1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. NASIL OLUNUR?

 4. Nasıl Uzman Erbaş Olunur?
Nasıl Uzman Erbaş Olunur?

Nasıl Uzman Erbaş Olunur?

Uzman Erbaş alımları Jandarma Genel Komutanlığı tarafından gerçekleştirilir. Peki Uzman Erbaş Nasıl Olunur?

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde uzman erbaş alımları ilk kez 1986 yılında yapılmaya başlandı. Uzman erbaş demek; uzman çavuş ve uzman onbaşı rütbeleri demektir.

Uzman erbaşlar sözleşme kapsamında işe alınırlar. Sözleşmeler en kısa 1 yıllık, en uzun 5 yıllık yapılır. Uzman erbaş olmak isteyenler için nasıl bir yol izlemeleri gerektiği ve başvuruların nasıl yapıldığının detayları yazının devamındadır.

Uzman Erbaş Olma Şartları Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Erkek olmak
 • Uzman onbaşı için en az ilköğretim mezunu, uzman çavuş olmak için en az lise ve dengi okullardan mezun olmak
 • Yurtdışında eğitim görenleri Türkiye’de YÖK onaylı denklik belgelerinin olması
 • Başvuru tarihi itibariyle 26 yaşından gün almamış olmak
 • Askerlik görevinde er veya erbaş olmak
 • Askerlik görevinin en az 6 ayını tamamlamış olmak, en çok askerliğini bitireli 3 yılı geçmemiş olmak
 • TSK tarafından daha önce herhangi bir görevle ya da askeri öğrencilikle ilişiğinin kesilmemiş olması
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere affa uğramış, para cezasına çevrilmiş, zaman aşımına uğramış, ertelenmiş ya da yargılama sürecinde suçu bulunmamak
 • Askerliği devam ederken başvuru yapacak olanların; bağlı bulundukları birlikler tarafından düzenlenen Nitelik Belgesi’ndeki notu en az 80 olmak
 • Sınavlarda başarı sağladıktan sonra adaylardan TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olan sağlık raporu istenir. Askeri hastanelerden alınacak olan bu raporda istene şartları yerine getiriyor olmak
 • En az 164 cm, en çok 210 cm boy ölçülerine sahip olmak

Uzman Erbaş Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

Yukarıdaki şartları yerine getiren adaylar Uzman Erbaşlık Sınavı için başvuru yapabilirler. Başvurular ‘ – Devlet Kapısı üzerinden giriş yaparak gerçekleştirilir. Sisteme giren adayların “Bilgilerim” bölümündeki iletişim, eğitim, askerlik durumu ve diğer istenen tüm bilgileri eksiksiz doldurması gerekir. Bu işlemin ardından tercih yapılan bölüme otomatik olarak yönlendirilirler.

Uzman Erbaş Alımı Sınavları Nasıl Yapılır?

Sınavlar sırasıyla yazılı, fiziki yeterlilik ve sözlü sınav olmak üzere üç aşamada düzenlenir.

Başvurusunu tamamlayan adaylar önce yazılı sınava tabi tutulur. Başarılı olmaları halinde belgeleri kontrol edilir. Ardından fiziki yeteneklerinin ölçülmesi için fiziki yeterlilik sınavına girerler. Bu sınavı da geçen adaylar sözlü sınava girmeye hak kazanırlar. Tüm sınavlarda başarılı olan adaylar ön sağlık muayenesinden geçirilir. Son olarak adaylar hakkında arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması yapılır.

Uzman Erbaşlar Ne Zaman Göreve Başlar?

Sınava giren adayların olumlu değerlendirilerek seçilmesi durumunda sağlık raporlarında da sorun yoksa dosyaları Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yollanır. KKK tarafından adayların dosyalarına göre sınıf eğitimleri ile ilgili gerekli planlamaları yapar. Adayların adreslerine atama tebligatları yollanarak eğitimlerin başlangıç tarihleri belirtilir.

Yazılı Sınav Nasıl Yapılır?

Uzman erbaş adaylarına yazılı sınavda Türkçe, Dilbilgisi, Matematik, Temel Vatandaşlık Bilgisi, Tarih ve Coğrafya derslerinden zorular sorulur. Sınavda başarılı sayılmak için en az 70 puan almak gerekir.

Ön Sağlık Muayenesi Nasıl Yapılır?

Uzman erbaş olmak isteyen adaylara yazılı sınav sonrasında yapılan ön sağlık muayenesinde vücutlarında herhangi bir yara izi, kesik, yanık veya ameliyat izi olup olmadığına bakılır.

Fiziki Yeterlilik Sınavı Nasıl Yapılır?

Fiziki yeterlilik sınavı aslında spor sınavıdır. Koşu, şınav çekme, mekik gibi sporlar yaptırılır. Şoför sınıfı için başvuru yapanlara Psikoteknik Test Uygulaması da yapılır.

Sözlü Sınav Nasıl Yapılır?

Uzman erbaş olmak isteyenlere uygulanan sözlü sınav sorularına adayların verdiği cevaplarda diksiyona, dış görünümüne, genel kültürüne, askerlik ilgi ilgili görüşlerine bakılır.

Sınavların tamamı 100 puan üzerinden değerlendirilir. Sınav sonucu hesaplanırken yazılı sınavın yüzde 70’lik bölümü, fiziki yeterlilik sınavının yüzde 152’lik bölümü ve sözlü sınavın yüzde 15’lik bölümü alınır. Bu üç sınav puanlarının ortalaması hesaplanır. Adayların tüm sınavları geçmiş olması için ortalamanın en az 70 puan olması gerekir.

Bu aşamadan sonra uzman erbaş adayları 5 ay süren eğitimlerine başlarlar. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.