1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Nisan Ayı Asgari Geçim Sonuçları Açıklandı! 2018 Nisan Açlık ve Yoksulluk Sınırı
Nisan Ayı Asgari Geçim Sonuçları Açıklandı! 2018 Nisan Açlık ve Yoksulluk Sınırı

Nisan Ayı Asgari Geçim Sonuçları Açıklandı! 2018 Nisan Açlık ve Yoksulluk Sınırı

TÜİK’in 2018 yılı 4 aylık enflasyonu açıklamasının ardından Türkiye Kamu-Sen de asgari geçim sonuçlarına esas açlık ve yoksulluk sınırlarını açıkladı.

A+A-

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi tarafından her ay Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in enflasyon oranlarını açıklamasından sonra hazırlamış olduğu 2018 Nisan ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

TÜİK’ten alınan 2018 Nisan ayı enflasyon oranlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2 bin 740,32 TL olarak hesaplandığı açıklandı.

Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 5 bin 624,85 TL olarak belirlendi. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre % 1,72 oranında artarken, çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre % 1,36 oranında artarak 2 bin 103,36 TL olarak gerçekleştiği belirtildi.

Gıda ve barınma harcama toplamı!  Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2018 yılı Nisan ayında 2 bin 154,32 TL olarak gerçekleşti.

Sağlık harcamaları! Dört kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Nisan 2018 verilerine göre günlük 43,76 TL olarak açıklandı.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise Bin 312,65 TL oldu.

Memur maaşlarının harcamalara oranı! Nisan 2018 itibarı ile ortalama 3.147,10 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının % 41,71’ini; Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 841,67 TL olarak belirlenen kira gideri ise Nisan 2018 ortalama maaşının % 26,74’ünü oluşturdu. Buna göre bir memur, ortalama maaşının % 68,45’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırırken diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının % 31,55’i kaldı.

Memur maaşından geriye ne kaldı? Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Nisan 2018 maaşından geriye yalnızca 929,91 TL kaldı.

Memurların aylık açığı! Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci: memurun aylık açığı 2 bin 478 TL olduğunu belirtti.

Asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 4 kişilik bir ailenin aylık zorunlu harcamaları 5 bin 625 liraya ulaşmışken memur maaşlarının 3 bin 147 lirada kalmış olması, kamu çalışanlarının yaşadığı geçim sıkıntısını ortaya koymaktadır.

Ortalama maaş alan bir memurun, ailesinin insan onuruna yaraşır bir biçimde yaşayabilmesi için her ay 2 bin 478 liraya daha ihtiyacı vardır. Bu harcamalar vatandaşlarımızın vazgeçemeyeceği temel tüketim kalemlerinden ibarettir ki, çalışanlarımız bütçelerinde oluşan bu kara deliği kapatmak için sürekli olarak borçlanmaktadır. 

Yıllardır enflasyon hedefine göre belirlenen memur maaş zamları, asgari geçim için gerekli harcamalar karşısında eriyip gitmektedir. 2018 yılının daha dördüncü ayında kamu çalışanlarının aldığı zam tamamen bitmiştir açıklamasına yer verildi.

Genel Başkan Kahveci, yıllardır talep edilen bayram ikramiyesinin emeklilere verilmesi memnuniyet verici olsa da memurlar için de bu müjde beklenmektedir.

asgarigecim3.jpgasgarigecim1.jpgasgarigecim2.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum