Nasıl Pilot Olunur?

Pilotlar, uçakları bir yerden başka bir yere ulaştırmak için kullanan kişilerdir. Peki pilot nasıl olunur? İşte tüm detaylar!

62507
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pilot Olmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Pilot Olmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler
Pilot Olmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Pilot olmak isteyenlerin öncelikle bu mesleği gerçekten isteyip istemediklerine karar vermeleri gerekir. Pilotluğun yüksek maaş, farklı ülkeleri görme şansı elde etmek, kariyerli bir meslek sahibi olmak gibi birçok avantajı vardır. Pilot olacak kişiler pek çok zorlu eğitimden geçerek çeşitli sorumluluklar üstlenirler.

Pilotların en büyük sorumluluğu kullandığı uçaktaki kişilerin can ve mal güvenliğini emanet almalarıdır. Soğukkanlılık, stres yönetiminde başarı, hızlı düşünme ve karar verme gibi pek çok özelliğin pilotlarda bulunması gerekir.

  • Ayrıca kişinin kendisini sürekli olarak geliştirmesi gereken bir meslektir.
  • Pilotların bayramlarda, tatillerde veya diğer özel günlerde izinli olmaları gibi bir durum söz konusu değildir.
  • Pilot olmak isteyenlerin öncelikle bu konularla ilgili net karar vermesi meslekteki başarılı olmalarının ilk koşuludur.

Pilot Nasıl Olunur?

Pilot Nasıl Olunur?
Pilot Nasıl Olunur?

Pilot olmak için değişik alternatifler mevcuttur. Karar veren herkesin pilotaj eğitimi alması şarttır. Bu eğitimi almak için çeşitli yollar izlenebilir. Pilot olmak isteyenler bu yollar arasında kendileri için en uygun olanını seçer ve o yoldan ilerlerler.

Pilotluk mesleğini yapabilmek için ilk seçenek üniversite tercihlerinde Pilotaj bölümlerini seçmektir. Bu bölümü bitirenler üniversiteden mezuniyetlerinden sonra havayolu şirketlerine başvuru yaparak pilot olarak görev alabilirler.

İkinci seçenek farklı bir üniversite bölümünden mezun olan ve pilot olmak isteyen kişiler içindir. Pilotaj bölümünden mezun olmayan pek çok üniversite mezunu özel eğitim kurumlarının pilotluk kurslarına katılabilirler. Bu kişilerin havayolu şirketlerinin açtığı sınava katılarak, başarılı olmaları halinde şirketin vereceği eğitimleri alma şansı da bulunur. Havayolu şirketleri tarafından düzenlenen sınavda başarılı olan kişilere eğitimler verilerek pilotlar yetiştirilir. Bu eğitimler havayolu şirketleri tarafından burslu olarak verilir.

Özel pilotluk kurslarının ücretlerinin hayli pahalı olması pilot olmak isteyenleri ikinci seçeneğe yönlendirir.

Bu konuda en bilinen eğitim Türk Hava Yolları bünyesindeki Uçuş Akademisi tarafından verilir. THY Uçuş Akademisinden eğitim almak isteyenlerin birçok sınavdan geçmesi gerekir. Bu sınavlarda başarılı olup, verilen eğitimin alınmasının ardından yeniden sınavlara girerek eğitimde öğrenilenleri ispatlamak gerekir.

THY Uçuş Akademisi’nden eğitim almak isteyen pilot adaylarına matematik, fizik, zeka testleri gibi bölümlerin yanı sıra simülatör testi de uygulanır. Ayrıca İngilizce sınavı, psikoloji mülakatı ve kurulla yapılan mülakat da diğer aşamalardır.

Tüm bu aşamaları başarıyla geçen ve eğitim almaya hak kazanan adayların SHGM kısa adlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş ve yetkilendirilmiş olan sağlık kurumlarından pilotluk mesleğini içre edebilmek için sağlıklarının yerinde olduğunu gösteren bir rapor almaları gerekir.

THY Uçuş Akademisi ya da benzeri burslu eğitim programlarından mezun olunmasının ardından alınan eğitimin ücreti pilotluk yapmaya başlandıktan sonra alınacak maaştan belirlenen taksitler halinde kesilir.

Yukarıdaki tüm aşamalarda başarı kaydeden ve pilot olmaya hak kazanan kişiler ilk olarak gözlemci pilot olurlar. Daha sonraki kademeleri 2. pilotluktur. 2. pilot olarak 5.000 saat uçuş süresini tamamlayan kişiler kaptan pilot olarak görev yapabilirler.

Pilotların Hangi Sınavlara Girerler?  

Pilotların Hangi Sınavlara Girerler?  
Pilotların Hangi Sınavlara Girerler?

Belirtilmesi gereken önemli bir nokta da pilot olarak görev yaparken bazı aralıklarla çeşitli eğitimlere tabi tutulduğu ve sınavlara girilmesi gerekildiğidir.

Bu sınavlardan biri İngilizce sınavıdır. Pilotlar belirli dönemlerde sınava tabi tutularak İngilizce düzeylerine bakılır. Bu nedenle çalışmaya başladıktan sonra eğer eksik olduğu düşünülüyorsa bir yandan yabancı dilin geliştirilmesinde fayda vardır.

İngilizce sınavları yazılı olarak yapıldığı gibi pilotlar sözlü İngilizce mülakatlarına da girerler.

Anlaşılacağı üzere pilot olmak için orta derecede İngilizce yeterli olmayacaktır. İngilizcesinin çok iyi bilinmesi, hatta yanı sıra bir yabancı dilde daha gelişim sağlanması pilotluk için önemli gerekliliklerdendir.

Pilotluk öğrenmenin sürekli devam etmesi gereken mesleklerden biridir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nasıl Pilot Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!