1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. MEVZUAT

  4. OGM Orman Yangınlarıyla Mücadelede Görev Yapan Gönüllüler Hakkında Yönetmelik Yayımladı
OGM Orman Yangınlarıyla Mücadelede Görev Yapan Gönüllüler Hakkında Yönetmelik Yayımladı

OGM Orman Yangınlarıyla Mücadelede Görev Yapan Gönüllüler Hakkında Yönetmelik Yayımladı

Orman Genel Müdürlüğü tarafından 11 Eylül 2019 tarihli resmi gazetede “Orman Yangınlarıyla Mücadelede Görev Yapan Gönüllüler Hakkında Yönetmelik” yayımlandı. OGM orman gönüllüleri alacak. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

11 Eylül 2019 Çarşamba tarihli ve30885 sayılı Resmî Gazetede Orman Genel Müdürlüğü’nce” ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELEDE GÖREV YAPAN GÖNÜLLÜLER HAKKINDA YÖNETMELİK” yayımlandı. Kimler Orman Yangınlarıyla mücadelede gönüllü olabilir belli oldu. Detaylar şu şekildedir

Orman Yangınlarıyla Mücadelede Görev Yapan Gönüllüler Hakkında Yönetmeliğinin amacı; orman yangınlarıyla mücadele eden gönüllülerin hukuki statüsünü düzenlemek ve gönüllülerin çalışma, denetim usul ve esasları ile nitelik, görev, sorumluluk, eğitim, araç-gereç, kıyafetleri ile ilgili düzenlemeleri yapmak suretiyle, orman yangını söndürmede gönüllü olan kişilerin çalışmalarının planlı, etkin ve uyum içinde yürütülmesini sağlamaktır.

Yönetmelik; görevlendirilecekleri saha dâhilinde orman yangınları ile mücadelede yetkili bulunan bölge/işletme müdürlüğüne bağlı olarak görev yapacak olan gönüllülerin belirlenmesine, yetkilendirilmesine, eğitimlerine, görevlerine, haklarına, sorumluluklarına, kıyafetlerine, araç-gereçlerine, çalışma ve denetimine dair usul ve esasları kapsar.

GÖNÜLLÜ NEDİR?

Mesleği orman yangını söndürme işçiliği olmayan ve bu görevden dolayı maaş almayan, eğitim, beceri ve donanım olarak profesyonel yangın söndürme işçiliği imkân ve kabiliyetlerine sahip olan, orman yangını çıktığında kendi meşguliyetini bırakıp, emir komuta zinciri içinde yangına müdahale eden ve yangın sonrası kendi meşguliyetine dönen 18 yaşını bitirmiş kişidir.

GÖNÜLLÜ OLABİLMEK İÇİN ARANAN ŞARTLAR

Gönüllü olabilmek için aşağıdaki şartlar aranır:

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b) 18 yaşını bitirmiş olmak,

c) En az ilkokul mezunu olmak,

ç) Sağlık yönünden elverişli olduğuna dair sağlık raporu almak (Aile sağlığı merkezlerinden alınması yeterlidir.),

d) Adli sicil kaydı olmamak,

e) Teorik ve uygulamalı orman yangınlarıyla mücadele eğitimini başarıyla tamamlamış ve sertifikasını almış olmak.

GÖNÜLLÜLERİN BELİRLENMESİ

Gönüllü adaylar, Ek-1’deki başvuru formunu doldurarak orman yangınlarıyla mücadele gönüllüsü olmak için orman bölge müdürlüğüne/orman işletme müdürlüğüne şahsen başvuruda bulunurlar.

Orman yangınlarına müdahalede görev almak isteyen gönüllülerin belirlenmesi ve gönüllülüğün sonlandırılması iş ve işlemleri takip etmek için komisyon kurulur. Gönüllü olmak isteyen adaylar komisyon tarafından belirlenir. Komisyon; bir başkan, iki asıl ve iki yedek üye olmak üzere Bölge Müdürü tarafından oluşturulur ve oy çokluğu ile karar alır.

Gönüllü adayları, teorik ve uygulamalı orman yangınlarıyla mücadele eğitimine tabi tutulurlar. Eğitimde yangına müdahale, ilk yardım, kişisel koruyucu donanımların kullanımı, iş güvenliği, orman yangınlarında kullanılan araçlarla ilgili teorik ve uygulamalı eğitimler verilir.

Eğitim sonucunda yapılacak sınavlarda 70 ve üzeri not alarak başarı gösterenler orman yangınlarıyla mücadele gönüllüsü olmaya hak ve yeterlilik kazanarak katılım belgeleri verilir.

Orman yangınlarıyla mücadele gönüllüsü olmaya hak kazananlar, ilgili orman işletme müdürlüğü tarafından, Ek-2’de yer alan orman yangınlarıyla mücadele gönüllüsü kimlik kartı verilerek Orman Genel Müdürlüğünün gönüllü görevlisi olarak yetkilendirilirler.

GÖNÜLLÜLERİN EĞİTİMİ, DENETİMİ VE ÇALIŞMA USULÜ

Devlet ormanlarında çıkmış olan yangınlarda kullanılmak üzere, orman yangınlarıyla mücadele gönüllülerine, iki yılda bir Daire Başkanlığı tarafından belirlenecek araç-gereç, malzeme ve kişisel koruyucu donanım verilir ve bunlar ORBİS sistemine kaydedilir. Sahipli ormanlarda çıkmış olan yangınlarda bu ihtiyaçlar orman sahipleri tarafından karşılanır.

Devlet ormanlarında çıkmış yangının söndürülmesine katılan gönüllülerin iaşe giderleri yangın söndürme faaliyetleri süresince ilgili orman işletme müdürlüğü tarafından, diğer ormanlarda ise sahipleri tarafından karşılanır.

Gönüllülerin ekip içindeki görevleri, gönüllü amiri tarafından görev dağılımı yapılarak belirlenir.

Gönüllüler katıldıkları bir orman yangınına ekip halinde ve emir komuta zinciri içinde müdahale ederler.

Gönüllülerin çalışmaları bağlı bulundukları orman işletme müdürlüğünce denetlenir ve takip edilir.

Gönüllüler, orman yangınlarıyla mücadele eğitimine ilaveten görevlerine uygun olan ve Daire Başkanlığınca uygun görülen diğer eğitim ve tatbikatlara katılırlar.

GÖNÜLLÜLERİN GÖREVLERİ

Gönüllülerin görevleri şunlardır:

a) Orman yangını ihbarı üzerine, kişisel koruyucu donanım, araç ve ekipmanları ile ekip halinde olay yerine hemen intikal etmek,

b) Yangınlara müdahale etmek ve söndürmek,

c) Orman yangınları esnasında her türlü kaza ve mahsur kalma gibi teknik kurtarma gerektiren olaylara müdahale etmek, her türlü arama ve kurtarma çalışmalarını ve ilk yardım hizmetlerini yürütmek,

ç) Devlet malını koruma ve uzun süreli kullanabilme anlayışı ile görev yapmak,

d) Kişisel koruyucu kıyafetlerini muhafaza etmek ve bunların temiz ve düzenli bulundurulmasını sağlamak,

e) Alet, edevat ve araçların bakım ve temizliklerini yapmak,

f) Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen diğer eğitim ve tatbikatlara katılmak.

GÖNÜLLÜLERİN HAKLARI

Orman yangınlarını söndürme çalışmalarına fiilen katılarak, bu çalışmalar esnasında ölen, sakatlanan, yaralanan ve hastalanan gönüllüler hakkında 11/12/2004 tarihli ve 25667 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Orman Yangınlarını Söndürme Çalışmaları Esnasında Ölenlere ve Sakatlananlara Ödenecek Tazminata İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.

Gönüllü personelin katıldıkları; eğitim ve tatbikat çalışmaları süresince yeme, içme, ulaşım ve barınma giderleri Orman Genel Müdürlüğünce karşılanır.

Üstün başarı ve yararlılık gösteren orman yangınlarıyla mücadele gönüllülerine Orman Genel Müdürlüğü tarafından teşekkür belgeleri verilir.

Orman yangın gönüllüsüne onaylanmış resimli gönüllü kimlik kartları ücretsiz verilir ve gönüllü kartını kaybettiğini yazılı dilekçe ile beyan eden gönüllülerin yeni gönüllü kartları komisyon kararı sonucu verilir.

GÖNÜLLÜLERİN GÖREVİNİN SONA ERMESİ

Gönüllülerin görevi;

a) Kendi istekleriyle yazılı olarak müracaatları halinde,

b) Haklı bir gerekçe olmadan 6 ncı maddede belirtilen çalışma düzenine uymamaları veya 7 nci maddede belirtilen görevleri aksattıklarının tespit edilmesi halinde,

c) Orman Genel Müdürlüğünün kurumsal kimliğiyle bağdaşmayan, etik davranış ilkelerine uymayan davranışlarda bulunmaları halinde,

ç) Kamu düzenini rahatsız edici, devletin güvenliğini ve kamu hizmetlerinin iyi işlemesini bozmaya yönelik hareketlerde bulunulması halinde,

d) Kanunların öngördüğü ve toplumun genelini ilgilendiren kurallara uymayan davranışlarda bulunulması halinde,

e) Sağlık durumunun, orman yangınlarıyla mücadele çalışma şartlarına engel teşkil ettiğinin sağlık raporu ile tespit edilmesi halinde komisyon kararı ile sona erer. Verilmiş olan orman yangınlarıyla mücadele gönüllüsü kimlik kartı geri alınır.

Ek başvuru formu ve yönetmelik tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler