1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Nükleer Düzenleme Kurumuna 319 Memur Kadrosu İhdas Edildi
Nükleer Düzenleme Kurumuna 319 Memur Kadrosu İhdas Edildi

Nükleer Düzenleme Kurumuna 319 Memur Kadrosu İhdas Edildi

702 sayılı KHK ile Nükleer Düzenleme Kurumu kuruldu. Kuruma 319 memur kadrosu ihdas edildi. İhdas edilen kadrolara memur alımı ya da diğer kurumlardan naklen personel alımı yapılabilecek.

A+A-

9 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete’de 702 sayılı KHK yayımlandı. Yayımlanan KHK ile Nükleer Düzenleme Kurumu kuruldu. KHK’da yeni kurulan kurumun teşkilat yapısı, genel ilkeleri, yetkileri ve personel durumu gibi çerçeveler çizildi. Bu kapsamda Nükleer Düzenleme Kurumuna kadro ihdasları da yapıldı.

KHK’nın ekinde yer alan 1 ve sayılı listelerde memur kadrosu ihdasları yer aldı. Buna göre Nükleer Düzenleme Kurumu merkez teşkilatında toplam 199 kadro ihdası yapıldı. Bu kapsamda 2 başkan yardımcısı, 10 daire başkanı, 5 başkanlık müşaviri, 40 grup başkanı, 1 basın ve halkla ilişkiler müşaviri, 1 Kurul Hizmetleri Müdürü, 97 nükleer düzenleme uzman yardımcısı, 6 avukat, 21 VHKİ, 4 mali hizmetler uzmanı, 2 mütercim, 2 programcı, 3 çözümleyici ve 2 teknisyen kadrosu ayrıldı.

2 sayılı listede de merkez teşkilatına ihdaslar yapıldı. Bu listeye göre 78 mühendis, 1 araştırmacı, 18 fizikçi, 2 uzman, 7 kimyager, 3 şube müdürü,1 teknisyen, 1 VHKİ, 5 memur ve uzman, şef gibi kadrolara ihdaslar gerçekleştirildi.

Bu kadro ihdasları memur alımı için kullanılabilecek. Ayrıca bu kadrolara diğer kurumlardan naklen atama yoluyla personel alımı da yapılabilecek. Personelle ilgili hükümler şu şekilde yer aldı:

Kurum personelinin çalışma usul ve esasları ile uyacakları mesleki ve etik ilkeler ile istihdam edilecek personelin nitelikleri Kurum tarafından yönetmelikle belirlenir. Bu Kanun Hükmünde Kararnameyle verilen görevlerin yürütülmesi için, 657 sayılı Kanun ile diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılmasına dair hükümlerine bağlı kalınmaksızın Kurumun görev alanı ile ilgili özel bilgi ve ihtisas gerektiren konularda yerli ve yabancı uzmanlar sözleşmeli personel olarak çalıştırılabilir. Bunlar 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılır. Sözleşmeli personele ödenecek ücretin net tutarı, yabancı uzmanlar ile yurt dışında nükleer enerji alanında fiilen en az beş yıl çalışmış yerli uzmanlar için birinci dereceli Nükleer Düzenleme Uzmanına ödenen aylık net tutarın yıllık ortalamasının oniki katını aşmamak üzere Cumhurbaşkanınca tespit edilir. Çalıştırılabilecek toplam sözleşmeli personel sayısı kurum kadro sayısının yüzde yirmisini geçemez. Bu şekilde çalıştırılacaklara ilişkin hususlar Cumhurbaşkanınca belirlenir.

Kurum personeli bu Kanun Hükmünde Kararnameyle düzenlenen hususlar dışında 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabidir. Kurumun hizmet birimlerinde ve merkeze bağlı birimlerde asli görev ve hizmetler, Nükleer Düzenleme Uzmanları, Nükleer Düzenleme Uzman Yardımcıları ve diğer personel eliyle yürütülür. Kurum personeli Başkanın onayı olmaksızın başka kamu kurum ve kuruluşlarında geçici olarak görevlendirilemez. Kurumda, istihdam edilecek olan Nükleer Düzenleme Uzman Yardımcılarının mesleğe alınmaları, yarışma sınavı, tez hazırlama ve yeterlilik sınavları ile nükleer düzenleme uzmanlığına atanmalarına ilişkin yabancı dil yeterliliği de dâhil olmak üzere aranacak şartlar Kurum tarafından yönetmelikle belirlenir. Kurumda istihdam edilmek üzere Kurum adına ve hesabına 8/4/1929 tarihli ve 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun kapsamında yurt dışına gönderilenlerden gönderildikleri ülkede yüksek lisans öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere yurda dönenler Nükleer Düzenleme Uzman Yardımcısı kadrolarına; doktora öğrenimlerini tamamladıktan soma mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere yurda dönenler ise, Nükleer Düzenleme Uzmanı kadrolarına atanır. KHK'nın tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler