Nasıl Vali Olunur? Ne İş Yapar?

İlleri yöneten kişiler olarak bilinen valiler devletin bir ildeki en üst düzey temsilcisidir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

62508
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vali Nedir?

Vali Nedir?
Vali Nedir?

Bir ili yönetmek üzere devlet tarafından görev verilen kişidir. Valiler, kaymakamlar arasından seçilirler. Bakanlar Kurulu tarafından Cumhurbaşkanına tavsiye edilen atama kararını Cumhurbaşkanı verir. Bir ilin en üst düzey yöneticisidir. O ilde bakanlıkların tüm teşkilatlarında çalışan kişiler valinin yönetimi ve emir altındadır. İl sınırları içindeki emniyet güçlerinin de başındaki kişilerdir. İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak görev yaparlar.

Vali Ne İş Yapar?

Vali Ne İş Yapar?
Vali Ne İş Yapar?

Görevlerinin başında kanunlar, kanun hükmünde kararnameler ve Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ve mevzuatlar hazırlanırken ilgili düzenlemeler hakkında karar vermek gelir. Yasal düzenlemelerden aldıkları yetkilerle genel emirler çıkarma hakları da vardır. İl Özel İdaresi de  sorumluluğunda ve emrindedir.

Ayrıca ili yönetmek, devlete bağlı kurum ve işletmeleri denetlemek, emniyet teşkilatını görevlendirerek kamu düzeninin sağlamak, il içindeki emniyet güçlerinin gerekmesi halinde yine il içinde görev yerlerini değiştirmek, il özel idaresini denetlemek, il özel idaresinin bütçesini hazırlamak ve ilde yaşayan vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışmalar yapmak gibi görevler de üstlenirler.

Valinin Görevleri Nelerdir?

Görevleri Nelerdir?
Görevleri Nelerdir?

Görevleri aşağıdaki şekilde sıralanır. Görev, yetki ve sorumlulukları 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nda açıkça yer alır.

 • Devlete bağlı ve İçişleri Bakanlığı’nın temsilcisi olan valiler kanun, tüzük, hükümetin aldığı kararlar ve yönetmelikleri ilan ederler, uygularlar ve denetimini yaparlar.
 • Makamına bağlı olan bütün devlet kurumlarının, işletmelerinin, belediyelerin ve köy idarelerinin denetlenmesi görevidir.
 • Suç işlenmesinin önlenmesi ve kamu düzeninin sağlanması amacıyla gerekli tüm önlemleri alırlar.
 • Görev alanı olan ilin sınırları dahilinde yürütülen tüm kalkınma planı yatırımları takip ederler, değerlendirirler, işbirliğini sağlayarak koordine ederler.
 • Devletin sağladığı bütçenin en uygun şekilde kullanılmasından sorumludurlar.
 • Ekonomik kaynakların gelişimine katkı sağlamak için gereken önlemleri alırlar.
 • Milli bayramlara başkanlık eder ve tebrikleri devlet adına kabul ederler.
 • Cezaevleri ve tevkif evlerinin korunmasını sağlarlar. Hükümlülerin sağlık koşullarını denetlerler.
 • İl sınırları içindeki emniyet teşkilatına amirlik ederler.
 • Devletin özel ve hukuki kararları kapsamında konsolosluk, ikamet, seyahat, ticaret sözleşmeleri, deniz, hava ve kara ticaretini ilgilendiren işlemleri yapmak üzere konsoloslarla iletişim halindedirler.

Gereken Şartlar Nelerdir?

Vali Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?
Gereken Şartlar Nelerdir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan aşağıdaki şartları sağlıyor olması gerekir. Kaymakamlardan seçildiğinden vali olmak için gereken diğer şartlar kaymakam olma şartlarıyla aynıdır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Kamu haklarından herhangi bir nedenle mahrum bırakılmamış olmak,
 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Gerekli eğitim şartlarını yerine getirmek.

Eğitim Şartı Nedir?

Valilik için Eğitim Şartı Nedir?
Eğitim Şartı Nedir?

Kaymakamlar, emniyet müdürleri arasından seçilen valiler, İçişleri Bakanlığı tarafından Bakanlar Kurulu’na önerilir. Bakanlar Kurulu onaylarsa Cumhurbaşkanına tavsiye eder. Atamasını Cumhurbaşkanı yapar. Kanunlar nezdinde istisnai memur olarak kabul edilirler. İçişleri Bakanlığı’nın ilgili tüzük ve yönetmeliklerinde ataması gerçekleştirilirken üniversitelerin en az 4 yıllık eğitim veren lisans bölümlerinden mezun olma şartı arandığı belirtilir. Kaymakamların bazı durumlarda belirlenen süre dahilinde yardımcı olarak görev yapması istenir, daha sonra atamaları gerçekleştirilir.

Vali Yardımcısı Olmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yardımcısı Olmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?
Yardımcısı Olmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

2 yılı doğuda bulunan illerde olmak kaydıyla en az 6 yıl kaymakamlık yapmış olan kişiler yardımcı olabilirler. Yardımcısı kendisine  verilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdür. Makamında olmadığı zamanlarda vekalet eder. Bir ilde kaç vali yardımcısı olacağı o ilin ihtiyaçlarına ve büyüklüğüne göre belirlenir.

Nasıl Kaymakam Olunur?

1
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü
Nasıl Vali Olunur? Ne İş Yapar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!