Odyoloji Nedir? Nasıl Odyolog Olunur?

İşitme fonksiyonu kişilerin dış dünya ile iletişim kurmaları açısından oldukça önemlidir. İşitme problemleri ile ilgilenen Odyoloji nedir ve odyolog olmak için nasıl bir yol izlenmelidir?

Odyoloji Nedir? Nasıl Odyolog Olunur?
Odyoloji Nedir? Nasıl Odyolog Olunur?
Daha Fazla Göster

Odyoloji, işitme ile alakalı ortaya çıkabilecek problemlerin önceden tespit edilmesi ve tedavi edilmesi ile ilgilenen bilim dalı olarak bilinmektedir. Burada asıl amaç, işitme kaybının önlenmesi ve denge kaybının yaşanmasının engellemesidir. Farklı uygulamalar ve testler ile tanı konulmasının ardından, gerekli tedavi şekilleri belirlenmektedir. Günümüzde işitme kaybı denilince ilk akla gelen şey işitme cihazları olsa da, işitme cihazlarının verilebilmesi için birçok farklı test ve tanı uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Odyolog Olmak İçin Yapılması Gerekenler?

Odyolog Olmak İçin Yapılması Gerekenler?
Odyolog Olmak İçin Yapılması Gerekenler?

Devlet kurumlarında sağlık alanında memur olarak görev yapabilecek olan bu meslek için öncelikli olarak bu alana dair mezuniyetin olması gerekmektedir. Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren odyoloji bölümlerinin kazanılması ve başarı ile mezun olunması durumunda Odyolog olunmaktadır. Çok fazla odyoloji bölümü olmadığı için çok fazla mezun da bulunmamaktadır. Dolayısı ile bu kişilerin devlet kamu ve kuruluşlarına memur alımlarında daha fazla şansları bulunmaktadır. Ayrıca özel sektör hastanelerinde de kamu personeli olarak çalışmaları mümkündür.

Sanılanın aksine odyologlar doktor değildir. Doktor gibi muayene etme ve tanı koyma görevleri yoktur. Ancak tanı koyma aşamasında doktorların belirlediği testlerin yapılması ve bazı işlemlerin takibinden sorumludurlar. Bunlar dışında da pek çok farklı görevleri bulunmaktadır.

Odyologların Görevleri Nelerdir?

Odyologların Görevleri Nelerdir?
Görevleri Nelerdir?

Odyologların hastaları muayene etme ve tedavi etme gibi bir görevleri bulunmamaktadır. Hastaya tanı koyma aşamasında uzman doktorlar görev yapmaktadır. Tanı konulmasının ardından, uzman doktordan hasta için hangi testlerin yapılacağına dair gerekli bilgileri almaktadır. Bu kişiler uzman doktorun öngördüğü testleri gerçekleştirir. Bu sayede kişinin, işitme kaybının derecesini ve işitme fonksiyonunda gerçekleşen diğer problemlerin tespitini gerçekleştirir.

Testlerden elde edilen sonuçların ve odyometrik verilerin incelenmesi ve yorumlanması da yine görevleri arasında yer almaktadır. Bu verilerin incelenmesi ve gerekli tedavi yönteminin seçilmesini ise alanında uzman olan doktor belirlemektedir. Odyologlar ayrıca hasta için hazırlanan rehabilitasyon programlarının yürütülmesini de sağlamaktadır. Bunun yanı sıra hastalara konulan tanıların raporlarının yazılmasıişi de görevleri arasındadır.

Odyometri Teknikeri Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Odyoloji Nedir? Nasıl Odyolog Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!