Nasıl Gizli Müşteri Olunur?

Gizli müşteriler, firmaların müşterilerinin aldıkları hizmetten memnun olup olmadıklarının tespit edilmesi için çalışan kişilerdir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

62142
Daha Fazla Göster

“Gölge müşteri” olarak da adlandırılan gizli müşteri konusu pek çok kişi tarafından bilinmez. Bazı platformlarda gizli müşteri arandığı ile ilgili ilanlara rastlayanlar bu kişilerin tam olarak ne iş yaptığını, görevinin ne olduğunu, ne kadar kazanç sağladıklarını ve gizli müşteri olmak için ne yapmak gerektiğini merak ederler.

Gizli Müşteri Ne Demek?

Gizli Müşteri Ne Demek?
Gizli Müşteri Ne Demek?

Gizli müşteri en basit tabirle; bir firma adına, o firmanın mağazalarına gider ve verilen hizmetleri müşteri gözüyle değerlendiren kişidir. Bu değerlendirme mağaza çalışanlarının müşteriye olan ilgisi, verdikleri hizmetin kalitesi, çalışanların müşterilere nasıl davrandığı gibi konuları kapsar. Gizli müşteriler genellikle firmaların genel merkezleri tarafından işe alınır ve şubelere gönderilir.

Gizli müşteri çalıştırılmasındaki amaç bir bakıma araştırma yaparak müşteri memnuniyetinin ve mağaza performanslarının ölçülmesidir. Neredeyse her sektörde gizli müşterilere ihtiyaç duyulur. Özellikle kurumsal firmalar şubelerine düzenli periyotlarla gizli müşteri yollarlar. Gizli müşterinin denetlemeye gittiği mağazada personellerin yanı sıra mağaza müdürü ya da sorumlusu da bundan haberdar olmaz.

Gizli Müşteri Ne İş Yapar?

Gizli Müşteri Ne İş Yapar?
Gizli Müşteri Ne İş Yapar?

Gizli müşteri firma ile anlaşma yaptıktan sonra kendisine bildirilen mağazaya gider. Çeşitli gözlemlerde bulunur. Mağaza çalışanlarına müşteri gibi davranır. Onların kendisiyle iletişimine, sorunları çözüp çözemediklerine, güler yüzlü olup olmadıklarına, mağaza düzenine bakar. Tüm gözlemlerini bir rapor haline getirir ve firmaya sunar. Gizli müşteriler mağazalara genel olarak kalabalık olduğu saatlerde ziyarete gider. Firmalara tarafından çalışanlara sorulması istenen sorular ve neler yapılması gerektiğinin bilgisi gizli müşteriye önceden verilir.

Gizli Müşteri Nasıl Olunur?

Gizli müşteri aradığını bildiren firmaların iş ilanlarına çeşitli kariyer sitelerinde sıklıkla rastlanır. Gizli müşteri olmak için bu ilanlara başvuru yapmak yeterlidir. Firmalar dönem dönem gizli müşteri arayabildikleri gibi, sürekli olarak gizli müşteri çalışması yapan firmaların da sayısı oldukça fazladır. Bu işi yapmak isteyen kişiler ek iş olarak tercih ederler. herhangi bir işte çalışan ve bolca boş zamanı olan kişiler hafta içi ya da hafta sonu günlerde gizli müşteri olmak için ilanlara başvuru yapabilirler. Ayrıca firmaların insan kaynakları danışmanlığını yapan yerlere başvuru yapılarak da gizli müşteri olunabilir.

Gizli Müşterilerde Aranan Özellikler Nelerdir?

Gizli Müşterilerde Aranan Özellikler Nelerdir?
Gizli Müşterilerde Aranan Özellikler Nelerdir?

Gizli müşteri olmak isteyen kişilerin analiz yeteneklerinin güçlü olması gerekir. Ayrıca gittiği mağazalardaki çalışanlarla ilgili objektif değerlendirmeler yapacak olması da gizli müşterilerde aranan özelliklerdendir.

Gizli müşteri olmak için araştırmayı ve gezmeyi sevmek, gözlem yapmayı başarıyor olmak, anlık gelişmelere göre hızlı cevap ve karar verebiliyor olmak da gerekir. Gizli müşterilerde firmalar tarafından aranan en önemli özelliklerden biri de sır tutabiliyor olmalarıdır.

Gizli müşterilerde aranan herhangi bir eğitim şartı yoktur. Ancak gizli müşteri iş ilanlarında genellikle lise mezunlarının tercih edildiği görülür.

Bu kişiler için firmalar tarafından belirtilen yaş aralıkları bulunur. İlana başvuru yaparken bu detaya dikkate etmekte fayda vardır.

Gizli Müşteriler Ne Kadar Kazanır?

Gizli Müşteriler Ne Kadar Kazanır?
Gizli Müşteriler Ne Kadar Kazanır?

Tam zamanlı bir iş olarak düşünülmemesi gereken gizli müşterilik part – time işler arasındadır. Firmalar tarafından her gönderilen mağaza için ayrı ücretlendirme yapılır. Ancak çok şubesi ya da mağazası olan firmalar tarafından maaş verilmek suretiyle gizli müşteri alımları yapıldığı da görülür. Ne şekilde çalışacağı ve bu işe ne kadar zaman ayıracağı tamamen başvuru yapan kişiye kalır. Bu durumda kazanacağı tutarı da kendisi belirlemiş olur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nasıl Gizli Müşteri Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!