Öğrenim Kredisi Alan Öğrenci Sayısı 1 Milyonu Geçti

Türkiye’de üniversite mezunlarının devlet destekli kredi ve burs alma sayısı günden güne artarken, kredi alan öğrencilerin sayısı 1,2 milyona yaklaştı.

75728
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde Türkiye’de üniversite öğrencileri, kredi ve yurtlar kurumu tarafından sağlanan burs ve krediler ile aylık olarak belirli miktarlarda ödemeler alıyorlar. Her yıl Ocak ayından itibaren yeni zamlı ödemelerin yapıldığı günümüzde, üniversite öğrencileri maddi zorlukların üstesinden gelmek adına krediye sık sık başvuruyor. Fakat bunun yanı sıra üniversite öğrencisi her iki kişiden biri işsiz kalmaya devam ediyor. Dolayısıyla genç işsizlik oranının da git gide artması ile beraber, kredi borcunu ödeyemeyen öğrenci sayısı binleri geçti.

Taksit Gecikirse Vergi Daireleri Devrede

Üniversite mezunları, mezuniyetlerinin ardından iş bulma konusunda büyük zorluklar yaşıyor. Buna bağlı olarak kredi borçlarını ödeme vakti geldiğinde iki defa taksit aksaması olması sonucunda vergi daireleri devreye giriyor. Bu nedenle öğrencilerin kredi borçlarını ödemeleri sırasında gecikme yapmamaları gerekiyor. Buna bağlı olarak da işsizlik sorunu, ödemelerin gecikmesi ve faize binmesi ile ilgili en büyük sorun olarak gözüküyor.

Borçlar Erteleniyor

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada 2011, 2014, 2016, 2017, 2018 ve 2020 yıllarında kredi borçlarının tekrardan yapılandırılması adına anlaşma sağlandığını belirtti. Yasa gereğince borçlarını iki defa aksatan borçlular, bu gecikme sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildiriliyor. 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!