1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. Norm Fazlası Öğretmenin Sözleşmeli Fesih Edilmeyecek
Norm Fazlası Öğretmenin Sözleşmeli Fesih Edilmeyecek

Norm Fazlası Öğretmenin Sözleşmeli Fesih Edilmeyecek

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen istihdamına ilişkin yönetmelikte değişiklik yaptı. Yapılan değişikliklerden biri de sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmesinin fesihi ile ilgili kararda oldu. Danıştay kararı sonrasında il içi norm fazlası öğretmen g

A+A-

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı 2018 Mart ayı itibarıyla 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için başvuruları aldı ve mülakat süreci başlatıldı. Danıştay kararı sonrasında da sözleşmeli öğretmen adaylarını ve hali hazırda görev yapan sözleşmeli öğretmenleri ilgilendiren çok önemli kararlar alındı.

Mülakat konuları ile ilgili değişiklikleri My Memur olarak sizleri bilgilendirmiştik. Bu haberimizde de sözleşmeli öğretmenlerden norm fazlası olanlarla ilgili değişikliği ele alacağız. Danıştay kararı sonrasında il içinde norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenle ilgili fesih kararı sona erdi.

Daha önce il içinde norm fazlası olan sözleşmeli öğretmenin görevine son verileceği hükmü yer almaktaydı. Yapılan değişiklikle sözleşmeli öğretmen norm fazlası olsa da sözleşmeli fesih edilmeyecek. Bu konuyla ilgili olarak daha önce de açıklamalarda bulunmuş ve bunun değiştirilmesi gerektiği konusunda haberlerimizde konuya yer vermiştik.

Her ne kadar sözleşmeli öğretmen istihdamı ile ilgili olarak birçok sorun devam etse de mahkeme kararları sonrasında MEB hatasını zorunlu da olsa düzeltiyor. Gönül ister ki hataların ve yanlışların istişare içerisinde, gerek sendikaları gerekse öğretmenlerin görüşü alınarak yapılsın ve yargı boşu boşuna meşgul edilmesin!

İhtiyaç fazlası sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirmeleri maddesinde yapılan değişiklikle ilgili olarak eski ve yeni hükümler şu şekildedir.

daha önce ihtiyaç fazlası konumda bulunan sözleşmeli öğretmenler, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarına uygun eğitim kurumlarına valiliklerce atanır. Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri, görev yaptıkları il içinde alanında ihtiyaç olmaması ya da öğretmenlerin bu fıkraya göre yapılması öngörülen görev yeri değişikliğini kabul etmemeleri hâlinde sona erer şeklinde hüküm varken bu hüküm aşağıdaki şekilde değişti.

Sözleşmeli öğretmenlik norm fazlası yeni hükmü; İhtiyaç fazlası konumda bulunan sözleşmeli öğretmenler, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına valiliklerce atanır; bunlardan il içinde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunmayanlar, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il dışında alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına Bakanlıkça atanır. Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri, bu fıkraya göre yapılması öngörülen görev yeri değişikliğini kabul etmemeleri hâlinde sona erer. Değişiklik için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler