1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda Değişiklik için Kanun Taslağı Neler İçeriyor?
Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda Değişiklik için Kanun Taslağı Neler İçeriyor?

Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda Değişiklik için Kanun Taslağı Neler İçeriyor?

Kaybedilen Nüfus cüzdanı için ceza ödenmeyecek, soyad değişikliği bir dilekçe ile olacak, Nüfus kayıt örneği ve ikametgah belgesi bir tuşla verilecek ve dahası için tıklayınız....

A+A-

Tüm vatandaşların ve aslında memurların en çok dert yandığı meseledir bürokrasiye takılmak. Bakanlıklar bürokrasinin azaltılmasına yönelik çalışmalar için aslında çeşitli adımlar atmaya başladılar. Ama aslında en güzel çözüm yolu İçişleri Bakanlığı tarafından geldi sayılır.

İçişleri Bakanlığı tarafından Nüfus Hizmetleri Kanunu ve diğer ilgili kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun taslağı hazırlanıyor. Bu kanunun hayata geçmesi ile Hem içişleri Bakanlığı personelini rahatlatacak hem de Vatandaşın daha kısa zamanda daha az kamu meşguliyeti ile daha az masraf ve uğraşla işlerini göremesini sağlayacak. Peki bu taslak neleri içeriyor.

Eskiden yazım hatası, imla hatası ve halk arasında rencide edici soy isimlerin değiştirtmesi vatandaşlar için aslında bir eziyetti. Mahkemeye giderek mahkeme kararlarını bekliyorlardı. Artık nüfus müdürlüklerine verecekleri bir dilekçe soy isimlerini değiştirme için yeterli olacak.

Yoğun tempo çalışan bir kişi izin alamadığı için kimlik değişimini yapamıyordu. Çünkü sadece kendisi bunu alabiliyordu. Şİmdi bu kanunun hayata geçmesi durumunda yazılı onay ile eşi veya ailesinden birisi kimliği alabilecek.

Nüfus kayıt örneği ve ikametgah belgesi artık e-devlet sitesinden bir tuşla rahatlıkla alınabilecek. Yurtdışında yaşayan vatandaşlar işlerini daha kolay halledebilecek. nasıl mı? Tasarıda Türkiye'nin yurt dışındaki temsilciliklerine, mahkemelere ve hastanelere düzenledikleri doğum belgeleri, evlenme, boşanma kararları ve ölüm raporlarını elektronik ortamda gönderme ve tescil yetkisi veriliyor.

Doğum bilgileri artık doğum yapılan hastane ve sağlık kuruluşu tarafından bildirilerek kütük kayıtlarına daha hızlı kaydı sağlanacak. Nüfus cüzdanlarını kaybedenler ile doğumu gerekli sürede bildirmeyenlere uygulanan idari para cezası da kaldırılıyor. Adres bildirimlerini süresi içinde yerine getirmeyenlere uygulanan idari para cezasında ise indirime gidiliyor. Bununu yanı sıra, pasaport hizmetleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devrediliyor.

Zaten herkesin bildiği gibi elektronik kimlik kartı da yolda konu ile alakalı hazırlıklar ve altyapı çalışmaları halen devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.