Konsolos Nasıl Olunur?

Nasıl Konsolos Olunur? Diğer ülkelerde bulunan Türk vatandaşlarının haklarını korumaktan, bu kişilerin gerekli işlemlerini yapmaktan sorumlu kişiler konsolos olarak anılır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

62191
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konsolos Nedir?

Konsolos Nedir?
Konsolos Nedir?

Yabancı bir ülkede bulunan vatandaşlarının haklarının korunması, her çeşit tüzel işlemlerinin yapılması, Türkiye’ye gelecek olan yabancı kişilerin işlemlerinin yapılması, görev yaptığı ülkeye dair bilgileri, mevzuatları kendi ülkesine iletmek gibi görev ve sorumluluklar üstlenirler. Hangi ülkeyi temsil ediyorsa, o ülkenin ticari ve vatandaşlık ile ilgili iş ve işlemlerini yerine getirirler.

Çoğu zaman büyükelçilik mesleği ile karıştırılan konsolosluk bu meslekten farklıdır. Büyükelçiler devlet tarafından yabancı bir ülkeye atanmış olan üst düzey görevde kişilerdir. Ataması da devlet tarafından gerçekleştirilir. Ancak büyükelçilerden farklı statüde bulunurlar. Temsil etme görevlerinin yanında işlem yapma gibi görevleri de vardır.

Büyükelçiden bir diğer farkı da; büyükelçiler temsil ettikleri ülkenin vatandaşı olmak zorundadırlar. Konsoloslar için bu kural her zaman geçerli değildir.

Konsoloslar Ne İş Yapar?

Konsoloslar Ne İş Yapar?
Konsoloslar Ne İş Yapar?

Görevleri genel olarak temsil ettikleri ülkenin ve vatandaşların, görev yaptığı ülkedeki işlemlerini yürütmek olarak bilinse de farklı görev alanları da bulunur. Görevleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

Ekonomik, politika, kültürel, ulusal mevzuat, kamu diplomasisi ile ilgili işleri yürütürler. Ayrıca görev alanlarında idari işlerden, hukuki işlerden, mali işlerden ve bilişim hizmetlerinden de sorumludurlar.

Bu kişiler devlet kurumunun yurtdışı teşkilatına sürekli görevle atanırlar. Bu nedenle imza yetkileri de bulunur.

Görevleri Nelerdir?

Konsolosların Görevleri Nelerdir?
Görevleri Nelerdir?
 • Bağlı olduğu ülkeyi en iyi şekilde temsil etmek
 • Yabancı ülkelere, ülkesini temsilen davetlere, toplantılara, organizasyonlara ve etkinliklere katılmak
 • Gerekmesi halinde kendi ülkesinin vatandaşlarını sahip olduğu sosyal haklar, askerlik gibi durumlarla ilgili bilgi sahibi yapmak
 • Temsil ettiği ülke vatandaşlarından gelen talepler üzerine evlilik, pasaport, ölüm ve doğumla ilgili işlemlerini gerçekleştirmek
 • Görev alanı olan ülkeden, temsil ettiği ülkeye gitmek isteyen yabancı vatandaşların vize ve benzeri konularda sorun yaşamları halinde bu sorunları çözüme ulaştırmak
 • Gerekmesi halinde vatandaşların işlemlerinin yanında temsil ettiği ülkenin sanayi ve ticaret alanlarındaki işlemlerini de talepler doğrultusunda yürütmek, bu alanlarda devam eden süreçlere destek sağlamak

Konsoloslarda Aranan Şartlar Nelerdir?

Konsoloslarda Aranan Şartlar Nelerdir?
Konsoloslarda Aranan Şartlar Nelerdir?
 • Konsolos olarak görev yapmak isteyenlerin akademik kariyerinin yeterli olması gerekir.
 • Ayrıca bu kişilerin devlet memurluğu sınavında sözlü ve yazılı bölümlerde istenen başarı derecelerini elde etmiş olması da beklenir.
 • Başvuru yapanlarda 657 saylı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. Maddesine uygunluk şartı aranır.
 • Adayların açılan sınava başvuru yaptığı yıl itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak da gerekir.
 • Adayların en az üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren ve bu meslek ile ilgili olan lisans bölümlerinden mezun olması aranan eğitim şartıdır.
 • KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavına girmiş ve ilan edilen puan türünden istenen en az puanı almış olmak da gereken şartlar arasındadır.

Adayların Hangi Okullardan Mezun Olması Gerekir?

Üniversitede lisans eğitimlerini İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin Uluslararası İlişkiler bölümünde almış olması avantajları gereğidir.

Adayların konsolos olabilmesi için Uluslararası Hukuk, Uluslararası Örgütler, Uluslararası Politika, Uluslararası İlişkiler Kuramları, Amerikan Dış Politikası, Avrupa Birliği ve Türkiye İlişkileri, Diplomasi Tarihi ve Dış Politika Analizi gibi dersleri almış olması beklenir. Ancak tüm lisans mezunlarının başvuru yapma hakkı vardır.

Nasıl Olunur?

Konsolos Nasıl Olunur?
Nasıl Olunur?

Dışişleri Bakanlığı tarafından açılan  sınavınla başvuru yapması gerekir. İstenen şartları yerine getiren herkesin başvuru yapma hakkı bulunur.

Mesleğe başlayan konsoloslar mesleklerindeki dokuzuncu yıllarında Kariyer İlerleme ve Konsolosluk Yeterlilik Sınavı’na girerek yükselme şansı elde ederler.

Konsolos statüsünden meslek memurluğuna geçiş yapılmaz. Ancak meslek memurluğuna atanabilirler. Bunun için de başvuru şartlarının yerine getirilmesi ve düzenlenen sınavda başarılı olunması şartı aranır.

Bakan Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Konsolos Nasıl Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!