Nisan Ayı Enflasyonu ile Alacaklı Hale Gelen Memurlar İkramiye Haklarını İstiyor

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikası Konfederasyonu Genel Başkanı Bayram Zengin Nisan ayı enflasyon oranların TÜİK tarafından açıklanmasından sonra açıklama yaparak memurların ikramiye haklarının verilmesini talep etti.

featured

BASK Genel Başkanı Bayram Zengin Nisan ayı enflasyon oranının açıklanmasının hemen ardından basın açıklaması yaptı. 2018 yılı Nisan enflasyonunun memur ve emeklilerini alacaklı hale getirdiğini belirten Zengin Ocak ayında yapılan % 5,69 oranındaki artışın % 82’lik kısmının geri alındığını açıklamasında yer verdi.

Emeklilere Bin TL tutarında bayram ikramiyesi verilmesinin memnuniyet verici olduğunu ifade eden  BASK Genel Başkanı Bayram Zengin, memurlara da yasal hakları olan ikramiyenin verilmesi talep ediliyor.

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Nisan ayı tüketici enflasyonu (TÜFE) bir önceki aya göre % 1,87, Aralık ayına göre ise % 4,69 oranında arttığı belirtildi. Mevsimsel etkilere rağmen enflasyon hızla artmaktadır.

Memur maaşlarında erime % 82 olurken enflasyon sonucu memurlar ancak 4 aylık enflasyon sonucu % 0,69 zam alacaklardır.

Memur ve emeklilerine 2018 Ocak ayında bir önceki 6 aylık dilimdeki enflasyon farkıyla birlikte yapılan % 5, 69 oranındaki artışın % 82’lik kısmı yılın ilk dört ayında erimiştir.

2018 yılının ilk 6 ayı için toplu sözleşme gereği yapılan % 4’lük artışın ise tamamı geri alındığı gibi, ikinci döneme iki ay kala memur ve emekliler % 0,69 alacaklı hale gelmiştir. Anlaşılan Memur ve emekliler cepten yemeye devam edeceklerdir.

TÜİK’in açıkladığı Nisan ayı enflasyon oranı, evli, eşi çalışmayan, 2 çocuklu memurlar üzerinden değerlendirildiğinde durumun özeti de açıklandı.

12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin aylığında, Ocak ayında 2018 yılının ilk altı ayında geçerli olmak üzere toplamda  % 5,69 oranındaki artışın karşılığı olarak aylık 157,82 TL artış yapılmış olmasına rağmen Nisan ayı enflasyonu ile bu miktarın 137,48 TL’lik kısmı erimiştir.

9/1 derece ve kadrodaki bir memurun aylığında Ocak ayı artışı 167,91 TL iken Nisan ayı enflasyon kaybı 146,28 TL olarak gerçekleşti.

7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin aylığında Ocak ayı artışı 188,17 TL iken Nisan ayı kaybı 163,92 TL olarak gerçekleşti.

8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun aylığında Ocak ayı artışı 263,9 TL iken Nisan ayı kaybı 229,90 TL olarak gerçekleşti.

12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin aylığında Ocak ayı artışı 182,59 TL iken Nisan ayı kaybı 159,07 TL olarak gerçekleşti.

1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) aylığında Ocak ayı artışı 279,27 TL iken Nisan ayı kaybı 243,28 TL olarak gerçekleşti.

Asgari ücret ile çalışanlarda yılın ilk dört aylık kaybı, Ocak ayında alınan artışın % 38’i oranındadır.

Ücretinden başka geliri olmayanlar için temel harcama kalemleri gıda, sağlık, konut ve ev eşyası harcamalarıdır. Toplam harcamanın yaklaşık yarısına karşılık gelen bu 4 kalem harcamada, % 4,69 olan yılın ilk dört aylık genel ortalama artış; gıdada % 5,84, sağlıkta % 7,54 ve ev eşyasında  % 6,71 oranı ile genel ortalamanın üzerinde, konut harcama gurubunda ise  % 4,64 oranı ile baş başadır.

Tüm memurlar ve emekliler yoksulluk sınırı altında yaşıyor! Düzenli olarak yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmaları memurların tamamına yakınını yoksulluk sınırı altında aylık aldığını göstermektedir.

Türk-İş tarafından Nisan ayında yapılan araştırmaya göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 680 TL, yoksulluk sınırı ise 5 bin 473 TL’dir. Bu durumda daire başkanı ve üzeri üst düzey yöneticiler çok az sayıdaki memurlar hariç tüm memurlar yoksulluk sınırı altında aylık almaktadır.

İşin ibret verici yanı ise; Hükümet ile toplu sözleşme imzalayan ve mevcut utanç tablosunun yegane sorumlusu olan Memur-Sen’in Mart  ayı araştırmalarında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının  bin 871 TL ve yoksulluk sınırının 5 bin 229 TL olarak hesap edilmesidir. Memur-Sen’in açıkladığı açlık ve yoksulluk rakamları, imzaladığı sözleşme hükümleri ile alay etmektedir.

İkramiye memurların yasal hakkıdır! Hükumetin emeklilere yılda iki kez bin TL tutarında ikramiye vermeyi kararlaştırması memnuniyet vericidir.

Ancak memurların, üvey evlatmışçasına kapsam dışında tutulmaları ve ikramiyeden mahrum bırakılmaları kabul edilemez. Yasa tasarısına memurların ikramiye hakkı da eklenmelidir.

Ancak iktidarların, sözde yetkili sendikaların beceriksizlik ve vurdumduymazlıklarını fırsata dönüştürmesi ve memurlara ikramiye vermemesi adalet ve eşitlik ilkesi ile bağdaşmamaktadır.

Devlet, zaten kamuda çalışan işçilere her yıl 2 tam (26 günlük ücret toplamı) ve 4 yarım (13 günlük ücret toplamı) ikramiye yanı sıra “Denge Ödeneği” adı altında ve 750 TL tutarında 7. ikramiye vermektedir.

Kadroya geçen taşeron işçilerinin de 6772 sayılı Yasa ile imzaladıkları toplu sözleşme kapsamında ikramiye hakları vardır.

İkramiye alamayan sadece memurlardır! Yasanın açık hükmüne rağmen 1 kuruşluk bir ikramiye bile alamayan memurlar, diğer sembolik ikramiyelerinin yanı sıra geçici işçilikten kadroya geçen taşeron işçilerinin bile,  her yıl alacakları 52 günlük ikramiyeye imrenir hale gelmişlerdir.

Bu nedenlerle, Hükumetin üvey evlat muamelesi yapmaktan vazgeçerek memurlara seyyanen birer maaşları tutarında ikramiye vermesi şarttır. Açıklamanın tam metni için TIKLAYINIZ.

bask.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nisan Ayı Enflasyonu ile Alacaklı Hale Gelen Memurlar İkramiye Haklarını İstiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 4 sene önce

  Emekli ve İşçiye verilen;

  #İkramiyeMemurunDaHakkı dır

  #Memurlar1000TLİkramiyeBekliyor

  Seçim Öncesi Milyonlarca Memur ve Aileleri Müjdeli haber Bekliyor…

  Cevapla
 2. 4 sene önce

  #İkramiyeMemurunDAHakkı 300 milyar teşvikte,6 milyar TL memura çokmu?

  Emekliye Bayram İkramiyesi verilemsi doğru fakat eksik düzenlemedir. #İkramiyeMemurunDaHakkı değil mi? Hükümetten paketi güncellenmesini bekliyoruz.

  #İkramiyeMemurunDaHakkı Dik baş tok karın mutlu yarın

  Bayram emeklinin değil memurun da bayramı olsun #İkramiyeMemurundaHakkı

  Seçim Öncesi 2.600 Bin Memur ve Aileleri Müjdeli haber bekliyor

  Cevapla
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!