1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. NASIL OLUNUR?

 4. Nasıl Yakın Koruma Olunur?
Nasıl Yakın Koruma Olunur?

Nasıl Yakın Koruma Olunur?

Yakın korumalar; kişileri, kurumları ya da bazı değerli objeleri potansiyel tehlike ve risklere karşı koruyan kişilerdir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Yakın koruma olmak isteyenlerin merak ettiği konuların başında bu mesleğe sahip olmak için neler yapılması, hangi yolun izlenmesi ve hangi aşamalardan geçilmesi gerektiğidir. Bu yazımızda yakın koruma olmakla ilgili tüm detaylar yer almaktadır.

Yakın Koruma Nasıl Olunur?

Yakın koruma olmak isteyenlerin öncelikle reflekslerinin yüksek seviyede olması, altıncı hislerinin ve dayanıklılıklarının üst seviyede bulunması, yaşamsal tehlikeler içeren her durumda soğukkanlılıklarını koruyabiliyor olması, gerginleşen kalabalıklar, zorlu arazi şartları, savaş ortamı gibi çeşitli riskli koşulda sakin kalabiliyor olmaları gerekir. Yakın korumaların koruma görevini üstlendikleri kişi, kurum ve objeyi her türü riskten koruma sorumluluğunu sorunsuz yerine getirecek olan kişiler olması beklenir.

Yakın koruma olarak çalışabilmek için Yakın Koruma Sertifikası sahibi olmak gerekir. Bu sertifika özel eğitim kurumları tarafından verilen çeşitli eğitimlerin sonunda alınabilir. bu eğitimlerden yararlanan, eğitimi başarıyla tamamlayarak neticesinde sertifikasını alan kişiler yakın koruma olarak çalışabilirler.

Özel güvenlik görevlileri ile karıştırılan bir meslek olan yakın korumalığın bu meslekten bazı farklılıkları vardır. Özel güvenlik görevlileri genellikle kamu binaları, özel şirketler, alışveriş merkezleri, hastaneler gibi kalabalık insan topluluklarının güvenliğinden sorumlu olurlar. Yakın korumaların görevi ise genellikle kişilere birebir koruma sağlamaktır. Korudukları kişi de olsa, obje ya da kurum da olsa odak noktaları bellidir.

Yakın Korumalarda Hangi Şartlar Aranır?

Yakın koruma arandığını bildiren ilanlarda öncelikle yakın koruma sertifikası ve öze 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’da yer alan maddelere göre süreç devam eder. 5188 sayılı Kanun’da yakın koruma olabilmek için gereken standartlar ve ilgili mevzuata göre hangi işlemlerin yürütülmesi gerektiği açıkça belirtilir. Eğitim veren kurumlara başvuru yaparak yakın koruma sertifikası almak için eğitim almak istediğini belirten kişilerde bazı şartlar aranır. Bu şartlar aşağıdaki şekilde sıralanır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Yakın koruma sertifikası sahibi olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • En az lise ve dengi okullardan mezun olmak
 • Yüz kızartıcı suçlar olarak tabir edilen suçlardan birini işlememiş olmak
 • Yürümede engel gibi herhangi bir fiziksel sorununun olmaması
 • Adli sicil kaydının temiz olması
 • Silah kullanmaya ya da taşımaya engel herhangi bir durumunun olmaması
 • Kamu haklarından herhangi bir nedenle men edilmemiş olmak
 • Terör örgütleriyle hiçbir bağlantısının olmaması istenen fiziki şartları yerine getiriyor olmak

Yakın Koruma Eğitimleri Nasıl Verilir?

Özel güvenlik şirketleri tarafından devletin verdiği yakın koruma sertifikası için düzenlenen eğitimlerde adaylar çeşitli konularda eğitilir. İlkyardım, görgü kuralları, fiziki yeterlilik gibi pek çok konuda dersler verilir. Yakın koruma olmak isteyen kişiler özel eğitim kurumlarından bu eğitimleri ve sonunda sertifikalarını da alabilirler. Eğitim sonunda alınan sertifikalar devlet onaylıdır. Bu kurumlar tarafından yakın dövüş ve silah eğitimleri de verilir. Bu eğitimler silahlı yakın koruma olmak için gereklidir.

Yakın Korumanın Görevleri Nelerdir?

Yakın korumalar aşağıda belirtilen görev ve sorumlulukları üstlenirler.

 • Korumayı üstlendiği kişi ile ilgili tüm ön bilgilere sahip olmak
 • Koruma sağladığı kişiye karşıdan gelebilecek tüm tehditlere karşı gereken önlemleri almak
 • Diğer koruma görevlileri ile yakın iletişim ve bilgi alışverişi içinde olmak
 • Koruma sağladığı kişi açık alanda bulunurken sürekli olarak gözetlemede bulunmak
 • Araçla takiplerde eşlik etmek
 • Muhtemel bir saldırı sırasında kişiyi her çeşit riskten korumak
 • Koruma sağlayabilmek için gereken istihbaratı toplamak ve değerlendirmek
 • Gerekmesi halinde emniyet yetkililerine bilgi vermek

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.