Nasıl İmam Olunur?

Nasıl İmam Olunur?

İmamlar Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak görev yapan devlet memurlarıdır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Türkiye’nin her yerinde bulunan camilere Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından imam ataması yapılır. imam olmak isteyen kişilerin merak ettiği bu mesleği yapmak için hangi şartların gerekli olduğu ve ne gibi bir yol izlenmesi gerektiğidir. İşte tüm bu soruların cevapları…

İmam Nasıl Olunur?

İmam olmak için iki farklı yol bulunur. Bunlardan biri imam hatip lisesi mezunu olmak, diğeri de düz liseyi bitirmektir. Sadece erkekler imamlık yapabilir. İmam hatip lisesinden ve düz liseden mezun olan herkesin diğer şartları da yerine getirmesi halinde imam olma şansı vardır.

İmam olmak için hafızlık şart değildir. Bu nedenle düz lise mezunları da imam olabilirler. Ancak iki lise çeşidinden mezun olanların izleyecekleri yollar farklıdır.

Düz Liseden Sonra Nasıl İmam Olunur?

İmam hatip lisesi mezunu olmayan bir kişinin imam olmak istemesi halinde üniversite sınavlarına girmek, üniversitelerin İlahiyat Fakültelerinde 2 yıllık ön lisans eğitimi ya da 4 yıllık lisans eğitimi almaları gerekir. Bu eğitimi başarıyla tamamlayanlar DHBT olarak kısaltılan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı’na girme hakkı kazanırlar. İmam olmak için ayrıca Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) şartı da vardır.

İmam hatip lisesi mezunları direkt olarak bu sınava girebilirler.

Atamalarda imam hatip lisesi mezunları ile düz liseden gelerek 2 yıl ön lisans veya 4 yıllık lisans eğitimi sonunda imam olanlar arasında bir fark yoktur.

DHBT Sınavı Nasıl Yapılır?

DHBT yani Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı’nın düzenlenme yetkisi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ÖSYM’ye verilmiştir. DHBT sözlü ve yazılı olmak üzere iki farklı bölümden oluşur. Adaylar ilk olarak sözlü sınava girerler.

DHBT sözlü sınavında imam adayları mevlit yönetme, cemaate namaz kıldırabilme, Kur’an-ı Kerim okuyabilme gibi konularda sınanır.

Sözlü sınavda başarılı olan imam adayları yazılı sınava girerler. Bu sınavda adaylara imam hatip lisesinde veya üniversitede aldıkları derslerden sorular sorulur. Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı’nı geçebilmek için en az 60 puan almak gereklidir.

Ancak imam olabilmek için sadece bu sınava girmek ve 60 puan almak yetmez. İmam olmak isteyen herkesin KPSS’ye de girmesi gerekir. Çünkü imamlar devlet memuru statüsünde görev yaparlar.

İmamlık için sınava girenler arasından Kamu Personeli Seçme Sınavı B grubundan en az 50 puan alan kişiler başarılı sayılırlar. Fakat imam atamalarında en yüksek puan alan adaylardan başlanır. Bu sebeple KPSS’den yüksek puan alınması her zaman avantajdır.

Adayların sınav şartlarını yerine getirdikten sonra yapması gereken Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından imam kadrosu açılmasını beklemektir. Kadrolar açıldığında istenen belgeler teslim edilmek suretiyle başvuru yapılır. imam olmak isteyenler için herhangi bir yaş şartı yoktur. İmam olmak için gerekli diğer tüm şartlar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan ilanlarda yer alır.

İmam Olmak için Hangi Şartlar Aranır?

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. Maddesinin A bendinde belirtilen şartları eksiksiz olarak yerine getiriyor olmak
  • Diyanet İşleri Başkanlığı’nın imam alımları ile ilgili yönetmeliğinde belirtilen ve din hizmetleri sınıfında görev yapacak olan kişiler için geçerli olan “Ortak Nitelikler” şartlarını taşıyor olmak
  • Başvuru yapıldığı tarihin son gününde en az imam hatip lisesi düzeyinde dini mezuniyeti bulunmak
  • 4 yıllık lisans mezunlarının KPSS B Grubu KPSSP-124 puan türünden, 2 yıllık ön lisans mezunlarının B Grubu KPSSP-123 puan türünden ve imam hatip mezunlarının B Grubu KPSSP-122 puan türünden en az 60puan alması
  • Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde 657 sayılı Kanun’un 4/B maddesine göre sözleşmeli olarak görev yapmıyor olmak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.