1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Nisan Ayı (2018) Açlık ve Yoksulluk Rakamları Açıklandı
Nisan Ayı (2018) Açlık ve Yoksulluk Rakamları Açıklandı

Nisan Ayı (2018) Açlık ve Yoksulluk Rakamları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından 2018 Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra Memur-Sen Konfederasyonu tarafından açlık ve yoksulluk sınırına dair detaylar da belli oldu.

A+A-

TÜİK’,n 2018 Nisan ayına dair 4 aylık enflasyon oranlarını açıklamasının ardından Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırması sonuçları da belli oldu. Buna göre Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 865 TL olarak belirlenirken yoksulluk sınırı ise 5 bin 286 TL olarak belirlendi.

2018 yılı Nisan ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırındaki artışa bakılacak olursa yapılan araştırma sonuçlarına göre Mart ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama % 0,35’lik bir düşüş yaşandı. Nisan ayında göze çarpan en büyük artışlar % 20,77 artışla marul, % 13,27 artışla havuç, % 9,51 artışla portakal; en çok göze çarpan düşüşler ise %32,41 azalışla sivri biber, %32,34 azalışla patlıcan, % 30,34 azalışla taze fasulye madde fiyatlarında yaşandığı belirtildi. Aydınlanma madde fiyatında ise Mart ayına göre % 2,9’luk bir artış gözlemlendi.

Eğitim ve ulaşım madde fiyatlarında artış yaşandı! Eğitim-kültür madde fiyatlarında % 2,40’lık bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Mart ayına göre değişimin % 13,55 artışla yurt dışı bir hafta ve daha fazla süreli turlar madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında % 1,02 azalışla tiyatro fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

Ulaşım madde fiyatlarında % 1,58’lik bir artış olduğu belirlendi. Mart ayına göre en göze çarpan değişimlerin % 5,97 artışla mazot, % 5,06 artışla benzin fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında ulaşım madde fiyatlarında herhangi bir düşüş gözlemlenmedi.

Mart ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim % 0,74’lük bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin % 1,99 artışla tansiyon aleti madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte sağlık madde fiyatlarında herhangi bir düşüş gözlemlenmedi.

Haberleşme ve giyim fiyatlarında düşüş var! Mart ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama % 0,51’lik bir artış gözlenirken; barınma madde fiyatlarında % 0,95’lik bir artış oldu.

Giyim fiyatlarında ise ortalama % 6,47’lik bir artış gözlendi. Giyim madde fiyatlarında en göze çarpan değişim % 28,52 artışla kadın ceketi, % 26,96 artışla elbise, % 24,48 artışla gömlek madde fiyatlarında oldu.

Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında % 1,11 azalışla yünlü erkek kabanı, % 0,76 azalışla çocuk kabanı madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi.

Çevre ve su madde fiyatlarında % 1,48’lik bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında en göze çarpan değişimin % 2,33 artışla pencere(pvc) madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim % 0,13’lük bir artış olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında en göze çarpan değişimlerin % 0,89 artışla telefon yedek parçaları madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında % 2,51’lik bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında en göze çarpan değişimin % 8,38 artışla makyaj malzemeleri madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında % 1,19 azalışla sabun madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler