1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. OGM 5000 Personel Alımında Mülakat - Uygulama Sınavı Tedbirleri Açıklandı
OGM 5000 Personel Alımında Mülakat - Uygulama Sınavı Tedbirleri Açıklandı

OGM 5000 Personel Alımında Mülakat - Uygulama Sınavı Tedbirleri Açıklandı

Orman Genel Müdürlüğü OGM 3 farklı ilanla 5 bin personel alımı yapacak. Mülakatsız alım için başvurular başladı. KPSS puan üstünlüğü ile 1150 memur alımı, mülakat ve uygulama sınavı ile 3850 personel alınacak. İşte Bakanlığın aldığı önlemler.

A+A-

Tarım ve Orman Bakanlığı orman Genel Müdürlüğü OGM bünyesinde 2019 yılı 5 bin personel alımı kapsamında 1150 kadro için müracaatlar başladı. 3 bin 850 kadroya ise başvurular 24 Eylül'de olacak. Bin 150 sözleşmeli memur kadrosuna alımlar direkt KPSS puanları ile yapılacak. Orman Muhafaza Memuru alımları ile Orman Mühendisi alımları için 3 bin 850 kadroya ise mülakat ve uygulama sınavları yapılacak.

MÜLAKAT OLMAYACAK KADROLAR

Orman Endüstri Mühendisi (10), Bilgisayar Mühendisi (7), Makine Mühendisi (9), İnşaat Mühendisi (12), Yazılım Mühendisi (7), Elektronik Mühendisi (5), Avukat (65), Biyolog (11), Laborant (11), Tekniker (1), Büro Personeli (708), Ön Lisans Mezunu Destek Personeli (200) ve Ortaöğretim Mezunu Destek Personeli (100) alımları için mülakat yok.

MÜLAKAT + UYGULAMA OLAN KADROLAR

150 sözleşmeli Orman Mühendisi, 2700 sözleşmeli Orman Muhafaza Memuru olmak üzere toplam 3850 personel alımı ise "KPSS Puanı ve Uygulamalı Sınav" usulüyle yapılacaktır.

OGM: UYGULAMA SINAVI ZORUNLULUKTUR

Zorlu arazi ve ekstrem iklim koşullarında orman yangını ve kaçakçılık ile mücadele başta olmak üzere birçok tehlikeli görevleri ifa edecek olan bu personelin teknik bilgisi, yöneticilik yeteneği, fiziki yeterliliği, arazi çalışmalarına uyum kabiliyetini kapsayan uygulamalı sınav yapılması hem gerekli hem de yasal bir zorunluluktur açıklamasında bulunurken alınacak tedbirleri de sıraladı.

GÖRSEL KAYIT

Uygulamalı sınavların her aşaması görsel olarak kayıt altına alınacaktır.

GENEL KÜLTÜR SINAVI PUANI EŞİT OLACAK

Orman Mühendisleri ile Orman Muhafaza Memurları için uygulamalı sınav kapsamında bulunan Genel Kültür sorularından oluşan mülakat soruları için her adaya eşit (20 puan) puan verilerek uygulamalı sınava başlanacak olup, adaylar sadece yasa gereği uygulamadaki bilgi ve becerileri ile yarışacaklardır.

3 KİŞİLİK HEYET UYGULAMA SINAVINI İZLEYECEK

Meslek örgütleri (Orman Mühendisleri Odası), Sendika (Yetkili memur Sendikası), STK (Orman Muhafaza Memurları Derneği) temsilcilerinden oluşacak 3 kişilik heyet, sınav yerlerinde sınava müdahale etmeksizin gözlemci olarak bulunabileceklerdir. Başvuru yapan adaylardan, alım yapılacak kadro sayısının 4 katı kadar kişi çağrılacaktır.

Değerlendirme:

Adaylara puanlamada Genel Kültür sorularına eşit olarak her adaya 20 puan verilecek olması oldukça yerinde bir uygulama olmuştur. Yoksa buradaki 20 puan büyük ölçüde sorun teşkil edecektir. Fakat uygulama sınavında görsel olarak değil, video çekimi ile sınav yapılması uygun olacaktır. Görsel olarak yapılacak bir uygulama video ile çekim uygulama arasında çok fark bulunmaktadır.

Öte yandan 3 temsilcinin gözlemci olarak bulunması güzel bir uygulama olmakla birlikte birden fazla sendika temsilcisi olması ve bu sayının artırılması daha yerinde bir uygulama olabilirdi.

OGM personel alımında yapılan bu uygulamalar % 100 verim vermese de oldukça önemli derecede KPSS’nin etkisinin azaltılmaması veya azaltılamaması ve torpilin önünü açmaması açısından yerinde olmuştur. Temennimiz gerek sendikaların, gerek adayların taleplerinin her açıdan aynen bu şekilde dikkate alınmasıdır.

Açıklama tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
İlgili Haberler