1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Öğretici: Öğretmenler Odasında Özlük Hakları Farklı Öğretmenler Olmamalı
Öğretici: Öğretmenler Odasında Özlük Hakları Farklı Öğretmenler Olmamalı

Öğretici: Öğretmenler Odasında Özlük Hakları Farklı Öğretmenler Olmamalı

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili açıklamalarda bulundu. Öğretici açıklamasında sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması gerektiğini ifade etti. İşte açıklamalar.

A+A-

Öğretmenlik mesleği, özel bir ihtisas mesleğidir. Asli ve sürekli kamu hizmetinin öncelikli olarak kadrolu çalışanlar eliyle görülmesi esastır. Bunun yerine sözleşmeli personel istihdamı tercih edildiğinde ise, aynı görevi yerine getiren kamu personeli, aradaki statü farklılığından dolayı farklı uygulamalara ve özlük haklarına tabi olmaktadır. Bu ayrım eğitim-öğretim hayatındaki çalışma barışını olumsuz yönde etkilemektedir.

2011 öncesi uygulama bir tarafa; 2016 yılında yayımlanan Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik hükümlerine bakıldığında, sözleşmeli öğretmenlerin 4 yıl çakılı olarak çalışacağı, 4 yıl sonra aynı görev yerinde kadroya alınabilecekleri, kadroya geçirildikten sonra 2 yıl daha aynı yerde çalışmak zorunda oldukları görülmektedir.

Bu süreler zarfında(sağlık özrü ve iki eşinde sözleşmeli öğretmen olması durumunda aile birliği hariç) hiçbir şekilde görev yeri değişikliği hakkı verilmemektedir. Açıklanan 2023 vizyon belgesinde var olan 4+2 yıl şartını 3+1’e düşürüleceği açıklanmış olsa da böyle bir uygulama da insan haklarına da aykırıdır. Bu öğretmenlerimizin eşinden ve çocuğundan yıllarca ayrı kalması kabul edilemez. Yıllarca atama bekleyen öğretmenlere 'sözleşmede çakılı olduğun yazıyordu, bilerek imzaladın’ da denemez.

Sözleşmeli öğretmenlik çalışma barışını da bozmakta, aynı öğretmenler odasında özlük hakları farklı öğretmenler oluşturmaktadır. Bu yöntem geçmişte de denenmiş ve verim alınamadığı görülerek vazgeçilmiştir. Bu sebeple sözleşmeli öğretmen istihdamından derhal vazgeçilmelidir. Sözleşmeli yüksek öğretmenlerimizin tamamının kadroya geçirilmesi, kadroya geçiş süreci tamamlanana kadar kadrolu öğretmenlerin yararlandığı tüm mali ve özlük haklardan yararlandırılması gerekmektedir.

Sözleşmeli öğretmen istihdamı ile amaçlanan kalkınmada öncelikli bölgelerdeki öğretmen ihtiyacının karşılanması ise, sözleşmeli öğretmen istihdamı yerine adil ve öngörülebilir yer değiştirme sistemi ile ekonomik teşvik primi gibi yöntemlerle bu bölgelerde çalışmayı cazip hale getirmek olmalıdır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler