Nasıl Hakem Olunur?

Spor karşılaşmalarını yöneten kişiler olarak bilinen hakemlikle ilgili pek çok kişi bilgi sahibi olmak ister. Detaylar mymemur.com.tr'de!

62154
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nasıl Hakem Olunur?

Nasıl Hakem Olunur?
Nasıl Hakem Olunur?

Özellikle futbol maçlarını yöneten kişilerin nasıl hakem oldukları merak edilir. Yazının devamından hakem olmak için neler yapmak gerektiği, izlenecek yolun hangisi olduğu ile ilgili bütün detaylar öğrenilebilir.

Hakem Nasıl Olunur?

Hakem Nasıl Olunur?
Hakem Nasıl Olunur?

Hakemler iki takım arasında yapılan karşılaşmaları yönetirler. Türkiye’de futbolseverlerin çok olmasından dolayı hakemlik de revaçta mesleklerden biridir.  Hakem olmak için iki farklı yol vardır. Peki, nedir hakem olmak için izlenecek yollar?

Bu yollardan biri Anadolu Üniversitesi tarafından açılan sertifika programına başvurarak sertifika sahibi olmaktır.

Diğeri ise İl Hakem Kurulları tarafından açılan Aday Hakem Kurslarına gitmektir.

Futbol Hakemi Olmak için Yöntem 1

Hakem olmak isteyen kişiler Anadolu Üniversitesi tarafından belirli dönemlerde açılan Futbol Hakemliği Sertifika Programı’nı takip ederek kaydolurlar. Bu program Anadolu Üniversitesi’nin resmi web sitesinde bulunan e-Sertifika ve e-Eğitim bölümlerinde belirli aralıklarla başlatılır. Hakem olmayı düşünenler web sitesinden bu programla ilgili takvimin açıklanmasını takip etmelidirler.

Futbol Hakemliği Sertifika Programı’na katılacak adaylarda iki önemli şart aranır. Bunlardan biri lise veya dengi okullardan mezun olmak, diğeri de 18 yaşını doldurmuş, 30 yaşını geçmemiş olmaktır. İstenen eğitim ve yaş kriterlerine uygun olan hakem olmak isteyen adaylar Anadolu Üniversitesi Futbol Hakemliği Sertifika Programı’na kaydolarak eğitim almaya başlayabilirler.

Sertifika programındaki eğitimin tamamı Anadolu Üniversitesi tarafından online olarak verilir. Bu nedenle Türkiye’nin her yerinden adaylar bu programa başvuru yapabilirler. Eğitimler 2 ay kadar sürer. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından sınavlar düzenlenir. Sınavlar da online ortamlarda katılıma uygundur. Anadolu Üniversitesi’nin bu eğitim programını tamamlayan ve sonrasında online olarak sınava katılarak başarı kaydeden adaylar belgelerini hazırlamaya başlarlar.

Anadolu Üniversitesi tarafından açıklanacak olan belgelerle birlikte yine belirtilen tarihler arasında bulundukları şehirdeki İl Hakem Kurulu’n başvuruda bulunurlar. Adaylar İl Hakem Kurulu tarafından Atletik Testi’ne tabi tutulurlar. Bu sınavda adaylarda 2.400 metrelik mesafeyi koşarak 12 dakikada tamamlamaları istenir. Bu mesafeyi istenen sürede koşarak başarı sağlayan kişiler bu sınavdan da geçmiş sayılırlar ve Aday Hakem olarak görev yapabilirler.

Futbol Hakemi Olmak için Yöntem 2

Futbol Hakemi Olmak için Yöntem 2
Futbol Hakemi Olmak için Yöntem 2

Futbol hakemi olarak çalışmak isteyenlerin izleyebilecekleri ikinci yöntem Aday Hakemlik Kursu’na katılmaktır. Aday Hakemlik Kursu, her şehirde bulunan İl Hakem Kurulları tarafından tertiplenir. Kurs, çalışanların da katılım sağlayabilmesi için dokuz gün boyunca akşam saatlerinde verilir. Her akşam 2 saat eğitim alan kişilerin bu kursa katılması için aranan şartlar da vardır.

Aday Hakemlik Kursu’na katılmak için 16 yaşından büyük ve 28 yaşından küçük olmak gerekir. Kursta eğitim almak için başvuracak kişilerin lise mezunu olması gerekir. Ancak henüz liseyi bitirmemiş ama öğrenciliği devam eden en az 16 yaşında olan gençler de Aday Hakemlik Kursu Başvurusu yapabilirler.

Eğitim tamamlandıktan sonra İl Hakem Kurulu tarafından yazılı sınav düzenlenir. Bu sınavda başarılı olan kişiler Atletik Testi’ne girmeye hak kazanırlar. Atletik Test’te 2.400 metreyi 12 dakikada koşabilenler bu sınavda da başarı göstermiş olurlar. Gerekli belgeleri tamamladıktan sonra İl Hakem Kurulu’na teslim ederek Aday Hakem olurlar.

Aday Hakemlik için İstenen Belgeler Nelerdir?

Aday Hakemlik için İstenen Belgeler Nelerdir?
Aday Hakemlik için İstenen Belgeler Nelerdir?

Anlaşıldığı üzere hakem olacak kişilerin ilk aşamaları Aday Hakem olmaktır. Aday hakemlerin İl Hakem Kurullarına teslim etmesi gereken belgeler aşağıdaki gibidir.

  • Tam teşekküllü bir kamu sağlık kurumundan geçmiş 6 ay içinde alınmış olan sağlık raporu (Sağlık raporunda hakemlik yapılabileceğinin yazıyor olması gereklidir. Ayrıca Kulak Burun Boğaz, Göz, Dahiliye, Nöroloji, Hariciye bölümlerinden “Sağlam” ve “Lensle Hakemlik Yapabilir” ibarelerinin raporda yazılması Başhekim tarafından da onaylanması istenir.
  • Geçmiş 6 ayda alınmış adli sicil kaydı
  • En az 16 yaşında olmak (18 yaşından küçük olanlar için ebeveyn muvakkati almış olmak)
  • Vukuatlı nüfus kaydı belgesi veya noter tasdikli nüfus cüzdanı örneği
  • Anadolu Üniversitesi Sertifika Programı yoluyla başvuru yapanlardan Aday Hakem Sertifikası
  • Geçmiş 6 ay içinde çekilmiş olan 2 tane vesikalık fotoğraf

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nasıl Hakem Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!