1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. OECD Ortalamasına Göre 145 Bin Öğretmene İhtiyaç Var
OECD Ortalamasına Göre 145 Bin Öğretmene İhtiyaç Var

OECD Ortalamasına Göre 145 Bin Öğretmene İhtiyaç Var

Memur Sendikaları Konfederasyonuna bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası Eğitim-Bir-Sen tarafından yapılan değerlendirme raporunda OECD ortalamalarına göre öğretmen ihtiyacı da açıklandı.

A+A-

Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin hazırladığı Eğitime Bakış 2018, İzleme ve Değerlendirme Raporunda ele alınan en önemli konulardan biri de öğretmen ihtiyacı oldu. Eğitim Bir Sen OECD ortalamalarına göre 145 bin öğretmen açığı olduğunu açıkladı.

Türkiye’de öğretmen başına düşen öğrenci sayılarının OECD ortalamalarına eşit olması durumunda ortaya çıkacak öğretmen ihtiyacı senaryo çalışmasının sonuçları gösterilmiştir. Buna göre, Türkiye’de öğretmen başına düşen öğrenci sayılarının OECD ortalamalarına eşit olması için okul öncesinde 19 bin, ilkokulda 52 bin, ortaokulda 70 bin öğretmen ihtiyacı vardır.

Ortaöğretimde ise Türkiye’nin 11 bin öğretmen fazlası vardır. Özetle, Türkiye’nin OECD ortalamalarında öğretmen başına düşen öğrenci sayılarına ulaşması için toplamda 130 bin 500 civarında öğretmen açığı vardır.

MEB (2018) tarafından yayınlanan 2023 Eğitim Vizyonunda 5 yaş çocukların tamamının okul öncesi eğitim kapsamına alınması hedefi dikkate alındığında, 14 bin ek öğretmen ihtiyacı daha söz konusu olmaktadır.

145 bin öğretmen ihtiyacı! Türkiye’de beş yaş çocukların tamamının eğitim sistemine dahil edilmesi hedefi de dikkate alındığında ve mevcut öğrenci sayısı sabit olmak koşuluyla, okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim düzeylerinin tamamında öğretmen başına düşen öğrenci oranlarının OECD ortalamalarında olması için 145 bin öğretmenin eğitim sistemine dahil olması gereklidir.

Atanamayan öğretmenler! KPSS eğitim bilimleri testine giren aday sayısının, halen öğretmen olmak için bekleyen ve öğretmenlik için gerekli diğer şartları sağlayan aday sayısı hakkında en gerçekçi veridir. Bu veri, kamuoyunda Atanamayan Öğretmenler olarak bilinen kişilerin sayısını anlamamıza ve dolayısıyla öğretmenlik arz ve talebi hakkında değerlendirme yapmamıza yardımcı olmaktadır denildi. Rapor tam metni için TIKLAYINIZ.

ogretmen-ihtiyaci.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler