Nasıl Kaymakam Olunur?

Kaymakam bir ilçenin yönetiminden sorumlu ve en yetkili kişidir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

featured

Valilerin kaymakamlar arasından seçiliyor olması bu sorunun daha çok sorulmasını sağlıyor. İşte cevapları…

Kaymakam Nedir?

İlçe içerisinde en yüksek mülki ve idari amirler kadrosunda yönetimden sorumlu kişilerdir. Ülkemizde birçok genç, gelecekte kaymakam olma hayaliyle eğitim hayatlarını yönlendirmekte ve valiler de kaymakamlardan seçilmekte olduğundan daha çok önem kazanmaktadır.

Adayların ilk olarak 4 yıllık lisans programları olan Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisat İşletme gibi İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinden ya da Psikoloji, Sosyoloji, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Finans, Kamu Yönetimi gibi bölümlerden mezun olmaları gerekmektedir. Bu bölümlerden mezun olan kişilere kaymakam olabilme hakkı tanımaktadır.

Başvuru şartlarını yerine getiren adaylar vali olabilmek için de tez hazırlamaları gerekir. Bununla birlikte sınava giren adaylar sınavdan en az 70 puan almalıdırlar. Sonrasında 4 farklı mülakattan geçen kaymakam adaylarının da valilerin emri altında atama gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Kaymakam Ne İş Yapar?

İlçelerde devleti temsilen bulunurlar. Hiyerarşik olarak validen sonra, belediye başkanından önce gelir. ilçelerin denetimi onların yetki alanındadır. Görev alanı olan ilçedeki tüm alanlardaki eksikliklerin denetimini yapar. Belediyeler ve emniyet tarafından yürütülen çalışmaları kontrol eder. Ayrıca yasaların ve yasakların ilçe genelinde uygulanmasından da sorumludur. Devlet tarafından alınan kararların o ilçede hayata geçirilmesi görevi ve yetki alanı dahilindedir. Ayrıca zabıta birimlerinden de sorumludur. Huzur ve güven ortamının sağlanması ise asli görevidir.

Hangi Bölümlerden Mezun Olması Gerekir?

Hangi Bölümlerden Mezun Olması Gerekir?
Hangi Bölümlerden Mezun Olması Gerekir?

Toplumsal ve mesleki anlamda yüksek mevkilerden bir olan kaymakamlık için gereken şartlar arasında eğitim şartı yer alıyor. İlk ve en önemli şartının 4 yıllık üniversite mezuniyeti şartı olduğu biliniyor.

Yapılan son değişikliğe kadar bu yolda ilerlemek isteyen kişilerin 4 yıllık eğitim veren üniversitelerin İşletme, İktisat, Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler gibi fakültelerinden mezun olmaları gerekiyordu. Ancak yeni düzenlemelerden sonra Sosyoloji, Psikoloji, Kamu Yönetimi ve Halkla İlişkiler gibi üniversite lisans bölümlerinden mezun olanlar da olabiliyorlar. Bahsi geçen bu bölümlerden lisans eğitimi alınmamış olsa dahi yüksek lisansını bu bölümlerde yapanların da şansı bulunuyor.

Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir?

Daha önce de belirtildiği gibi ilçe yönetiminden sorumlu en yetkili kişi kaymakamdır. İlçede devleti temsil ederek kanun ve yasaların uygulanmasını sağlamak ile görevlendirilir. Valiliğe karşı ayrıca sorumluluğu bulunan, validen gelen görev talimatları yerine getirmek zorundadır.

 • Kaymakam, Vali’ye bağlıdır ve validen gelen emirleri uygulamak zorundadır,
 • Halkın dilek ve şikayetlerini dinleyerek sorunları belirler ve teftişe çıkar, çıkarken valiye haber verir. Teftiş sonuçlarını ise vali ile paylaşır,
 • İlçenin güvenliğini sağlar ve kolluk kuvvetlerine emir verebilir,
 • Hükümet tarafından emirleri uygular, kanun ve yasaların uygulanmasını sağlar.

Kaymakam Olma Şartları Nelerdir?

Gerekli şartlar aşağıdaki şekildedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda 48. Maddede yer alan memuriyet için gerekli şartlara uygun olmak
 • Üniversitelerin ilgili 4 yıllık bölümlerinden birinden mezun olmak
 • Yurtdışında bu bölümlerde eğitim görenlerin YÖK onaylı denklik belgesi sahibi olması
 • Sınava girilecek tarih itibariyle 35 yaşını aşmamış olmak
 • Askerlik görevi ile ilgili herhangi bir bağlantısı kalmamış olmak
 • Kamu kurumlarında devlet memuru olarak en az 5 yıl süreyle görev yapmış olmak
 • Düzenlenen tüm sınavlarda başarı kaydetmiş olmak

Kaymakam Nasıl Olunur?

Kaymakam Nasıl Olunur?
Nasıl Olunur?

İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışırlar. Bakanlığın tavsiye kararı ve Cumhurbaşkanı’nın onayıyla göreve başlarlar. Kaymakamlık sınavına girmesi gerekir. Bu sınav adayların alımlarının yapılacağı Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra İçişleri Bakanlığı ve ÖSYM işbirliğinde düzenlenir. Sınav yazılı ve sözlü aşamalardan oluşur. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar sözlü sınava katılmaya hak kazanırlar.

Sözlü sınavda da başarılı olan aday 3 yıl sürecek stajına başlar. Değişik yerlerde yapılan bu stajda başarılı olmak şarttır. Stajyerler valilik emrinde çalışırlar. Bu süreçte adayın bir tez hazırlaması gerekir. Staj süresinin sonunda tezi değerlendirilir. Atamasının yapılmasına karar verilen kişiler valilik emrinde görev yapmaya başlarlar.

Sınav ve mülakatı geçenler için staj ve kurs dönemi başlar. Staj ve kurs toplam 3 yıl sürmektedir.

 • Kaymakamlık Kursu: 4 ay
 • Merkez Stajı: 2 ay
 • Kaymakam Vekilliği: 8 ay
 • Kaymakam Refikliği: 3 ay
 • Yurt Dışı Stajı: 12 ay
 • Mülkiye Müfettişi gözetiminde staj:5 ay
 • Milli Güvenlik Stajı:5 ay
 • Bakanlık Merkez Stajı: 4 ay

Sınavı Nasıl Yapılır?

Nasıl Kaymakam Olunur?

Sınav başvuruları ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden kabul edilir. Bu sınavda en az 70 puan almak gereklidir. Yazılı ve sözlü sınav aşamalarından oluşur.

Yazılı sınavda toplamda 100 soru sorulur. Sınavda Türkçe, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik Yapısı, Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları, Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, Türkiye’nin İdare Yapısı, Türkiye’de mahalli İdareler ve Ekonomi konularından sorular yer alır.

Yazılı sınavda başarılı olan kişiler sözlü sınava girerler. Sözlü sınava İçişleri Bakanlığı tarafından bildirilen alımı yapılacak aday sayısının 4 katı kadar aday davet edilir.

Sözlü sınav Ankara’da düzenlenir. Sınavı komisyon yönetir. Aday kılık kıyafeti, diksiyonu, iletişimi, okuduğu üniversite bölümü ile ilgili sorular sorulmak suretiyle değerlendirilir.

Kişiler için KPSS şartı bulunmaz.

Kaymakam Maaşları Ne Kadar?

Devlet memuru statüsünde bulunan kaymakamlar kıdemlerine göre değişen durumlarda maaş almaktadır.

¼ kıdeme sahip olanların maaşı 10.726 TL’dir . Maaşa ek olarak, makam aracı, makam şoförü ve lojman dairesi kaymakamın kullanımına verilmektedir.

Nasıl Vali Olunur? Ne İş Yapar?

15
mutlu
Mutlu
3
_zg_n
Üzgün
8
sinirli
Sinirli
5
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nasıl Kaymakam Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!