Nasıl Noter Olunur?

Noterlik Türkiye’de en çok tercih edilen mesleklerden biridir. Hukuk sistemi dahilinde olan noterler kamu personeli kabul edilirler. Detaylar mymemur.com.tr'de!

61821
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de binlerce kişinin kariyer planları arasında noter olmak vardır. Bunun en önemli nedeni  kazançlarının iyi olduğunun bilinmesidir. Kazancın yanı sıra yetkileri ve görevleriyle de dikkat çekerler.

Noter Nedir?

Noter Nedir?
Noter Nedir?

Hukuki güvenliği sağlayan kişiler olarak tanımlanabilir. Türkiye’de  kendilerine verilen numaralarla, özel ofislerde görev yaparlar. Yurtdışında konsolosluklarda ve elçiliklerde de  vardır. Her ilgili yerde tek bir görevli bulunur. Çalışan diğer kişiler stajyer, katip, büro personeli olabilir. Çalışan personeller en az 1 yıllık sözleşme yapılarak işe alınırlar.

Noter Mesleğini Yapmayı Düşünen Kişilerin Özellikleri Nasıl Olmalı?

İlk olarak noter, bireylerin haklarını güvence altına almak ve bu anlaşmazlıkların önlenmesinde haklı yollardan çözüm sağlamak için gerekli hukuk belgelerini düzenleyen ve sağlayan kişidir. Noter, kanunla başka resmi dairelere yapılmasını söylemediği evrak işlerinde hukuki düzenlemeleri sağlar. Resmi olarak yapılan işlemlerin düzenlemelerini Noterlik Kanunu’na göre belirler. İşleri arasında gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri ile alım-satım sözleşmelerini yapmak da vardır. Kanuna uygun olarak düzenlenen belgelerin imza, mühür veya herhangi bir işareti onaylama yetkisi bulunur.  Protesto, ihbarname ve ihtarname gönderimi ile kanunen tescili gereken işlemleri yapmakla da sorumlu tutulur.

Bu mesleği yürütecek olan kişilerde başarı sağlanabilmesi için olması gereken bazı karakter özellikleri bulunmalıdır. Bunlar;

 • Yorum ve değerlendirme yapmakta çekingen olmak
 • Sorumluluk duyguları yüksek ve dikkatli olmak,
 • Yardımsever ve iletişim kurabilen,
 • Masa başı çalışma saatlerine ayak uydurabilecek yapıya sahip olmak.

Noterlerin Görevleri Nelerdir?

Noterlerin Görevleri Nelerdir?
Noterlerin Görevleri Nelerdir?

Hukuki evrakları düzenleyen, onaylayan ve bu sayede resmi hale getiren kişilerdir. Vasi atama, beyanname düzenleme, taahhütname ve tutanak gibi evrakları düzenleme gibi görevleri vardır. Görevleri aşağıda sıralandığı şekildedir.

 • Kanunlarla resmi olarak yapılması gerektiği belirtilen tüm hukuki işlemlerin Noterlik Kanunu’na uyumlu bir şekilde gerçekleştirilmesi
 • Alım – satım sözleşmelerinin düzenlenmesi
 • Gayrimenkul satış vaadi sözleşmelerinin düzenlenmesi
 • Kanunlar kapsamında düzenlenmiş olan her çeşit evrakın onaylanarak resmi hale getirilmesi
 • İhtarname, protesto ve ihbarname gönderilmesi
 • Kanunların tescil edilmesini istediği işlemlerin tescillenmesi

Yukarıda belirtilen evrakları almak ya da işlemleri yaptırmak isteyen kişiler başvuru yapabilir. Türkiye genelinde en çok işlemin gerçekleştiği kurumlar arasındadır. Adaletin esas olduğu bir meslektir. Mesleklerine başlamadan önce adalet ve eşitlik yemini ederler.

Görevleri arasında ayrıca düzenlenen çeşitli çekilişlerde hazır bulunmak da yer alır. Çekilişle ilgili kayıtları tutarlar, kura çekme işlemine resmiyet kazandırılmasından sorumlu olurlar.

Noter Olmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • 4 yıllık eğitim veren üniversite bölümlerinden olan Hukuk fakültesini bitirmiş olmak
 • Avukatlık stajını tamamlamış olmak
 • Adalet Bakanlığı’ndan belge almış olmak

Bu şartları yerine getiren kişiler verilen münhal bulunan ilanları takip ederler.

Noter Olmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenir?

Nasıl Noter Olunur?

Hukuk fakültesini bitirmiş olmak şarttır. Ancak bu fakülteden mezun olan kişilerin zorunlu avukatlık stajını da yapmış olması beklenir. Staj da tamamlandıktan sonra Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen sınava girmek için gerekli şartlara sahip olmak önemlidir. Sınava girmek için bazı resmi prosedürleri yerine getirmek gerekir.

Sınava girilerek başarılı olduktan sonra yeterli puana sahip olan kişilerin önünde hiçbir engel kalmaz. Adalet Bakanlığı’na bağlı hukuk ve mevzuat Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapabilirler.

Adayların belge almak için izleyeceği bir diğer yol ise Cumhuriyet Savcılığına başvurmaktır. Her aday bulunduğu bölgedeki Cumhuriyet Savcılığına başvurabilir. Başvuru tamamlandıktan sonra en fazla 60 gün içinde kişilerin noterlik belgesi verilir.

Bu belgeyi alan kişiler stajyer olarak işe başlarlar. Bu süreci tamamladıktan sonra resmi olarak çalışabilirler.

Noter Katibi Nasıl Olunur?

Noter katibi olmak için ilk olan gereken şart en az lise mezunu olmaktır. İlgili noter yanında çalışarak belirlenmiş 6 ay süre ile aday olarak çalışmasını doldurduktan sonra katiplik yemini ederek mesleğine geçiş yapabilir. Katiplik için kişide olması gereken bazı özellikler bulunmalıdır. Bunlar;

 • Yazılı ve sözlü iletişim becerisi bulunmalıdır
 • Sonuç odaklı çalışmaya hakım olması gerekir,
 • Mesleki etiğe kurallarına uygun davranışların sergilenmesi gerekir,
 • Planlama ve organizasyon becerisini etkin ve nitelikli şekilde göstermelidir.

Yazılan bu kriterlere sahip olduktan sonra kişiler noter katipliği için şanslarını arttırmış bulunurlar. Bu meslek için özellikle kişide bulunması gereken mesleki yeterliliktir. Bu yüzden noter yanında verilen süreyi tamamlamak da önemlidir.

Noter Ne Kadar Maaş Alır?

Noter maaşları belirlenen koşullarda sınıflandırılmıştır. Üç bölüm olarak sınıfa ayrılmış noter çalışanları yoğunluklarına göre maaş alırlar. Aylık çalışma kapasitelerinin çok yoğun olduğu noterler birinci sınıf noterlerdir ve yaklaşık 70.000 TL kazançları olmaktadır. Çalışanlar için kişi başı düşen maaş ise en az 5.000 TL’den başlamaktadır. Diğer sınıflarda noterlerin çalışma koşulları, iş yoğunlukları ve bulundukları bölgenin etkisiyle de daha az miktarda maaşa tabi tutulurlar.

Noterlik Nasıl Açılır?

Belge sahibi kişilerin internetten ya da çeşitli basın yayın organlarından gerekli ilanlarını takip etmesi gereklidir. İsteyen herkes, istediği yerde açamaz. Bu yerler kanunlarla belirlenmiş olan yerlerde açılabilir.

Ancak belge sahiplerinin sayısı oldukça fazla olduğundan önce sıra numarası alınır. Sıra geldiğinde açılabilir. Sırası gelmeyen noterlerin, noterlik açması kanunlara aykırıdır.

Bütün şartları yerine getiriyor olsa bile beklemek durumundadırlar. Bunun nedeni her ilde ve her ilçede belirli sayıda bu yeri açılabiliyor olmasıdır. Görev süresini tamamlayan ya da vefat eden kişilerin yerine sırada bekleyen adaylar geçebilir.

Vergi Dilimi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nasıl Noter Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!