Nisan Ayı (2018) Açlık ve Yoksulluk Rakamları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından 2018 Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra Memur-Sen Konfederasyonu tarafından açlık ve yoksulluk sınırına dair detaylar da belli oldu.

42732
Daha Fazla Göster

TÜİK’,n 2018 Nisan ayına dair 4 aylık enflasyon oranlarını açıklamasının ardından Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırması sonuçları da belli oldu. Buna göre Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 865 TL olarak belirlenirken yoksulluk sınırı ise 5 bin 286 TL olarak belirlendi.

2018 yılı Nisan ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırındaki artışa bakılacak olursa yapılan araştırma sonuçlarına göre Mart ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama % 0,35’lik bir düşüş yaşandı. Nisan ayında göze çarpan en büyük artışlar % 20,77 artışla marul, % 13,27 artışla havuç, % 9,51 artışla portakal; en çok göze çarpan düşüşler ise %32,41 azalışla sivri biber, %32,34 azalışla patlıcan, % 30,34 azalışla taze fasulye madde fiyatlarında yaşandığı belirtildi. Aydınlanma madde fiyatında ise Mart ayına göre % 2,9’luk bir artış gözlemlendi.

Eğitim ve ulaşım madde fiyatlarında artış yaşandı! Eğitim-kültür madde fiyatlarında % 2,40’lık bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Mart ayına göre değişimin % 13,55 artışla yurt dışı bir hafta ve daha fazla süreli turlar madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında % 1,02 azalışla tiyatro fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

Ulaşım madde fiyatlarında % 1,58’lik bir artış olduğu belirlendi. Mart ayına göre en göze çarpan değişimlerin % 5,97 artışla mazot, % 5,06 artışla benzin fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında ulaşım madde fiyatlarında herhangi bir düşüş gözlemlenmedi.

Mart ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim % 0,74’lük bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin % 1,99 artışla tansiyon aleti madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte sağlık madde fiyatlarında herhangi bir düşüş gözlemlenmedi.

Haberleşme ve giyim fiyatlarında düşüş var! Mart ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama % 0,51’lik bir artış gözlenirken; barınma madde fiyatlarında % 0,95’lik bir artış oldu.

Giyim fiyatlarında ise ortalama % 6,47’lik bir artış gözlendi. Giyim madde fiyatlarında en göze çarpan değişim % 28,52 artışla kadın ceketi, % 26,96 artışla elbise, % 24,48 artışla gömlek madde fiyatlarında oldu.

Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında % 1,11 azalışla yünlü erkek kabanı, % 0,76 azalışla çocuk kabanı madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi.

Çevre ve su madde fiyatlarında % 1,48’lik bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında en göze çarpan değişimin % 2,33 artışla pencere(pvc) madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim % 0,13’lük bir artış olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında en göze çarpan değişimlerin % 0,89 artışla telefon yedek parçaları madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında % 2,51’lik bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında en göze çarpan değişimin % 8,38 artışla makyaj malzemeleri madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında % 1,19 azalışla sabun madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nisan Ayı (2018) Açlık ve Yoksulluk Rakamları Açıklandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!