1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Öğretici: MEB Becayiş Uygulamasını Tekrar Hayata Geçirmelidir
Öğretici: MEB Becayiş Uygulamasını Tekrar Hayata Geçirmelidir

Öğretici: MEB Becayiş Uygulamasını Tekrar Hayata Geçirmelidir

Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından daha önce uygulanan becayiş uygulaması tekrar gündeme gelmesi için Anadolu Eğitim Sendikası Başkanı Öğretici tarafından önemli açıklamalarda bulunulmuştu.

A+A-

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, becayiş ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tayinlerin her geçen gün daha da zorlaştığını ifade ederek becayiş uygulamasının tekrar uygulanması gerektiğini ifade etti. Genel Başkan Öğretici’nin yaptığı açıklamalar şu şekildedir:

Milli Eğitim Bakanlığında “MEB” öğretmenlerin il içi, iller arası ve mazeret tayini sorunları her yıl giderek artıyor. MEB karşılıklı yer değişikliği olan "BECAYİŞ" uygulamasını tekrar hayata geçirerek tayinlerde önemli bir aşama kaydedilebilir denildi.

Her yıl olduğu gibi 2019 yılında da il içi, iller arası ve mazeret tayinleri kontenjan yetersizliğinden dolayı büyük sorun oluşturmuştu. 2020 yılında da aynı sorunlar yaşanmasın.

Adalet Bakanlığı Personeli için 2019 yılında başlatılan "BECAYİŞ" uygulaması Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da uygulanabilir. Köklü bir çözüm olmasa dahi büyük bir talebin karşılanacağı aşikardır açıklaması yapıldı.

Bu kapsamda MEB’in öğretmenler için daha önceki yıllarda uygulanan BECAYİŞ ile tayin hakkını tekrar uygulamaya koyarak öğretmenlerin İL İÇİ - İLLER ARASI ve MAZERET tayinlerine bir nebze de olsa çare olabilir. Köklü çözüm ise teşvik ve becayişi dr içeren adil ve öngörülebilir bir yer değiştirme sistemidir açıklaması ile Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Öğretici MEB’de tayin sorunlarına az da olsa çare olunabileceği belirtildi.

Değerlendirme: My Memur olarak BECAYİŞ uygulamasının kesinlikle doğru bir uygulama olacağını bizler de belirtmek isteriz. Birçok il ve ilçede doluluktan dolayı istediği il veya ilçeye tayin olamayan öğretmenlerimiz bulunmaktadır. BECAYİŞ uygulaması bir sistematiğe oturtulup, bir düzen içerisinde tüm öğretmenlerin hizmetine sunulursa tayin dönemlerinde öğretmenler sorun yaşamayacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler