Nasıl Uzman Erbaş Olunur?

Uzman Erbaş alımları Jandarma Genel Komutanlığı tarafından gerçekleştirilir. Peki Uzman Erbaş Nasıl Olunur?

61690
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde uzman erbaş alımları ilk kez 1986 yılında yapılmaya başlandı. Uzman erbaş demek; uzman çavuş ve uzman onbaşı rütbeleri demektir. Uzman erbaşlar sözleşme kapsamında işe alınırlar. Sözleşmeler en kısa 1 yıllık, en uzun 5 yıllık yapılır.

Uzman Erbaş Olma Şartları Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Erkek olmak
 • Uzman onbaşı için en az ilköğretim mezunu, uzman çavuş olmak için en az lise ve dengi okullardan mezun olmak
 • Yurtdışında eğitim görenleri Türkiye’de YÖK onaylı denklik belgelerinin olması
 • Başvuru tarihi itibariyle 26 yaşından gün almamış olmak
 • Askerlik görevinde er veya erbaş olmak
 • Askerlik görevinin en az 6 ayını tamamlamış olmak, en çok askerliğini bitireli 3 yılı geçmemiş olmak
 • TSK tarafından daha önce herhangi bir görevle ya da askeri öğrencilikle ilişiğinin kesilmemiş olması
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere affa uğramış, para cezasına çevrilmiş, zaman aşımına uğramış, ertelenmiş ya da yargılama sürecinde suçu bulunmamak
 • Askerliği devam ederken başvuru yapacak olanların; bağlı bulundukları birlikler tarafından düzenlenen Nitelik Belgesi’ndeki notu en az 80 olmak
 • Sınavlarda başarı sağladıktan sonra adaylardan TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olan sağlık raporu istenir. Askeri hastanelerden alınacak olan bu raporda istene şartları yerine getiriyor olmak
 • En az 164 cm, en çok 210 cm boy ölçülerine sahip olmak

Uzman Erbaş Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

Uzman Erbaş Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?
Uzman Erbaş Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

Yukarıdaki şartları yerine getiren adaylar Uzman Erbaşlık Sınavı için başvuru yapabilirler. Başvurular ‘E – Devlet Kapısı’ üzerinden giriş yaparak gerçekleştirilir. Sisteme giren adayların “Bilgilerim” bölümündeki iletişim, eğitim, askerlik durumu ve diğer istenen tüm bilgileri eksiksiz doldurması gerekir. Bu işlemin ardından tercih yapılan bölüme otomatik olarak yönlendirilirler.

Uzman Erbaş Alımı Sınavları Nasıl Yapılır?

Sınavlar sırasıyla yazılı, fiziki yeterlilik ve sözlü sınav olmak üzere üç aşamada düzenlenir.

Başvurusunu tamamlayan adaylar önce yazılı sınava tabi tutulur. Başarılı olmaları halinde belgeleri kontrol edilir. Ardından fiziki yeteneklerinin ölçülmesi için fiziki yeterlilik sınavına girerler. Bu sınavı da geçen adaylar sözlü sınava girmeye hak kazanırlar. Tüm sınavlarda başarılı olan adaylar ön sağlık muayenesinden geçirilir. Son olarak adaylar hakkında arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması yapılır.

Uzman Erbaşlar Ne Zaman Göreve Başlar?

Sınava giren adayların olumlu değerlendirilerek seçilmesi durumunda sağlık raporlarında da sorun yoksa dosyaları Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yollanır. KKK tarafından adayların dosyalarına göre sınıf eğitimleri ile ilgili gerekli planlamaları yapar. Adayların adreslerine atama tebligatları yollanarak eğitimlerin başlangıç tarihleri belirtilir.

Yazılı Sınav Nasıl Yapılır?

Yazılı Sınav Nasıl Yapılır?
Yazılı Sınav Nasıl Yapılır?

Uzman erbaş adaylarına yazılı sınavda Türkçe, Dilbilgisi, Matematik, Temel Vatandaşlık Bilgisi, Tarih ve Coğrafya derslerinden zorular sorulur. Sınavda başarılı sayılmak için en az 70 puan almak gerekir.

Ön Sağlık Muayenesi Nasıl Yapılır?

Uzman erbaş olmak isteyen adaylara yazılı sınav sonrasında yapılan ön sağlık muayenesinde vücutlarında herhangi bir yara izi, kesik, yanık veya ameliyat izi olup olmadığına bakılır.

Fiziki Yeterlilik Sınavı Nasıl Yapılır?

Fiziki yeterlilik sınavı aslında spor sınavıdır. Koşu, şınav çekme, mekik gibi sporlar yaptırılır. Şoför sınıfı için başvuru yapanlara Psikoteknik Test Uygulaması da yapılır.

Sözlü Sınav Nasıl Yapılır?

Uzman erbaş olmak isteyenlere uygulanan sözlü sınav sorularına adayların verdiği cevaplarda diksiyona, dış görünümüne, genel kültürüne, askerlik ilgi ilgili görüşlerine bakılır.

Sınavların tamamı 100 puan üzerinden değerlendirilir. Sınav sonucu hesaplanırken yazılı sınavın yüzde 70’lik bölümü, fiziki yeterlilik sınavının yüzde 152’lik bölümü ve sözlü sınavın yüzde 15’lik bölümü alınır. Bu üç sınav puanlarının ortalaması hesaplanır. Adayların tüm sınavları geçmiş olması için ortalamanın en az 70 puan olması gerekir.

Bu aşamadan sonra uzman erbaş adayları 5 ay süren eğitimlerine başlarlar.

Uzman Erbaş Alımında KPSS Şartı Aranır Mı?

Günümüzde Uzman Erbaş hizmeti veren kişiler, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı emrinde görevli görev alır ve 3269 sayılı ilgili kanun hükümlerine göre istihdam edilir. Uzman erbaşlar, istenen kriterleri karşılayamadıkları zaman uzman erbaşlar olarak eğitim görmeye başlarlar. Kurs aşamasında uzman onbaşı rütbesi ile görevlerine devam ederler. İstenen şartları taşıyamayanlar ise istenen şartları kendisinde bulunduramazsa uzman onbaşı olarak devam eder ve şartları sağladıkları zamanda da uzman çavuş olarak yükseliş gösterirler.

Uzman erbaş olarak göreve başlamak isteyen adaylarda KPSS sınavı gerekmektedir. Ortaöğretim, Önlisans ve Lisans olarak mezun olan adaylar KPSS sınavına başvurarak sınavların herhangi bir puan sisteminden 50 ve üzeri alması gerekmektedir. Adaylarım mezuniyet durumları ile KPSS puan türleri arasında uyum olması gerekmektedir. Lisan mezunlarının P3, Ön lisans mezunlarının P93, Lise mezunlarının P94 türünde puanı olacaktır.

 Uzman Çavuş Olmak Çok Zor Mu?

Kara, deniz ve hava uzman çavuşları olarak 3 grupta görevlendirilen adaylar için zorluk derecesi kişinin kriterleri arasında uygunluk oranlarıyla daha çok ilişkilidir. Zorlu bir meslek olan uzmanlık, kişinin karakteriyle ve genel şartlarıyla ilgilidir. Uzman çavuş olmak için genel şartlar;

 • Vatandaşı olmak,
 • Müracaat tarihinde 26 yaşından gün almamış olmak,
 • Askerlik Hizmetinin 6’ncı ayı ile terhisini takip eden 3 yıl içerisinde başvuruyor olmak,
 • Ortaokul, lise, yüksekokul veya fakülte mezunu olmak,
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce Subay, Astsubay, Uzman Jandarma, Askeri öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olması,
 • Taksirli suçlar haricinde, affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş ve adli sicilden çıkarılmış olsa dahi, bir cürümden hükümlü bulunmamak, soruşturma altında veya yargılanıyor durumda olmamak,
 • TSK manevi değerine gölge düşürücü, askerlik şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasa dışı, siyasi, yıkıcı, bölücü, ideolojik görüşü benimsememiş olmak,
 • Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için bağlı oldukları Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesinde 80 ve üzeri not almış olmak (100 puan üzerinden),
 • Tüm sınavları geçen adaylar için TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak; sevk edildikleri Asker Hastanesinden Komando Uzman Erbaş Adayı seçilenler için “Komando Uzman Erbaş Olur, Paraşütle Atlar” diğer sınıflar için ise “Sağlam, Uzman Erbaş Olur” kayıtlı sağlık raporu almış olmak.

Uzman Erbaş Sözleşmeleri Kaç Yıl için Yapılır?

Doğu ya da güneydoğu bölgelerinde görev yapan uzman çavuşlar genelde 6500-8000 arasında maaş alırken en düşük uzman çavuş maaşları 3100 TL civarlarında olmaktadır. Buna göre belirtilen görevlerde genel olarak yapılan net sözleşme süresi ise 5 yıldır. Uzman erbaşlar görevleri için tam olarak 5 yıllık sözleşme ile başlarlar ve isteğe göre tekrar yenileme talep edebilirler.

Özel Harekat Polisi (PÖH) Nasıl Olunur? Adaylarda Hangi Şartlar Aranır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nasıl Uzman Erbaş Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!