Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!

Son dakika haberine göre, koronavirüse yakalanan hastalarda zatürre oranı bu hafta yüzde 5,1, yatak doluluk oranı yüzde 45,5, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 59,8, ventilatör doluluk oranı yüzde 31,2, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,9 olarak gerçekleşti.

Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dakika haberine göre, koronavirüse yakalanan hastalarda zatürre oranı bu hafta yüzde 5,1, yatak doluluk oranı yüzde 45,5, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 59,8, ventilatör doluluk oranı yüzde 31,2, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,9 olarak gerçekleşti.Covid-19 ile mücadele kapsamında CoronaVac aşısının ülke genelinde uygulanmaya başlanmasının 7’nci gününde ilk dozu yaptıranların sayısı 1 milyonu aştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulunun yaptığı değerlendirmeyle bugünden itibaren 85 yaş üzerindeki vatandaşların da aşılanmasına başlanacağını bildirdi.

Kurslarla İlgili Yeni Karar

Öte yandan koronavirüs kısıtlamalarıyla ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı. 8. ve 12. sınıf öğrencileri ve mezunlar için isteğe bağlı açılan resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kurslarında, özel okullardaki takviye kurslarında ve 12. sınıflara yönelik özel öğretim kurslarında yüz yüze eğitim 22 Ocak’ta başlatılacak. Destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kurslarında yüz yüze eğitim 22 Ocak’ta başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığından (MEB), resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kursları, özel okullardaki takviye kursları ile özel öğretim kurslarındaki yüz yüze eğitime ilişkin iş ve işlemleri düzenleyen iki ayrı yazı illere gönderildi. Buna göre, resmi okullarda eğitim alan 8. ve 12. sınıf öğrencileri ve mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kursları ile özel okullardaki bu sınıflara yönelik takviye kurslarında, 12. sınıf öğrenci ve mezunlarına yönelik özel öğretim kurslarında yüz yüze eğitim 22 Ocak’tan itibaren başlatılacak. Kurslarda, öğrencilerin ve kursiyerlerin dersliklerdeki oturma planı fiziki mesafeyi koruyacak şekilde düzenlenecek, bir sınıfta bulunması gereken en fazla öğrenci sayısı da bu fiziki mesafe dikkate alınarak belirlenecek. Resmi okullardaki kurslara devam etmek isteyen öğrencilerden barınma ihtiyacı olanlar, salgınla ilgili tedbirlerin alınması kaydıyla valiliklerce belirlenecek okul pansiyonlarında kalabilecek. Özel okulların takviye kursları ile özel öğretim kurslarına devam etmek isteyen öğrencilerden barınma ihtiyacı olanlar ise özel barınma hizmeti veren yurt ve pansiyonlarda kalabilecek. Kurslarda, yeni tip koronovirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili verilen mücadele doğrultusunda maske, fiziki mesafe ve temizlik kuralları başta olmak üzere diğer kurallara titizlikle uyulacak.

Sıra Eczacılarda

Türk Eczacıları Birliği (TEB), eczane ve ecza deposu çalışanları ile eczacılık fakültelerinin stajyer öğrencilerinin aşılanmasına en geç bugün itibarıyla başlanacağını açıkladı.

TEB’den yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Birliğimiz tarafından iletilen sorumlu müdür (depo ve eczane), ikinci eczacı, yardımcı eczacılar, eczane çalışanlarımız, hastane dışında çalışan kamu eczacılarımız, Bölge Eczacı Odası, Türk Eczacıları Birliği ve Yurtdışından İlaç Temin Birimi personelimiz…Eczacılık fakültelerimizin stajyer öğrencileri için sisteme giriş işlemlerinin bakanlık tarafından devam etmekte olduğu, tamamlanacak işlemler doğrultusunda, aşılama işlemlerine en geç bugün itibarıyla başlanacağı ve 15 gün boyunca Covid-19 aşısı yaptırabilecekleri bilgisi alınmıştır.

Kaç HES Kodu Alındı

Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden “Bu anket size daha iyi hizmet verebilmek için oluşturulmuştur” notuyla paylaşılan ankette, vatandaşlardan koranavirüs salgını ile mücadele kapsamında sunulan hizmetleri; “çok iyi”, “iyi”, “orta”, “kötü” ve “çok kötü” şeklinde değerlendirmesi isteniyor. Bu arada bakanlık verilerine göre Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını bugüne kadar 30 milyon 776 bin 53 kişi indirdi.

Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!Toplam 52 milyon 355 bin 739 HES kodu alındı.

Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!Sorgulanan HES kodu sayısı 24 milyon 863 bin 162, güvenli alan QR kod sayısı 32 bin 609, QR kodu uygulayan kullanıcı sayısı da 27 bin 775’e ulaştı.

18 Yaş Altına Uygulanmayacak

Bu arada Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadelede uygulanan aşılamaya ilişkin sıkça sorulan 36 soruya, “Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu” sitesinden yanıt verdi.

Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!Sitede 36 soruya verilen yanıtlardan bazıları şu şekilde: Aşıdan sonra koruyuculuğun gelişmesi birkaç hafta alır.

Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!Aşıdan sonra da maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulmalı.

Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!Türkiye’de aşı uygulaması zorunlu değil ancak hastalıklardan korunmak için en etkili yöntemlerden biridir. Bugüne kadar Covid-19 aşılarına yönelik yürütülen klinik çalışmalarda ve mevcut aşı uygulamalarında ciddi yan etkilere rastlanmamıştır.

Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!Bilim Kurulu’nca belirlenmiş öncelikli risk grubunda 18 yaş altındaki kişiler yer almadığından şu an için bu gruba aşı uygulanmayacaktır. Gebelikte inaktif Covid-19 aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır.

Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!Aşının gebeliğin ilk 3 ayında uygulanmaması tercih edilir.

Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!Emzirme döneminde aşının uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır.

Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!Emziren kadınlara kendi istekleri halinde aşı uygulanabilir.18 ve üstü yaştaki kişilere 4 hafta ara ile birer doz olmak üzere toplam iki doz.

Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!Covid-19’u geçirenlerde bir müddet süren koruyuculuk bir süre daha kişiyi koruyacağından hastalığı geçirmiş kişiler aşı uygulanacak gruplarda değil. Aşının koruyuculuk süresi henüz bilinmemektedir.

Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!Bunun için ek araştırmalara ihtiyaç bulunmaktadır.

Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!Covid-19 aşıları dışında yer alan grip, zatürre, kızamık-kızamıkçık kabakulak (KKK), verem ve benzeri aşıların Covid-19’a karşı koruduğuna dair kanıtlanmış bir bilgi yoktur.

Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!Grip veya zatürre aşısı olduktan en az 2 hafta sonra inaktif Covid-19 aşısı olabilirsiniz.

Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!
Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!
Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!
Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!
Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!
Normalleşme Adımları Peş Peşe geliyor! Bir Kısıtlama Daha Kalktı!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!