1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nesli Tükenmek Üzere Olan Kelaynak Kuşları
Nesli Tükenmek Üzere Olan Kelaynak Kuşları

Nesli Tükenmek Üzere Olan Kelaynak Kuşları

Daha önceden Şanlıurfa İlinin Birecik İlçesinde nesli tehlike altında olan kelaynak kuşları koruma altına alınmıştı, 2008 yılında göçe gönderme denemeleri de yapıldı, belli bir oranda başarı sağlanmıştı. Ortadoğu da ki karışıklık yüzünden bu denemelere ar

A+A-

Orman ve Su İşlerinin Yaptığı Açıklamaya Göre Nesli Tükenmek Üzere İken Koruma Altına Alınan Kelaynak Kuşlarının Sayısı 189 ‘a yükseldi.

Daha önceden Şanlıurfa İlinin Birecik İlçesinde nesli tehlike altında olan kelaynak kuşları koruma altına alınmıştı, 2008 yılında göçe gönderme denemeleri de yapıldı, belli bir oranda başarı sağlanmıştı. Ortadoğu da ki karışıklık yüzünden bu denemelere ara verildi.

Dünyada Sadece Ülkemizde Şanlıurfa Birecik te olan Kelaynak kuşlarının sayısının 189 a ulaşması güzel bir gelişme olarak kayıtlara geçti.

İşte Orman ve Su İşleri Bakanlığının Açıklamaları;

2001’de 42 Olan Kelaynak Sayısı 189’a Çıktı…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü nesli tehlike altında olan kelaynakların sayılarını artırmak için çalışmalarını bütün hızıyla sürdürüyor. Yürütülen faaliyetlerden elde edilen başarılı sonuçlar sayesinde 2001 yılında ülkemizde 42 olan kelaynak sayısı 189’a çıkarıldı.

Bu Yıl Doğan Bütün Yavrular Kayıt Altına Alındı

Kelaynakların yok olma sürecinin önüne geçmeye çalışan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1977’de Şanlıurfa Birecik’te kurduğu üretme istasyonu ile kelaynakları korumaya devam ediyor.

2012 yılında kafeslerden tabiata bırakılan kelaynaklar başarılı bir üreme dönemi geçirdiler. Bu yıl 33 adet yavru dünyaya geldi ve bu yavrular yetkililer tarafından halkalanarak kayıt altına alındı.

Kelaynakların Cinsiyet Belirleme Çalışmaları Devam Ediyor

Baharın ve bereketin simgesi olan ve dış görünüşleri ile erkek ve dişileri ayırt edilemeyen kelaynakların cinsiyet belirleme çalışmaları ise devam ediyor. Bu yıl üretme istasyonunda yürütülen çalışmalar kapsamında 189 adet kelaynak yakalanarak incelendi.   2014 yılında dünyaya gelen toplam 42 adet yavrunun halkalanma ölçümleri tamamlandı ve cinsiyet belirleme çalışmaları için kan örnekleri de alındı.

Genetik çalışmalar dışında cinsiyetleri belirlenemeyen bu değeli kuş türünün erkek ve dişi bireyleri ancak genetik analiz ile tespit edilebiliyor. Önümüzdeki yıllarda bu analizlerden elde edilen veriler ışığında kelaynakların üreme ve yavru büyütme davranışları daha detaylı olarak incelenebilecek.

Kapalı Devre Kamera Sistemi Ziyaretçilerin Hizmetinde

Ülkemizin önemli kuş türlerinden olan kelaynakları dünyaya tanıtmak maksadıyla üretme istasyonu içerisinde yerli ve yabancı turistler için hizmete alınan ziyaretçi merkezi ile turistlere kelaynakların yanı sıra Fırat Nehri ve Birecik’in kuş varlığı bakımından da önemi anlatılıyor. 2007’de üretme istasyonunda hizmete sunulan kapalı devre kamera sistemi sayesinde ziyaretçi merkezine gelen ziyaretçiler kuşları rahatsız etmeden izleyebiliyor ve bu görüntüler internetten de sürekli olarak yayınlanıyor.

Göçe Gönderme Çalışmalarına Ara Verildi

Kelaynaklar 2008 yılında ilk defa uydu takip cihazı takılarak göçe gönderilmeye başlandı.  Göçe gönderilen 5 kelaynağın ikisinin tekrar Birecik’e dönmesi kelaynakların doğada yeniden var olabileceklerini ortaya koydu. Orta Doğu’da yaşanan savaşlar ve kargaşadan dolayı bu göçe gönderme çalışmalarına ise şu an için ara verildi. Bu kargaşanın ortadan kalkmasına müteakip ilerleyen yıllarda tekrar göçe gönderme çalışmaları başlatılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.