1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Obezite Hastalarına Koronavirüs Uyarısı
Obezite Hastalarına Koronavirüs Uyarısı

Obezite Hastalarına Koronavirüs Uyarısı

Koronavirüs salgını sürecinde evde kalan ve fazla hareket etmeyen kişilere fazla kilo uyarı yapıldı.

A+A-

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, obezitenin kronik bir hastalık olmasının yanı sıra kişinin sadece estetik görünümünü değil vücudun tüm sistemlerini olumsuz etkilediğini belirtti. Obezitenin pek çok hastalığa zemin hazırladığını söyledi.

Koronavirüs açısından da obezite hastalığı bulunan kişilerin hastalığı daha zor atlattığı ve diğer kişilere göre yoğun bakımda daha fazla zaman geçirdiklerini, obezitenin koronavirüs için ciddi bir problem oluşturduğunu ifade etti.

Toplumda obezite oranının yüksek olduğunu ve bu yükselişin de devam ettiğini, özellikle 40-50 yaş aralığındaki genç erişkin olarak adlandırılan kesimin hastaneye yatış oranının çok daha yüksek olduğunu söyledi.

Tekin açıklamasında, “Hastaneye yatan genç erişkinlerde yoğun bakımlarda yatışların yüzde 80'ine yakınının obez olduğunun, bu obez hastaların içinde de ölüm oranlarının daha yüksek olduğunu görebiliyoruz” dedi.

Obezite olan kişilerde akciğer kapasitesinin azaldığını, nefes almada zorluk yaşandığını ve bundan dolayı da bu kişilerin hastaneye yatmak zorunda kaldığını belirtti. Diğer hastalara göre de hastalığı ağır bir şekilde geçirdiklerini vurguladı.

Tekin, koronavirüsün insan için yeni bir yaşam tarzı oluşturduğuna, insanların artık eskisine göre daha az dışarı çıktığına, kapalı ortamlarda hareketsiz kalmalarından dolayı da obezite açısından risk altında olduklarına dikkat çekti. Bu noktada bireylerin yeme-içme alışkanlıklarına dikkat etmesi gerektiğini ve mümkün olduğunca sportif faaliyetler içinde olması gerektiğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.