Nasıl Noter Olunur?

Nasıl Noter Olunur?

Noterlik Türkiye’de en çok tercih edilen mesleklerden biridir. Hukuk sistemi dahilinde olan noterler kamu personeli kabul edilirler. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Türkiye’de binlerce kişinin kariyer planları arasında noter olmak vardır. Bunun en önemli nedeni noterlerin kazançlarının iyi olduğunun bilinmesidir. Kazancın yanı sıra noterler yetkileri ve görevleriyle de dikkat çekerler. Peki, nasıl noter olunur? Noter olmak için nasıl bir yol izlenir? Tüm bu soruların cevapları yazının devamında…

Noter Nedir?

Noterler hukuki güvenliği sağlayan kişiler olarak tanımlanabilir. Türkiye’de noterler kendilerine verilen numaralarla, özel ofislerde görev yaparlar. Yurtdışında konsolosluklarda ve elçiliklerde de noterler vardır. Her noterlikte tek bir noter bulunur. Noterlerde çalışan diğer kişiler stajyer, katip, büro personeli olabilir. Noterlerde çalışan personeller en az 1 yıllık sözleşme yapılarak işe alınırlar.

Noterlerin Görevleri Nelerdir?

Noterler hukuki evrakları düzenleyen, onaylayan ve bu sayede resmi hale getiren kişilerdir. Vasi atama, beyanname düzenleme, taahhütname ve tutanak gibi evrakları düzenleme gibi görevleri vardır. Noterlerin görevleri aşağıda sıralandığı şekildedir.

  • Kanunlarla resmi olarak yapılması gerektiği belirtilen tüm hukuki işlemlerin Noterlik Kanunu’na uyumlu bir şekilde gerçekleştirilmesi
  • Alım – satım sözleşmelerinin düzenlenmesi
  • Gayrimenkul satış vaadi sözleşmelerinin düzenlenmesi
  • Kanunlar kapsamında düzenlenmiş olan her çeşit evrakın onaylanarak resmi hale getirilmesi
  • İhtarname, protesto ve ihbarname gönderilmesi
  • Kanunların tescil edilmesini istediği işlemlerin tescillenmesi

Yukarıda belirtilen evrakları almak ya da işlemleri yaptırmak isteyen kişiler noterlere başvurur. Noterler Türkiye genelinde en çok işlemin gerçekleştiği kurumlar arasındadır. Noterlik adaletin esas olduğu bir meslektir. Noterler mesleklerine başlamadan önce adalet ve eşitlik yemini ederler.

Noterlerin görevleri arasında ayrıca düzenlenen çeşitli çekilişlerde hazır bulunmak da yer alır. Çekilişle ilgili kayıtları tutarlar, kura çekme işlemine resmiyet kazandırılmasından sorumlu olurlar.

Noter Olmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Noter olmak için gereken şartlar aşağıdaki şekildedir.

  • 4 yıllık eğitim veren üniversite bölümlerinden olan Hukuk fakültesini bitirmiş olmak
  • Avukatlık stajını tamamlamış olmak
  • Adalet Bakanlığı’ndan noterlik belgesi almış olmak

Bu şartları yerine getiren kişiler noterlik için verilen münhal bulunan noterliklerin ilanlarını takip ederler.

Noter Olmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenir?

Noter olmak için Hukuk fakültesini bitirmiş olmak şarttır. Ancak bu fakülteden mezun olan noter olmak isteyen kişilerin zorunlu avukatlık stajını da yapmış olması beklenir. Staj da tamamlandıktan sonra Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen noterlik sınavına girmek için gerekli şartlara sahip olmak önemlidir. Sınava girmek için bazı resmi prosedürleri yerine getirmek gerekir.

Noterlik sınavına girilerek başarılı olduktan sonra yeterli puana sahip olan kişilerin önünde noter olmak için hiçbir engel kalmaz. Adalet Bakanlığı’na bağlı hukuk ve mevzuat Genel Müdürlüğü’ne noterlik başvurusu yapabilirler.

Adayların noterlik belgesi almak için izleyeceği bir diğer yol ise Cumhuriyet Savcılığına başvurmaktır. Her noter adayı bulunduğu bölgedeki Cumhuriyet Savcılığına başvurabilir. Başvuru tamamlandıktan sonra en fazla 60 gün içinde kişilerin noterlik belgesi verilir.

Noterlik belgesi alan kişiler stajyer noter olarak işe başlarlar. Bu süreci tamamladıktan sonra resmi olarak noterlik yapabilirler.

Noterlik Nasıl Açılır?

Noterlik açmak isteyen noterlik belgesi sahibi kişilerin internetten ya da çeşitli basın yayın organlarından noterlik ilanlarını takip etmesi gereklidir. İsteyen herkes, istediği yerde noterlik açamaz. Noterlikler kanunlarla belirlenmiş olan yerlerde açılabilir.

Ancak noter açmak isteyen belge sahiplerinin sayısı oldukça fazla olduğundan önce sıra numarası alınır. Sıra geldiğinde noterlik açılabilir. Sırası gelmeyen noterlerin, noterlik açması kanunlara aykırıdır.

Noter olmak isteyenler bütün şartları yerine getiriyor olsa bile beklemek durumundadırlar. Bunun nedeni her ilde ve her ilçede belirli sayıda noterlik açılabiliyor olmasıdır. Görev süresini tamamlayan ya da vefat eden kişilerin yerine sırada bekleyen noterler geçebilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.