O Eksikliğe Dikkat! Koronavirüs Daha Çok Etkiliyor!

Koronavirüs hastalarının D Vitamini eksikliğinde virüsten daha çok etkilendiği açıklandı.

62655
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Bağışıklık Sistemini Düzenliyor”

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Esra Ergün Alış, D Vitamini ile ilgili olarak bağışıklık sistemini düzenleyici bir etkiye sahip olduğunun altını çizdi. Birçok hastalığın temel sebepleri arasında D Vitamini eksikliğinin yattığı belirten Esra Alış, bu alanda yapılan bilimsel çalışmaların her geçen gün daha da fazla paylaşıldığını vurguladı.

“D Vitamini Eksikliği Koronavirüs Ölümlerini Arttırıyor”

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen koronavirüs salgını ile ilgili de olarak konuşan Esra Alış koronavirüsün ağırlıklı olarak D Vitamini eksikliğinin bulunduğu bölgelerde ölüm oranını arttırdığını söyledi. Bağışıklık sisteminin düzeni ile ilgili doğrudan ilgisi bulunan D Vitamini’nin içinde mucizevi vitaminlerin bulunduğunun altını çizen Alış, D vitamini eksikliği olan bireylerde hastalıklar daha ağır sonuçlar doğurabiliyor” dedi.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Esra Ergün Alış, D vitamini eksikliğinin koronavirüsteki ölüm tehdidini arttırdığı gibi kalp hastalıkları, zatürre ve grip gibi hastalıklarda da başrol oynadığını söyledi. Çok değerli olan D Vitamininden yeterince faydalanılmadığını söyleyen Mikrobiyoloji Uzmanı, güneşin doğal D Vitamini için birebir olduğunu belirtti.  Yaz aylarında 11.00 ile 15.00 arasında, en az 10 dakika boyunca güneşten koruyucu losyon sürmeksizin D vitamini alınabilir diye konuşan Alış, güneşin kendisi ile temas ederek, losyon sürmeden D Vitamini alınabileceğini söyledi.

Doktor Kontrolünde Kullanım Şart

D vitaminin için en doğal yöntemin güneş olduğunu belirten Alış, yine de kişinin kendi isteğine göre bir karar vermesinin yanlış olacağını söyledi. Özellikle D Vitamini eksikliği giderici ilaçların kesin bir koşulla doktor gözetiminde alınması gerektiğini söyleyen Esra Alış, ağırlıklı olarak doğal yollarla bu eksikliğin tamamlanmasını önerdi.

D Vitamini ve Koronavirüs ile İlgili Araştırma Yayınlandı

Northwestern Üniversitesi, Mayıs ayı içerisinde koronavirüs vakası sonucunda gerçekleşen ölümlerin yüksek olduğu İtalya ve İspanya gibi ülkelerde araştırmalar yayınlamıştı. Araştırmalar kapsamında, bu ülkelerde D vitamini eksikliğinin çok olduğu göze çarparken, vitaminin biraz daha sorunsuz seyrettiği ülkelerde ölüm oranının azaldığı tespit edilmişti. Araştırma sözcüsü Vadim Backman, çalışma ile ilgili olarak D Vitamininin yeterli düzeyde alan hastalar, ölüm riskini de yarı yarıya indirebileceğini, çalışmaların virüs sonrasında komplikasyonların azalabileceğini gösterdiğini söylemişti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!