğitim Merkezleri ya da PMYO yani Polis Meslek Yüksek Okullarından mezun olmak gerekir. Çevik kuvvet polisi olmak isteyenler polisler arasından seçilir. POMEM en az 4 yıllık lisans eğitimi almış kişilerin başvuruların kabul ederken, PMYO’lara lise mezunu olan kişiler de başvuru yapabilirler.

Bu okulların birinden mezun olmuş adaylar olabilirler. Polis memurları atamaları gerçekleşen şehirde çevik kuvvet polisi olarak çalışırlar. Yeni polis memurları atamaları gerçekleşmeden aldıkları intibak eğitiminde çevik kuvvet polisi olarak görev almak istediklerini belirtirlerse değerlendirmeleri bu şekilde yapılır. Ancak sadece talep edenler değil, ihtiyaçlar doğrultusunda her polis memuru çevik kuvvet olarak atanabilir. 45 yaşına kadar olan polis memurları çevik kuvvet olarak atanabilirler.

Ataması çevik kuvvet birimlerine gerçekleşen polis memurlarına gittikleri şehirde öncelikle Toplumsal Olaylara Müdahale Eğitimi verilir. Daha sonra görevlerine başlarlar.

Çevik Kuvvet Polisi Görevleri Nelerdir?

Çevik Kuvvet Polisi Görevleri Nelerdir?
Çevik Kuvvet Polisi Görevleri Nelerdir?

Çevik kuvvet polisi olarak çalışacakların üstlenecekleri görev ve sorumluluklar aşağıdaki şekildedir.

 • Kanunlara uygun şekilde düzenlenen toplantıların, gösteri yürüyüşlerinin düzenini sağlamak, güvenliğinden sorumlu olmak
 • Basın açıklaması, spor karşılaşmaları, miting, duruşma, yıkım, açık ve kapalı toplantılar gibi hallerde güvenliği ve düzeni sağlamak
 • Kamu düzenini bozar nitelikteki toplumsak davranışların meydana gelme olasılığı yüksek yerlerde güvenlikten sorumlu olmak, gerekeli önlemleri almak
 • Grevler ve lokavt sırasında iş yerlerinin zarar uğramasını ya da işgal edilmesini engellemek, bu civarda devriye görevi üstlenmek
 • Kanunlara aykırı şekilde düzenlenen sokak hareketlerini önlemek, grupları dağıtmak
 • Tüm olaylar sırasında toplumun ve vatandaşların mallarını ve manevi değerlerini korumak
 • Diğer polis güçlerinin yetersiz olduğu durumlarda her çeşit törene ve gösteriye güvenlik sağlama konusunda destek vermek
 • Kanunlara uygun olmayan davranışlarda bulunanları gerekirse zor kullanarak etkisiz hale getirmek

Çevik Kuvvet Polisi Görev süresi Ne Kadardır?

Çevik kuvvet olarak göreve atanan polis memurları bu görevde 3 yıl kalırlar. Ancak görev yapılan şehirdeki ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak bu süre uzayabilir.  Ulaştırma biriminde olup, panzer, TOMA gibi araçları kullanan polis memurlarının görev süreleri 6 yıla kadar uzayabilmektedir.

Sivil Polis Nasıl Olunur? Aranan Şartlar Nelerdir?

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
5
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nasıl Çevik Kuvvet Polisi Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

 1. 8 ay önce

  Yani astsubay (kara,hava,deniz)olabilmek için de mi MSÜ’ye basvuru mu yapılması gerekiyor

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!