Odyolok Unvanını Sadece Odyoloji Lisans Mezunlarının Kullanması Kanun Teklifi

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM Başkanlığına verilen yeni kanun teklifi ile Odyolok Unvanını Sadece Odyoloji Lisans Mezunlarının Kullanması için kanun değişikliği teklifi verildi.

54268
Abone Ol
Daha Fazla

Odyolok unvanını sadece odyoloji alanında lisans eğitimi alanların kullanması şeklinde 1219 sayılı Kanunda değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifi verildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan kanun teklifi değişikliği ile 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlannın Tarzı terasına Dair Kanunda Değişiklik Yapılması hedefleniyor. Teklif ile Odyolok unvanını sadece odyoloji mezunlarının kullanması isteniyor.

1219 SAYILI TABABET VE ŞUABATI SAN’ATLARININ TARZI İCRASINA DAİR KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun Ek Madde 13-c Fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Ek Madde 13-c) Odyolog; odyoloji alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun olup sağlıklı bireylerde işitme ve denge kontrolleri ile işitme bozukluklarının önlenmesi için çalışmalar yapan ve ilgili uzman tabibin teşhis veya tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak işitme, denge bozukluklarını tespit eden, rehabilite eden ve bu amaçlarla kullanılan cihazları belirleyen sağlık meslek mensubudur.”

Değiştirilmesi talep edilen hali hazırdaki hüküm şu şekildedir: Odyolog; odyoloji alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun veya diğer lisans eğitimleri üzerine odyoloji yüksek lisansı veya doktorası yapan, sağlıklı bireylerde işitme ve denge kontrolleri ile işitme bozukluklarının önlenmesi için çalışmalar yapan ve ilgili uzman tabibin teşhis veya tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak işitme, denge bozukluklarını tespit eden, rehabilite eden ve bu amaçlarla kullanılan cihazları belirleyen sağlık meslek mensubudur.

odyolog.jpg

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!