1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. Öğretmen Alımında KPSS Puanı Talimatı Ne Kadar Uygulanabilir
Öğretmen Alımında KPSS Puanı Talimatı Ne Kadar Uygulanabilir

Öğretmen Alımında KPSS Puanı Talimatı Ne Kadar Uygulanabilir

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, 2018 yılı Mart ayı 20 bin öğretmen alımı mülakatlarında değerlendirmelerde KPSS puanına eksi, artı 3 puan talimatı verildiği belirtildi. Yazılı talimat olarak verilmeyen bu uygulama ne kadar doğru!

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı 2017 yılı öğretmen alımlarında mülakat uygulamasını ikince kez adayların karşısına çıkardı ve bu yıl da uygulanmaya devam ediyor. Sözleşmeli öğretmen alımından ve mülakattan vazgeçmeyen MEB, yönetmeliklerde olmayan uygulamaların da talimatı ile adayların gönlünü almaya çalışıyor!

Geçtiğimiz yıl mülakatlarda adayların KPSS puanına eksi 3, artı 3 puan verildiği belirtilmişti. Oysa böyle bir uygulama komisyonlar tarafından uygulanmadığı gibi resmi bir yazı da yok. Çünkü bunun sözlü bir talimatla bile uygulanabilmesi için yönetmelik değişikliği gerekir.

Her ne kadar MEB’de yetkililer bu yılki mülakatlar için de komisyonlara talimat verdik deseler de, uygulamayanı cezalandırır deseler de bununla ilgili olarak -, + 3 puana uymayanı hangi yönetmelik veya yasaya göre cezalandıracak.

Ayrıca dışardan gelen yani torpil taleplerinin de dikkate alınmaması özellikle vurgulandı. Bu talimat sözlü olarak gelse bile MÜLAKAT sınavı gerçeği ortada olduğu sürece bunun uygulaması ne kadar gerçekçi olacaktır.

Tamam, -3, +3 puan uygulaması güzel gibi görülebilir, fakat ne yasal ne de mülakat puanlama sistemine uygun ve geçerli. Dolayısıyla ne mülakat sistemi ne de mülakatta uygulanacak böylesine bir sistem öğretmen alımlarında doğru bir uygulamadır.

Yapılması gereken MÜLAKAT’ın ivedilikle kaldırılması şarttır ve adayların hakkının gasp edilmemesi için kadrolu ve KPSS puan üstünlüğüne göre öğretmen alımının yapılması gerekmektedir.

MEB’de yetkililer mülakatı haklı gösterecek hiçbir uygulamayı boşu boşuna doğru gibi göstermeye çalışmasınlar. 500 bine yakın öğretmen adayının yarısı öğretmen alımına başvurmadı bile. Çünkü KPSS sınavına bile girmedi ve mülakat olduğu sürece de bu umutsuzluk sürüp gidecek.

Adaylar nasıl atanırım, nasıl ders çalışışımla değil artık nasıl torpil bulurum ile uğraşmak istemiyorlar. Hakkıyla bir yerlere gelmek isteyenler de zaten bunu yapmıyor!

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler