Nasıl KOBİ Olunur?

KOBİ, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler tanımının kısaltılmış halidir. Büyük ölçekli olmayan tüm işletmeler KOBİ olarak anılır. Diğer detaylar mymemur.com.tr'de!

62180
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nasıl KOBİ Olunur?

Nasıl KOBİ Olunur?
Nasıl KOBİ Olunur?

Türkiye’de KOBİ’leri bekleyen pek çok avantaj vardır. Devletin çeşitli kurum ve kuruluşları tarafından KOBİ’lerin desteklenmesi adına çeşitli avantajlar sağlanır, KOBİ’lere yönelik projeler uygulamaya alınır. Bu nedenle KOBİ olmak isteyenlerin, ancak nasıl KOBİ olunacağı hakkında bilgisi olmayanların sayısı da çoktur.

KOBİ Çeşitleri Nelerdir?

KOBİ Çeşitleri Nelerdir?
KOBİ Çeşitleri Nelerdir?

KOBİ nedir?” Sorusu 24 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete’de belirlenmiştir. KOBİ olarak ele alınan işletmeler üç farklı çeşittir. Aralarındaki farklar yıllık bilançolarından ve çalıştırdıkları personel sayısından kaynaklanır. Mikro işletmeler, küçük işletmeler ve orta işletmeler KOBİ sınıfındadır.

Mikro Ölçekli İşletmeler

Personel sayısı 10 kişiden az olan ve yıllık elde ettiği satış rakamı 3 milyon Türk Lirası’nın altında olan şirketler mikro ölçekli işletme olarak tabire edilir.

Küçük Ölçekli İşletmeler

Çalışan personel sayısı 50 kişinin altında olan ve yıllık olarak en fazla 25 milyon Türk Lirası satış rakamına ulaşan şirketler küçük ölçekli işletme olarak anılır.

Orta Ölçekli İşletmeler

Çalışanlarının sayısı 250 kişiye kadar olan ve yıllık toplam satış rakamı 125 milyon Türk Lirası’nı aşmayan şirketler orta ölçekli işletmelerdir.

Türkiye’deki KOBİ’lerin devlet desteklerinden yararlanması için KOSGEB yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın veri tabanına kayıtlı olması gerekir. KOBİ’ler KOSGEB’ten pek çok alanda destek, teşvik ve hibe kredileri alabilirler. Bu desteklerden yararlanmak için beyanname doldurmak ve KOSGEB’e kaydolmak gerekiyor.

Ayrıca neredeyse tüm kamu bankaları ve özel bankalar tarafından da KOBİ’ler desteklenir. Bankalar tarafından sağlanan KOBİ kredileri ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin Pazar paylarının artırılması, üretimlerinin desteklenmesi ve istihdamın artırılması amaçlanır.

KOBİ Nasıl Olunur?

KOBİ Nasıl Olunur?
KOBİ Nasıl Olunur?

Bir şirketin KOBİ olarak sayılması için öncelikle çalışanlarının sayısının ve sermaye hissesinin yüzde 25’ten az olması gerekir. Ayrıca şirketin yıllık bilançosunun da yukarıda belirtilen KOBİ çeşitlerinden birine uygun olması şartı aranır.

KOBİ sınıfındaki işletmelerin ayrıca teknolojik yeniliklere açık, az yatırım yaparak çok üretim sağlayabilecek, üretimdeki çeşitliliği üst düzeyde olan faaliyetlere sahip olması beklenir.

KOBİ Olmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

KOBİ Olmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?
KOBİ Olmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Türkiye’deki KOBİ’lere ekonomiye daha fazla katkı sağlamaları için pek çok alanda desteklenir. Ancak bu desteklerden faydalanmak isteyen işletmelerin KOBİ olduğunu belgelemesi gerekir.

KOBİ’ler için iş yeri açma belgesi ilk şart olarak aranır. Bu belge için öncelikle işyerinin planı ve işyerimin mimari projesinin dilekçeleri doldurulur ve beyan edilir. Bu beyanname ilgili bölge müdürlüklerine iletilerek işyeri açma ve kurma belgesi alınır.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılarak gereken çevre izinlerinin de alınması şarttır. Başvuruların ardından müfettişler gelerek işyerinde incelemeler yaparlar ve uygun olması halinde çevre izni verirler. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmazsa en fazla 30 gün içinde işyeri açma belgesi hazır hale gelir.

KOBİ Başvurusu Sırasında İstenen Belgeler Nelerdir?

KOBİ Başvurusu Sırasında İstenen Belgeler Nelerdir?
KOBİ Başvurusu Sırasında İstenen Belgeler Nelerdir?

İşyeri açma belgesi almak için başvuracak işletmelerin aşağıdaki belgeleri hazır bulundurması gerekir.

  • Gerekli tesisat projeleri
  • Tapu
  • Kira kontratları
  • İmza sirküleri
  • Vergi levhası
  • Şirket yetkilisinin ya da vekalet verdiği kişinin kimlik fotokopisi
  • Türkiye ticaret Sicil Gazetesi

İşletmeler gerekli belgeleri hazırlaması ve bahsi geçen başvuruları yapmasından sonra uygun görülmeleri halinde KOBİ’ler arasına katılabilirler.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!