Neden Bireysel Emeklilik Yaptırmalıyım?

İnsanların daha güvenli ve sağlıklı bir gelecek oluşturmak için başvurdukları ilk yol Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’dir.

71573
Daha Fazla Göster

Neden Bireysel Emeklilik Yaptırmalıyım?

Neden Bireysel Emeklilik Yaptırmalıyım?
Neden Bireysel Emeklilik Yaptırmalıyım?

Neden bireysel emeklilik yaptırmalıyım? Bu sistemin mevduatlarında devlet katkısı da yer aldığı için oldukça kazançlı bir sistem olması dolayısı ile dikkat de çekmektedir. Özellikle son yıllarda çok rağbet gören Bireysel Emeklilik Sistemi’nin, kişilerin daha garanti bir gelecek oluşturmaları açısından ilerleyen dönemlerde çok daha sık tercih edileceği düşünülmektedir.

Emeklilik Sistemi

Emeklilik Sistemi
Emeklilik Sistemi

Neden Bireysel Emeklilik Yaptırmalıyım? Ülkemizdeki emeklilik sistemi, kişilerin emekli olduktan sonra rahat bir yaşam sürmeleri için maalesef yeterli olmamaktadır. Bu sebeple tam da bu noktada tercih edilen Bireysel Emeklilik Sistemi, bu sisteme başvuran kişilere ek gelir sağladığı için daha rahat bir emeklilik dönemi yaşatmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde 10 sene kalan ve 56 yaşını dolduran herkes emekli olmaya hak kazanmaktadır. Ayrıca bu sistemin, kişilerin istedikleri durumlarda ödemeleri toplu olarak alabileceği ya da belirttikleri şekilde bir ödeme planı oluşturulmasına imkan vermesi gibi avantajları da mevcuttur. Hazırlanacak bir yıllık gelir planı ile de emekli olunabilmektedir.

İşlemler Kim Tarafından Denetlenir?

İşlemler Kim Tarafından Denetlenir?
İşlemler Kim Tarafından Denetlenir?

Neden Bireysel Emeklilik? BES’de şirketinizin bütün işlemleri, Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlenmektedir. Fonlar ve portföy yöneticilerinin faaliyetlerinin ise SPK tarafından değerlendirilerek denetlemesi yapılmaktadır. Fonlardaki hesap ve işlemler ayrıca bağımsız dış denetimlere tabidir. Sağlanan tüm bu güvenlik işlemlerinin yanı sıra günlük faaliyetler de EGM (Emeklilik Gözetim Merkezi) tarafından elektronik ortamda takip edilmektedir.

BES’e katılan herkes için hesap hareketlerine ait bilgilere diledikleri an ulaşabilme imkanı sunulmaktadır. Kurumlar veya kişilere özel olarak verilen şifreler ile sistem üzerinden hesap hareketleri incelenebilmektedir. Sistemi giderek daha da avantajlı hale getiren konu ise %25 devlet katkısının olmasıdır. Sistemde ödenilen katkı payının tutarı, ilgili yılın asgari ücretin brüt miktarını aşmamak kaydıyla %25 oranında devlet katkısı olarak ödenmektedir.

BES’e dahil olmadan önce, yaşınız, gelir durumunuz ve diğer temel istekleriniz göz önünde bulundurularak sizin için en iyi emeklilik planı hazırlanır. Bu planlama dahilinde fon dağılımları sizin tercihlerinize göre belirlenir. Fon dağılımı hakkında herhangi bir tercihte bulunmamanız durumunda ise kurulun görüşü alınarak birikiminiz müsteşarlığın belirlediği standart fonlara göre yönlendirilir. Emeklilik planınız boyunca yılda 6 defaya kadar yatırım yapmak istediğiniz fonu alma ve risk derecesine göre seçme hakkınız mevcuttur.

Bireysel emeklilikte tanıtım, pazarlama ve satış işlemleri, meslekte yeterliliğini kanıtlamış ve sınavlarda başarılı olmuş bireysel emekliler aracılığı ile yürütülmektedir. Sisteme dahil olduğunuzda fonlarınız, bu konuda uzman ve tecrübeli profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilmektedir. Bu sayede fonlarınız, bu işte uzman olan kişiler sayesinde değer kazanmaktadır. Mali durumunuzda herhangi bir değişiklik olması durumunda ödemelere ara verme hakkınız bulunmaktadır.

Sistemin bir diğer avantajı, katkı payı ödemeleri başlasa bile istenildiği takdirde farklı bir şirkete geçiş imkanı ve hesap birleştirme haklarının sağlanmasıdır.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Neden Bireysel Emeklilik Yaptırmalıyım?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!