1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. NASIL OLUNUR?

 4. Nasıl Diplomat Olunur?
Nasıl Diplomat Olunur?

Nasıl Diplomat Olunur?

Diplomatlar, dış politika ile ilgili görev yapan ve Türkiye’yi yurtdışında temsil eden kişilerdir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Diplomat Nedir?

Diplomatlar Türkiye’nin diğer ülkelerle ilişkilerinin iyi olması amacıyla çeşitli çalışmalar yürütürler. Türk vatandaşlarının haklarını ve çıkarlarını gözetmek suretiyle uluslararası ilişkilere katkı sağlarlar. Dış politikalara uygun hareket etmek durumundadırlar. Çeşitli pozisyonlarda ve görevlerde yer alırlar. Diplomatlar Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olarak göreve atanırlar. Elçiliklerde ve konsolosluklarda görev yaparlar. Diplomatlık günümüzde Meslek Memurluğu olarak bilinir.

Diplomatların Görevleri Nelerdir?

Diplomatların öncelikli görevi Dışişleri Bakanlığı tarafından kendisine verilen sorumlulukları yerine getirmektir. Diplomatlar Bakanlığın yöneticisi kadrosunda ve memur statüsündedir.

Diplomatlık ülkelerin çıkarlarının korunması noktasında önemli bir meslektir.

Diplomatlar siyaset, ekonomi, ticaret, kültür, sanat, tanıtım, bilim gibi pek çok alanda yurtdışında sorumluluk sahibidir.

Diplomat Nasıl Olunur?

Dışişleri Bakanlığı diplomatlar adaylarının öncelikle yabancı dillerinin olması gerekir. Daha sonra eğitim durumları, kendilerini ifade etme yetenekleri ve anlama kabiliyetleri gibi faktörler devreye girer. Tüm bu ayrıntılar diplomat adayları için düzenlenen yazılı ve sözlü sınavlarda ölçülür.

Diplomatlık Sınavına Başvuru Şartları Nelerdir?

Diplomatlar devlet memurlarıdır. Bu nedenle diplomat olmak için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. Maddesinde açıkça belirtilmiş olan devlet memuru olma şartlarına uygun olan kişiler sınava başvuru yapabilirler. Ayrıca diplomatlık sınavı başvurusunda aşağıdaki şartlar da aranır.

 • Yazılı sınavın tarihi itibariyle 31 yaşından henüz gün almamış olmak
 • 4 yıllık eğitim veren üniversitelerin İktisat, Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinde yer alan kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, iktisat, siyaset bilimi, maliye, ekonomi ve işletme gibi bölümlerinden birinden mezun olmak
 • Dışişleri Bakanlığı’nın takdirine bağlı olmak kaydıyla Hukuk fakültelerinden mezun olmak
 • Yurtdışında eğitim almış olanların YÖK onaylı denklik belgelerini almış olmaları
 • Erkek adayların askerlik hizmetini tamamlamış ya da erteletmiş olması
 • Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden her çeşit iklimde çalışabileceğini gösteren sağlık raporunu alabiliyor olmak

Diplomat olmak için daha önceki dönemlerde KPSS şartı da aranıyordu. Ancak yapılan düzenlemeyle bu şart kaldırıldı.

Diplomatlık Sınavları Nasıl Düzenlenir?

Yukarıdaki şartları taşıyan diplomat olmak isteyen kişiler sınav başvurusu yapabilirler. Diplomatlık sınavları Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenir.

Sınavlar yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşur. Sınavların her birinde 100 puan üzerinden değerlendirilir. Yazılı sınavda da, sözlü sınavda da başarılı sayılmak için her birinden 70’er puan almak gerekir.

Yazılı sınavda her bölüm ayrı değerlendirilir ve ayrı puanlanır. Adayların başarı sıralaması sınavlarda alınan puanların toplamına göre belirlenir. Ayrıca iki yabancı dil sınavından alınan puanların ortalamasının en az yüzde 60’ı da toplam puana ilave edilir. Adaylar hangi ilk yabancı dilden sınava giriyorlarsa diğer dillerden en az 50 puan almak durumundadırlar.

Diplomatlık sınavı başvuru tarihleri ve sınavların düzenleneceği tarih Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden duyurulur. Ayrıca Bakanlığın Personel Dairesi Başkanlığı’nın telefon numarası aranarak da istenen bilgiler edinilebilir.

Adayların yazılı sınav kağıtlarını Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey yöneticilerinin oluşturduğu bir kurul tarafından değerlendirmeye alınır.

Sözlü sınavlarda her kurul üyesi adaya ayrı puan verir.

Diplomatların Avantajları Nelerdir?

Diplomatlar Türkiye’yi yurtdışında temsil ederler. Bu meslekte yükselmeler liyakate dayalı yani yeterliliğe göre yapılır. Diplomatlar yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına hizmet ederler. Dışişleri Bakanlığı tarafından diplomatlığın sağladığı avantajlar aşağıdaki şekilde belirtilir.

 • Eşit fırsatlar
 • Kariyer imkanı
 • Hizmet içi eğitim fırsatı
 • Meslekte yükselme imkanı
 • Yurtdışına tayin edilme

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.