1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. NASIL OLUNUR?

 4. Nasıl Konsolos Olunur?
Nasıl Konsolos Olunur?

Nasıl Konsolos Olunur?

Diğer ülkelerde bulunan Türk vatandaşlarının haklarını korumaktan, bu kişilerin gerekli işlemlerini yapmaktan sorumlu kişiler konsolos olarak anılır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Konsolos Nedir?

Konsoloslar yabancı bir ülkede bulunan vatandaşlarının haklarının korunması, her çeşit tüzel işlemlerinin yapılması, Türkiye’ye gelecek olan yabancı kişilerin işlemlerinin yapılması, görev yaptığı ülkeye dair bilgileri, mevzuatları kendi ülkesine iletmek gibi görev ve sorumluluklar üstlenirler. Konsolos, hangi ülkeyi temsil ediyorsa, o ülkenin ticari ve vatandaşlık ile ilgili iş ve işlemlerini yerine getirirler.

Çoğu zaman büyükelçilik mesleği ile karıştırılan konsolosluk bu meslekten farklıdır. Büyükelçiler devlet tarafından yabancı bir ülkeye atanmış olan üst düzey görevde kişilerdir. Konsolosların ataması da devlet tarafından gerçekleştirilir. Ancak büyükelçilerden farklı statüde bulunurlar. Temsil etme görevlerinin yanında işlem yapma gibi görevleri de vardır.

Konsolosun büyükelçiden bir diğer farkı da; büyükelçiler temsil ettikleri ülkenin vatandaşı olmak zorundadırlar. Konsoloslar için bu kural her zaman geçerli değildir.

Konsoloslar Ne İş Yapar?

Konsolosların görevleri genel olarak temsil ettikleri ülkenin ve vatandaşların, görev yaptığı ülkedeki işlemlerini yürütmek olarak bilinse de farklı görev alanları da bulunur. Konsolosların görevleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

Konsoloslar ekonomik, politika, kültürel, ulusal mevzuat, kamu diplomasisi ile ilgili işleri yürütürler. Ayrıca görev alanlarında idari işlerden, hukuki işlerden, mali işlerden ve bilişim hizmetlerinden de sorumludurlar.

Bu kişiler devlet kurumunun yurtdışı teşkilatına sürekli görevle atanırlar. Bu nedenle imza yetkileri de bulunur.

Konsolosların Görevleri Nelerdir?

 • Bağlı olduğu ülkeyi en iyi şekilde temsil etmek
 • Yabancı ülkelere, ülkesini temsilen davetlere, toplantılara, organizasyonlara ve etkinliklere katılmak
 • Gerekmesi halinde kendi ülkesinin vatandaşlarını sahip olduğu sosyal haklar, askerlik gibi durumlarla ilgili bilgi sahibi yapmak
 • Temsil ettiği ülke vatandaşlarından gelen talepler üzerine evlilik, pasaport, ölüm ve doğumla ilgili işlemlerini gerçekleştirmek
 • Görev alanı olan ülkeden, temsil ettiği ülkeye gitmek isteyen yabancı vatandaşların vize ve benzeri konularda sorun yaşamları halinde bu sorunları çözüme ulaştırmak
 • Gerekmesi halinde vatandaşların işlemlerinin yanında temsil ettiği ülkenin sanayi ve ticaret alanlarındaki işlemlerini de talepler doğrultusunda yürütmek, bu alanlarda devam eden süreçlere destek sağlamak

Konsoloslarda Aranan Şartlar Nelerdir?

 • Konsolos olarak görev yapmak isteyenlerin akademik kariyerinin yeterli olması gerekir.
 • Ayrıca bu kişilerin devlet memurluğu sınavında sözlü ve yazılı bölümlerde istenen başarı derecelerini elde etmiş olması da beklenir.
 • Konsolos olmak için başvuru yapanlarda 657 saylı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. Maddesine uygunluk şartı aranır.
 • Adayların konsolosluk için açılan sınava başvuru yaptığı yıl itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak da gerekir.
 • Konsolos adaylarının en az üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren ve bu meslek ile ilgili olan lisans bölümlerinden mezun olması aranan eğitim şartıdır.
 • KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavına girmiş ve konsolosluk için ilan edilen puan türünden istenen en az puanı almış olmak da konsolos olmak için gereken şartlar arasındadır.

Konsolos Adaylarının Hangi Okullardan Mezun Olması Gerekir?

Konsolos olmak isteyenlerin üniversitede lisans eğitimlerini İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin Uluslararası İlişkiler bölümünde almış olması avantajları gereğidir.

Adayların konsolos olabilmesi için Uluslararası Hukuk, Uluslararası Örgütler, Uluslararası Politika, Uluslararası İlişkiler Kuramları, Amerikan Dış Politikası, Avrupa Birliği ve Türkiye İlişkileri, Diplomasi Tarihi ve Dış Politika Analizi gibi dersleri almış olması beklenir.

Ancak tüm lisans mezunlarının konsolosluk başvurusu yapma hakkı vardır.

Konsolos Nasıl Olunur?

Konsolos olmak isteyenlerin Dışişleri Bakanlığı tarafından açılan konsolosluk sınavına başvuru yapması gerekir. İstenen şartları yerine getiren herkesin başvuru yapma hakkı bulunur.

Mesleğe başlayan konsoloslar mesleklerindeki dokuzuncu yıllarında Kariyer İlerleme ve Konsolosluk Yeterlilik Sınavı’na girerek yükselme şansı elde ederler.

Konsolos statüsünden meslek memurluğuna geçiş yapılmaz. Ancak konsoloslar meslek memurluğuna atanabilirler. Bunun için de başvuru şartlarının yerine getirilmesi ve düzenlenen sınavda başarılı olunması şartı aranır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.