1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. NASIL OLUNUR?

  4. Nasıl Yedek Subay Olunur?
Nasıl Yedek Subay Olunur?

Nasıl Yedek Subay Olunur?

Askerlik sisteminde 2019 yılında yapılan bazı değişikliklerle yedek subay alımları da değişti. Tüm detaylar mymemur.com.tr'de

A+A-

Yeni askerlik sisteminde gençlerin kişisel ve mesleki alanlardaki, eğitim alanındaki ihtiyaçları ön planda tutuluyor. Binlerce Türk gencinin hayali olan yedek subaylık için kadınlar ve erkekler başvuru yapabiliyorlar. Peki, nasıl yedek subay olunur? Yedek subay olma şartları nelerdir? İşte cevapları…

Yedek Subay Nasıl Olunur?

Her Türk gencinin istenen şartları yerine getirmesi halinde subay olma hakkı vardır. Gerekli şartların yerine getirilmesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde askeri personel statüsünde görev yapmak mümkün olur. Yedek subay olmanın değişik yolları vardır.

Bunlardan biri askeri liselere giriş için düzenlenen sınavlara girerek subay olmaktır. Askeri lise sınavlarına girilerek kara, deniz ve kara yedek subay olunabilir. Lise sınavlarına girebilmek için 20 yaşını geçmemiş olmak gerekir. Bu sınavlar Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki askeri liselere giriş içindir.

Aynı kuvvet komutanlıklarında yedek subay olmak için üniversite sınavına girme yolu da tercih edilebilir. Üniversite sınavından sonra kilo ve boy ölçüsü şartlarını yerine getiren, düzenlenecek olan fiziki yeterlilik sınavında başarı sağlayan, ardından sözlü sınava girme hakkı kazanan kişiler yedek subay olabilirler. Üniversite sınavı yoluyla yedek subay olmayı tercih edenler için yaş sınırı 27 olarak belirlenmiştir.

Ayrıca 4 yıllık üniversite bölümlerinden mezun olan ve devamında yüksek lisans eğitimi alanların da yedek subay olma imkanı bulunur. Bu kişiler için belirlenen yaş sınırı ise 32’dir.

Yurtdışındaki bir üniversiteden mezun olan ve Türkiye’de YÖK tarafından onaylı denklik belgesini alan lisans ve yüksek lisans mezunlarının da yedek subay olma hakkı bulunur.  

Yedek Subay Olmak için Aranan Şartlar Nelerdir?

Yedek subay olmak isteyen gençlerde aranan bazı özellikler ve şartlar bulunur. Kadınlar ve erkekler için geçerli olan bu şartları yerine getirenler yedek subaylık için başvuru yapabilirler.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bir fakültesinden mezun olmak
  • Yedek subay olmak ile ilgili askerlik şubesine gerekli talepte bulunmak
  • Yedek subay olma şartları arasında belirtilen kilo ve boy ölçülerine uygun olmak
  • 4 yıllık lisans eğitimi almış olanların 27 yaşını geçmemiş olması
  • Yüksek lisans mezunlarının 32 yaşını geçmemiş olması

Yedek Subay Alımları Nasıl Yapılır?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine alınacak olan yedek subayların seçimi için kura çekimi yapılır. Çekilen kurada ismi çıkan kişiler yedek subay olarak göreve başlarlar. Kura çekimleri Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilir. Yedek subaylar 2 aylık eğitimlerinin ardından göreve başlarlar. Bu süreçte günlük yaşamda ve geleceğe dair bilgilerin yanı sıra askerlik ile ilgili temel eğitim ve sınıf eğitimleri verilir. 

Eğitimden sonra kıtalarına giden yedek subaylara 10 ay boyunca maaş ödenir. Maaşlar subay maaşları ile orantılıdır.

Yedek Subaylık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yedek subay olmak isteyen kişiler askerlik şubelerine başvurularında bunu belirtmeleri gerekir. Bu kişilere askerlik şubesinde bir başvuru formu verilir ve askerliklerini 12 ay boyunca yedek subay olarak mı, yoksa 6 ay kısa dönem erbaş olarak mı yapmak istedikleri sorulur.

Askerlik şubesinde başvuru yapıldıktan sonra bir sınava girmek gerekir. Bu sınavdan sonra başvuru sahipleri askerliklerini 12 ay yedek subaylık yaparak tamamlarlar.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.